Mezinárodní setkání k „smart“ městům
Smart Cities: Cesta k udržitelnému rozvoji měst. Pod tímto názvem se konaly 7. a 8. dubna v Radnici města Ostravy expertní kulatý stůl a konference zemí Visegrádské skupiny k problematice „chytrých měst“. Ke společné deklaraci Ostravy a Moravskoslezského kraje v této věci se připojil Třinec. V roli hostitele se jednání účastnil primátor Tomáš Macura.
Konference se konala v sálu městského zastupitelstva v Nové radnici. Foto: J. Zerzoň
Akcí se zúčastnili náměstci ministrů pro místní rozvoj, životního prostředí a průmyslu a obchodu Klára Dostálová, Vladislav Smrž a Jiří Koliba. Přítomen byl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák. Nechyběli četní zahraniční hosté.
Evropská unijní iniciativa Smart Cities and Communities (Chytrá města a obce) je zaměřena na podporu měst a regionů s cílem snížit emise CO2 do roku 2030 o 40 procent. Snižování emisí je cíleno zejména do oblastí dopravy, energetické účinnosti budov, energetických úspor a využívání nových moderních technologií. Účelem je zlepšit celkovou kvalitu života a životního prostředí.
Ostrava a Moravskoslezský kraj patří v ČR v prosazování myšlenky „chytrých“ měst a regionů k průkopníkům. V červenci 2015 město a kraj jako první v ČR a do přistoupení Třince jediní uzavřeli s ministerstvy životního prostředí a průmyslu a obchodu Společnou deklaraci o spolupráci na přípravě konceptu chytrého města (Smart city) a chytrého regionu (Smart region).
Ostrava je navíc jedním z mála českých měst, která jsou členy Paktu starostů a primátorů, další evropské iniciativy s obdobnými cíli.
„Také toto členství významně souvisí s tím, že Ostrava chce být chytrým městem. Být oním chytrým městem znamená řešit problémy rozvoje města i s ohledem na vzdálenější budoucnost. Abychom nezatěžovali životní prostředí, nezvyšovali nároky na městský rozpočet a současně pracovali na tom, aby Ostrava byla co nejlepším místem pro život,“ uvedl primátor Tomáš Macura.