Město jako dětské hřiště. Co nabízí náš veřejný prostor dětem?

15/11 2024

„A co děti, mají si kde hrát?" Nadčasovou otázkou ze známé písně skupiny Katapult se bude na odborné úrovni dne 27. 11. 2024 v Centu PANT zaobírat  debata s názvem Město jako dětské hřiště. Celá událost začíná v 18.30 hodin a zváni jsou rovněž zájemci z řad veřejnosti.

Město jako dětské hřiště. Co nabízí náš veřejný prostor dětem?

Grafický plakát k veřejné debatě Město jako dětské hřiště.

 Zástupci Ostravské univerzity a MAPPA Ostrava, jakož i čeští a zahraniční odborníci představí kromě příkladů dobré praxe také myšlenku tzv. Desatera města přívětivého k dětem, tedy města, ve kterém se mohou děti pohybovat volně a bezpečně bez doprovodu rodičů.

Pod hlavičkou rodinné politiky města chceme v Ostravě otevřít diskusi pro širokou veřejnost. Ve spolupráci s partnery (Ostravská univerzita, MAPPA Ostrava a Centrum PANT) připravujeme sérii debat o tom, jak můžeme Ostravu společně proměnit v město, kde se děti mohou cítit dobře, bezpečně a svobodně se rozvíjet. Našim cílem je dostat téma do povědomí, přinést inspiraci z měst, kde to funguje, ale také sbírat podněty a bavit se o tom, jak bychom si do budoucna přáli, aby Ostrava vypadala – aby se do ní lidé rádi vraceli a zůstávali zde žít se svými rodinami.

S touto myšlenkou, ve vazbě na veřejný prostor, nově rozvíjíme taky jednu z důležitých oblastí rodinné politiky v Ostravě. Aby město plnilo své funkce a bylo přívětivým pro své obyvatele, měl by být jeho veřejný prostor podnětný, bezpečný a přístupný taky pro děti. S touto vizí pracuje nová koncepce rodinné politiky v prioritě „Město přívětivé k rodinám“.  Chceme díky ní podpořit také rodinná a komunitní centra, osvětové akce, besedy, semináře a nejrůznější projekty a aktivity přispívající k posílení prorodinného klimatu ve městě. Aby se rodinám v Ostravě žilo dobře, mohly zde naplňovat své přirozené potřeby a dál se rozvíjet. 


Panelisté

Prof. Dr. Gert-Jan Hospers 
Sociální geograf, Radboud University, Nizozemí 

Renomovaný nizozemský expert na regionální a městský rozvoj. Ve své akademické práci se dlouhodobě zaměřuje na udržitelný rozvoj měst a kvalitu života obyvatel, přičemž zvláštní pozornost věnuje otázkám, jak vytvořit města přátelská k dětem. Prof. Hospers vede odborné debaty na téma urbanismu a veřejného prostoru, kde zkoumá, jak design a plánování měst mohou pozitivně ovlivnit nejen ekonomiku, ale i každodenní život rodin a dětí. Jeho pohledy jsou klíčové pro pochopení, jak udělat města bezpečnějšími a příjemnějšími pro nejmladší generaci. 

Ing. arch. MArch. Janica Šipulová
Architektka, urbanistka s přesahem k landscapeConsequence forma 

Má bohaté zkušenosti z kooperativního způsobu plánování z Vídně, kde pracovala a studovala. Spolu s architektem Martinem Sládkem založila svou vlastní praxi. Má za sebou řadu úspěšných projektů a ocenění na české i mezinárodní úrovni. Za zmínku stojí projekt Park na Moravském náměstí v historickém centru Brna, zabývající se tématy inkluzivity, svobody pohybu ve veřejném prostoru, komunitou ale i enviromentální udržitelnosti. Janica příležitostně pořádá studentské workshopy, účastní se odborných soutěží, porot a diskusí, věnuje se taky projektům zaměřeným na placemaking a taktický urbanismus. 

Ing. arch. Sandra Štasselová  
Urbanistka, Metropolitní institut Bratislavy 

Zabývá se tématy zkoumající vztahy veřejného prostoru a kvality života ve městě, a s tím souvisejícím veřejným politikám. V současnosti působí v Metropolitním institutu v Bratislavě, kde v rámci projektu Ulice pro děti usiluje o zlepšení podmínek mobility dětí, zejména s ohledem na bezpečnost a zdravý rozvoj dětí. 

Ing. arch. Pavel Řihák, Ph.D. 
Architekt, Městský ateliér prostorového plánování a architektury 

Autorizovaný architekt, absolvent postgraduálního programu městské inženýrství na Technické univerzitě v Ostravě, působí jako vedoucí oddělení prostorového plánování a projektů v Městském ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA) v Ostravě. Věnuje se vedení projektů jako jsou zpracování koncepčních rozvah či studií, příprava zadání a organizace soutěží a odborné poradenství v oblasti rozvoje města jeho představitelům. Přednáší na ostravské Katedře architektury a podílí se na výuce ateliérové tvorby. Ve své vědecké činnosti se soustřeďuje na plánování měst a na souvislosti mezi architekturou a urbanismem.

Mgr. Ondřej Slach, Ph.D. 
Sociální geograf, Ostravská univerzita 

Dlouhodobě se zabývá problematikou rozvoje města Ostravy a Moravskoslezského regionu, mimo jiné je spoluautorem několika strategií a koncepcí, které by měly městu Ostrava ukázat nový směr jeho možného rozvoje. Byl součástí týmu připravujícího Koncepci rodinné politiky města Ostravy do roku 2030, kde je kladen důraz na přívětivost města pro děti a rodiny. V současnosti působí jako prorektor Ostravské univerzity pro strategii a rozvoj.  


Desatero měst přátelských dětem

Autorem Desatera je Tim Gill, nezávislý britský odborník na oblast života dětí ve městech. Jedná o určité standardy toho, jak mají veřejná prostranství fungovat ve vztahu k dětem. Desatero bylo sestavené podle zkušeností zahraničních měst s plánováním jejich prostoru tak, aby odpovídal potřebám dětí. Vychází z myšlenky, že město má svou podobou odpovídat potřebám jeho nejzranitelnějších obyvatel – tedy dětí. Takto navrhovaný prostor je pak vhodný pro každého obyvatele města. Děti totiž mají přirozeně menší rozhled, hůře odhadují případná nebezpečí a nemají vždy možnost se samostatně pohybovat po okolí svého bydliště. Obdobné potřeby však řeší i osoby se sníženou pohyblivostí, jako jsou lidé v rekonvalescenci, senioři či lidé, kteří v daný okamžik neřídí automobil. Podrobnější informace o Desateru jsou ke stažení ZDE.