Lékařská fakulta má moderní centrum
Lékařská fakulta Ostravské univerzity končí dětský věk a začíná období dospělosti. Přispěje k tomu moderní centrum multidisciplinárního výzkumu a vývoje, které vzniklo přestavbou někdejší porodnice bývalé krajské nemocnice v Zábřehu. Jeho slavnostního otevření se ve čtvrtek 23. října zúčastnila náměstkyně primátora pro oblast kultury a zdravotnictví Simona Piperková.
V laboratoři mikrobiologie a imunologie. Foto: Jiří Urban
„Nové centrum pro medicínu a výzkum představuje další posílení prestiže Lékařské fakulty Ostravské univerzity, která získala akreditaci pro obor všeobecné lékařství teprve před čtyřmi lety a nyní ji obhájila až do roku 2020. Jsem ráda, že svým dílem k tomu přispělo také město Ostrava, zejména převodem nevyužitých pozemků a nemovitostí. Obdivuji se architektům a stavbařům, jak se jim podařilo proměnit chátrající budovu bývalé porodnice v moderní univerzitní zařízení. Přeji vysokoškolákům, pedagogům i všem zaměstnancům, aby se jim tady dobře studovalo, učilo i pracovalo,“ uvedla Piperková.
Výstavba nového centra v areálu lékařské fakulty OU stála zhruba 360 milionů korun. Z celkové částky potřebné na novou akademickou a výzkumnou infrastrukturu uhradila 85 procent dotace EU. V centrum se nacházejí nové laboratoře, datová centra, seminární místnosti, posluchárny a zázemí pro rozvoj lékařských a souvisejících sociálních i přírodovědných oborů a výzkumu. Již nyní zde sídlí všechny katedry Lékařské fakulty, která tak má jednu z nejmodernějších budov v republice, nové prostory ale budou využívat také studenti Fakulty sociálních studií a Přírodovědecké fakulty. Cílem univerzity je vytvořit podmínky pro unikátní spojení biologů, lékařů a biofyziků, ale také matematiků a sociologů. V novém centru budou moci na ploše větší než 8800 čtverečních metrů společně pracovat například na studování vlivu ovzduší na zdraví lidí, na modelování vlivu nových léčiv na lidský organismus, na výzkumu sociálních dopadů zdravotních problémů obyvatel nebo na zdokonalování přístrojů pro diagnostiku a lékařské zákroky.
„Navíc vtáhneme do výzkumného dění studenty, kterých je na Lékařské fakultě 1800. I to je významná okolnost, protože chceme, aby v Ostravě zůstávali a neutíkali na pracoviště mimo Moravskoslezský kraj,“ připomněl rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.