Na Nové radnici jednali odborníci na desegregaci ve vzdělávání

15/11 2024

Dne 13. 11.2024 se v prostorách Magistrátu města Ostravy uskutečnil kulatý stůl na téma Desegregace ve vzdělávání II. Cílem setkání bylo otevření mnoha témat, proběhla například živá diskuse o spádovosti základních škol v Ostravě. Dalším z cílů bylo například zmapování rozdílných potřeb jednotlivých městských obvodů. 

Na Nové radnici jednali odborníci na desegregaci ve vzdělávání

Kulatý stůl na téma Desegregace ve vzdělávání II. Foto: MMO

Kulatého stolu se účastnila náměstkyně primátora pro oblast vzdělávání, inovací a digitalizaci  – Mgr. Andrea Hoffmannová, Ph.D., zástupci osmi městských obvodů města Ostravy z řad místostarostů, oddělení školství, a dále také pracovníci odboru sociálních věcí a zdravotnictví MMO. Přítomni byli ředitelé základních škol, zástupce národního pedagogického institutu a účastníci z řad neziskových organizací.  Jednání u kulatého stolu navázalo na první setkání k danému tématu z června tohoto roku.

„Problematika dostupnosti vzdělávání, stejně jako usnadnění přístupu k němu, je složitá a skrývá mnoho specifických úskalí, která často souvisí s konkrétní lokalitou. Kulatý stůl odborníků, kteří mají k danému tématu co říci a mohou si zároveň mezi sebou vyměnit své poznatky, jsem proto v magistrátních prostorách velmi uvítala a ráda se ho sama zúčastnila. Právě takováto expertní setkání totiž mohou vést ke konkrétním výstupům, které pomohou školám i radnicím lépe zdolávat překážky, s nimiž je uvádění desegregace do každodenní praxe spojeno,“ zhodnotila náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová. „Statutární město Ostrava  v této oblasti  aktivně pomáhá, například podporou zachování a pokud možno rozšíření odborných pozic na ostravských školách.  Speciální pedagog, sociální pedagog, školní psycholog nebo kariérní poradce a další jsou při odstraňování školní desegregace vysoce užitečnými pomocníky.“

Mgr. Karel Gargulák, analytik PAQ Research, přítomné seznámil s potřebnými daty k desegregaci ve vzdělávání za město Ostrava a také s daty k jednotlivým osmi přítomným městským obvodům. Všichni tak získali podrobná data k desegregaci ve vzdělávání ve srovnání s dalšími městy v České Republice ( podobná ORP).

Mgr. Zuzana Neusarová za Národní pedagogický institut, přítomné seznámila s jejich projekty, plány a aktivitami v oblasti desegregace ve vzdělávání.

Účastníci kulatého stolu měli možnost diskutovat probíraná témata v menších skupinách, i všichni společně. Zamýšleli se například nad otázkami, co by mohli jako místní aktéři ve vzdělávání realizovat a co k tomu potřebují. Dále diskutovali o potřebě kontinuálního financování školství, rozdílných potřebách jednotlivých městských obvodů, propojenosti tématu s otázkou sociální, potřebě multidisciplinárního přístupu aktérů ve vzdělávání a dalším.