Městská nemocnice Ostrava rozšiřuje pomoc matkám po porodu
Porodnice Městské nemocnice Ostrava (MNO) rozšiřuje systém pomoci matkám po porodu, nabídne jim screening duševního zdraví. Chce tak rodičkám zajistit odpovídající pomoc v případě úzkostí či poporodní deprese.
Vedoucí lékařka porodního sálu MNO Iva Staňová s maminkou Karin Arbanovou probírají možnosti případné pomoci ženám s psychickými problémy po porodu. Foto: MNO
Právě po porodu spojeném s hormonálními změnami přitom podle vedoucí lékařky porodního sálu Ivy Staňové bývají ženy velmi zranitelné.
„Až 75 procent žen v případě psychických problémů nevyhledá žádnou pomoc, přitom poporodní deprese se může vyskytnout kdykoliv po porodu až do jednoho roku věku dítěte. Ženám chybí informace, často nevědí, na koho se obrátit nebo pomoc hledají složitě a dlouho,“ uvedla Staňová.
Zdravotnické zařízení proto usiluje o osvětu a pomoc nabízí matkám už přímo v nemocnici. "Ještě donedávna bylo v našem kraji problematické sehnat odborníky, kteří by se ženami v případě potíží pracovali. U nás jim už nabízíme nejen akutní pomoc peer konzultantek, ale nejpozději do 24 hodin také setkání s nemocničním psychologem. A v pomoci jdeme ještě dál – nově jsme se propojili s projektem Perinatal, který matkám po porodu zprostředkovává screening duševního zdraví,“ řekla Staňová.
Dodala, že ženy budou na stanici šestinedělí moci na zapůjčeném tabletu vyplnit jednoduchý dotazník zaměřený na riziko vzniku psychických potíží. Vyplnění zabere zhruba dvě minuty.
„Výsledky zpracuje Perinatal a na jejich základě případně doporučí pomoc, předá matkám informaci o možnostech podpory nebo jim nabídne konzultace v případě příznaků duševních nemocí," uvedla Staňová. Podle ní se tak projekt zaměřený na duševní pohodu matek dostane do jejich povědomí přímo v porodnici. "V případě obtíží se k němu mohou kdykoliv vrátit. V mailu, který uvedou při vyplňování dotazníku, jim zůstane kontakt,“ doplnila Staňová.
Podle lékařky je důležité, aby matky v případě potřeby věděly, kde mohou vyhledat pomoc. "Naposledy jsme řešili situaci rodičky po akutním císařském řezu, se kterým nepočítala a těžko se s ním srovnávala. Po rychlé intervenci psychologa se nejen se svou situací srovnala, ale zároveň jeho pomoc vedla k navázání lepšího vztahu s kojencem," řekla vedoucí lékařka. V případě vzniklých problémů je podle ní následná péče prostřednictvím klinického psychologa nemocnice výhodou. "Má totiž o pacientce informace včetně okolností porodu, je navíc o to cennější, že odborníků, kteří se touto péčí zabývají, je málo nejen v regionu, ale také v celé České republice, a bohužel je obtížně dostupná," uvedla lékařka.
Porodnice rovněž nabízejí těhotným ženám i matkám, které mají o téma zájem nebo je duševní obtíže trápí, hodinový kurz "Na vlnách mateřství… abyste se na houpačce neztratila“. Jeho součástí je nejen přednáška, ale i dobrovolné setkání svépomocné skupiny. Dříve byly součástí předporodních kurzů, ale nyní jsou organizovány mimo ně tak, aby matky měly soukromí a komunikovaly v uzavřené skupině žen se stejným problémem.