Menstruační vložky jsou dostupné na všech ostravských základních školách
V prosinci loňského roku vyčlenila Ostrava ze svého rozpočtu částku jeden milion korun, která garantuje, že i v roce 2025 budou zdarma poskytovány menstruační vložky žákyním ostravských základních škol, jejichž zřizovatelem je statutární město Ostrava, potažmo městské obvody.
Školní zásobník na menstruační vložky. Foto: MMO
Následně byla vypsána veřejná zakázka na výběr firmy, která bude dodávat nejen samotné vložky v požadované a přesně specifikované vysoké kvalitě, ale zajistí též distribuci do jednotlivých škol. V prvních dubnových dnech dorazila do všech našich základní škol první letošní dodávka z celkového množství 660 tisíc vložek, potřebných pro rok 2025, a ty si tak nyní rozdělily téměř 165 tisíc vložek v hodnotě cca 225 tis. korun (s DPH). Další dodávky budou v průběhu roku kontinuálně pokračovat v pravidelných vlnách dle požadavků jednotlivých škol.
Unikátní ostravský projekt, nazvaný „vložky do škol – bezpečí a komfort bez bariér“ tak dospěl v historicky krátké době od svého vzniku na jaře loňského roku z pilotní úrovně do své definitivní podoby, kdy na všech dívčích toaletách základních škol jsou instalovány zásobníky na vložky, jež jsou dívkám během jejich pobytu ve škole volně k dispozici. Toto řešení je už naprosto srovnatelné se situací v moderních zemích světa i Evropy, jakými je např. Kanada, Austrálie, Skotsko, Irsko, Norsko a další.
Lze připomenout, že autorem tohoto, nejen v České republice jedinečného projektu, je náměstek primátora Zbyněk Pražák. Jeho neúnavná snaha o prosazení myšlenky, aby přinejmenším na všech základních školách byly menstruační pomůcky žákyním a studentkám na všech dívčích toaletách volně k dispozici, byla letos oceněna i prvním místem při udělení prestižní ceny „Genderman roku 2024“. Ta je vždy v lednu udělována za uplynulý rok vybrané osobnosti za mimořádný přínos, pomoc, vstřícnost a úsilí o vyrovnávání příležitostí mezi muži a ženami. Přínosem je v tomto případě nejen prokazatelný pokles absence dívek ve vyučování na ostravských školách, ale především i to, že významná medializace projektu přispívá k odtabuizování tématu menstruace ve společnosti, a u dívek rovněž k umenšení pocitu stigmatizace spojeného s menstruací a tím i zvýšení jejich pocitu sebevědomí.
Díky značné pozornosti médií a následné široké publicitě tohoto projektu ve veřejném prostoru se nyní myšlenkou jeho následování inspirovala také další města a obce, z nichž je možno zmínit např. Liberec, Brno, Frýdek – Místek. Některé pražské městské části a další připravují konkrétní kroky k tomu, aby i na svých základních školách byly stejně jako v Ostravě poskytovány menstruační pomůcky žákyním zdarma. Zároveň začíná probíhat diskuze o tom, že by se projekt mohl rozšířit i na vyšší typy škol.
„Ke snaze o prosazení a realizaci tohoto projektu mě inspirovaly příklady z jiných vyspělých zemí. Když jsem přišel s myšlenkou poskytovat na našich školách dívkám menstruační pomůcky zdarma, netušil jsem, jaký obrovský ohlas to vyvolá a kolik lidí to v naší zemi osloví. Aktivisté, média, kantoři, rodiče, zejména maminky dívek, ale i politici. Jako kdyby tito všichni pouze čekali na impuls, aby se mohli zapojit do řešení problému, jenž zde celé věky existuje, ale o němž se všichni ostýchali veřejně mluvit. Je to ale i o tom, že nesmíme být neteční k potřebám těch, kteří jsou více ohroženi, v tomto případě žákyně a studentky, a hledat způsoby a možnosti, jak jim pomoci. Mám radost, že dívkám tento projekt přináší větší jistotu, bezpečí a komfort při pobytu ve škole. A tím i potřebnou vnitřní pohodu a více radosti ze života,“ konstatoval náměstek primátora Zbyněk Pražák
Geneze projektu detailně viz:
Záznam z tiskové konferenci k vyhodnocení pilotní části projektu: https://www.youtube.com/watch?v=UiuPAu4Kc_I&t=340s