Město Ostrava podporuje vzdělávání pedagogů k minimalizaci šikany na školách a práci s agresí

2/4 2025

Aktuálně diskutované téma rostoucí agresivity dětí, šikany a násilných projevů dětí, nejen ve školách, je řešeno řadou rozlišných metod a programů. Náleží mezi ně i vzdělávací projekt Pedagogicko-psychologické poradny Ostrava-Zábřeh, který zahrnuje vzdělávání pracovníků školních poradenských pracovišť, zaměřený na rozpoznávání a zvládání zmíněných rizikových jevů v ostravských školách. 

Město Ostrava podporuje vzdělávání pedagogů k minimalizaci šikany na školách a práci s agresí

Žákyně ve školní lavici čtou manuály z produkce města Ostravy. Ilustrační foto: Autor Lukáš Kaboň

V rámci strategie prevence kriminality města Ostravy byl tento projekt pro letošní rok podpořen městem částkou ve výši 447 tisíc korun.

Pedagogicko-psychologická poradna Ostrava-Zábřeh, příspěvková organizace, se pravidelně podílí na řešení krizových situacích, které je třeba ve školních kolektivech řešit. „Vysoká míra agresivního chování a šikany v posledních letech natolik zvyšuje požadavky škol na práci se třídou a metodické konzultace, že je sami již nejsme schopni uspokojit. Rozhodli jsme se proto realizovat vzdělávací program pro pracovníky škol, aby se zvýšila jejich soběstačnost při řešení agresivního chování,“ říká vedoucí projektu Mgr. Kateřina Puterová.

Cílovou skupinou vzdělávacího programu je 24 školních metodiků prevence základních škol ve městě Ostravě, případně další pracovníci školních poradenských pracovišť, kteří pracují s bezpečným klimatem ve škole. Výběr uchazečů do programu měl tři kritéria: rizikovost škol, počet výskytu rizikového chování a motivaci uchazeče. Dalšími frekventanty budou tři metodici prevence v Pedagogicko-psychologické poradně Ostrava, zajišťujícími prevenci a intervenci pro základní i střední školy. Jeden frekventant programu minimalizace šikany bude z nestátní neziskové organizace, realizující intervenci třídních kolektivů (díky tomu se zvýší počet ošetřených kolektivů).

Hlavním cílem vzdělávacího projektu poradny je rozvíjet a podporovat bezpečné klima ve škole prostřednictvím školních metodiků prevence. Účastníci se během první části kurzu (48 hodin) naučí posoudit, co je projev šikany a odlišit ji od škádlení a jiných příbuzných fenoménů. Podle závažnosti a stádia šikany pak budou umět vyhodnotit způsoby, jak adekvátně zasáhnout, kam směřovat další kroky vedoucí k pomoci a podpoře aktérů a zasažených třídních kolektivů.

Druhá část kurzu představuje 60 výcvikových hodin zaměřených na posílení kompetencí pedagogů ke zvládání agresivního chování ve škole. Kurz je provede metodami, jak pomoci dětem ovládnout svůj hněv a naučit je přemýšlet a chovat se sociálně přijatelným způsobem. Čím dál více dětí tráví čas například hraním počítačových her a komunikací prostřednictvím textových zpráv, čímž ztrácí příležitost trénovat sociální dovednosti. Zároveň jde o dovednosti, které by měli ovládat také dospělí, kteří jsou pro děti vzorem, tedy učitelé, vychovatelé a rodiče. Projekt bude ukončen v červnu letošního roku.

„Projekt minimalizace šikany byl již v minulosti realizován a podpořen v dotačním titulu prevence kriminality Magistrátu města Ostravy a měl velký úspěch a efektivitu. Naším cílem je, aby pedagogové byli citliví na projev šikany a byli schopni ji dobře rozpoznat již v počátečním stádiu. Zároveň považuji za důležité, aby uměli pochopit příčiny tohoto chování a dokázali pomoci všem aktérům situaci zvládnout. Ideální je získání takové úrovně kompetencí, aby mohli ve třídách nastavit preventivně taková pravidla, jejichž limity by žáci sami pro sebe přijali jako nepřekročitelný standard, která by podporovala zdravé a přátelské klima uvnitř třídních kolektivů a která by tím i eliminovala náznaky projevů šikany či jiných excesů v jakékoliv podobě,“ konstatuje Zbyněk Pražák, náměstek primátora.

Práce školního metodika prevence je časově i odborně náročná. Aby nedocházelo na těchto pozicích k syndromu vyhoření a časté fluktuaci, je podpora kvalitního vzdělání a zvyšování kompetencí začínajících i aktivních školních metodiků prevence nezbytná. Tyto kurzy zároveň nabízí prostor pro vytváření sítě profesionálů v této oblasti, sdílení zkušeností a možnosti neformálních konzultací, což má dobrý vliv na psychohygienu a posílení motivace školních metodiků pro výkon funkce. 

Významná úloha pak v řešení popisovaných negativních jevů náleží školnímu poradenskému pracovišti, které v ideální případě obsáhne školní psychology, školní speciální pedagogy a školní sociální pedagogy. Tyto nezastupitelné odborníky na základních školách podporuje Ostrava řadu let. Detailně jsme informovali viz https://1url.cz/h1yIG.

Zajištění bezpečnosti v Ostravě náleží k našim prioritám. Při srovnání let 2023 a 2024 došlo k poklesu počtu registrovaných trestných činů v území Ostravy zhruba o deset procent, za uplynulé desetiletí pak počet oznámených trestných činů v teritoriu klesl na polovinu. Město dlouhodobě podporuje řadu preventivních projektů. V březnu jsme schválili poskytnutí podpory ve výši 6,6 milionů korun pro aktivity v oblasti prevence kriminality, realizované ostravskými městskými obvody, příspěvkovými organizacemi a Městskou policií Ostrava. Dalšími skoro 10 miliony korun pak letos zafinancujeme preventivní projekty externích subjektů,“ uzavírá primátor města Jan Dohnal. Detailnější informace k tématu lze nalézt i na webu https://bezpecnejsi.ostrava.cz/.