Japonský velvyslanec zavítal na radnici

17/7 2024

Do Ostravy přijel japonský velvyslanec, NAGAOKA Kansuke v doprovodu ITO Naoyuki, kulturního attaché a ředitele Japonského informačního a kulturního centra. Čerstvě zvolený velvyslanec (v únoru 2024) Ostravu navštívil vůbec poprvé.

Japonský velvyslanec zavítal na radnici

Z návštěvy velvyslance Japonska. Foto: Adolf Horsinka

V rozhovoru došlo na celou řadu témat. Host dobře znal pozadí Ostravy a příběh ostravské hospodářské restrukturalizace, v níž spatřoval některé paralely s Ósakou. Na otázku o možnost spolupráce Ostravy s Ósakou odpověděl, že o těchto snahách ví, ale že aktuálně vedení Ósaky je plně zaměstnané přípravami na EXPO 2025.

Konstatoval, že pokud se Ostrava Expa zúčastní, bude to určitě skvělá možnost setkat se tam s vedením Ósaky a probrat téma případné spolupráce.
Velvyslanec podotkl, že velmi si cení spolupráce na úrovní vysokých škol. V této souvislosti se také zmínil o profesoru Strnadelovi z VŠB, který dlouhé roku úzce spolupracuje s japonskými univerzitami a významně přispěl k podpoře vědecko-výzkumné a akademicko-průmyslové spolupráce mezi Českou republikou a Japonskem.

Profesor Strnadel dlouhodobě podporuje akademickou výměnu mezi oběma zeměmi, která zahrnuje přijímání japonských vědeckých pracovníků na VŠB-TUO. V roce 2022 získal od císaře Řád vycházejícího slunce jako ocenění za svou práci na prohlubování česko-japonských vztahů. Profesor Strnadel působil na státních japonských univerzitách a podílel se na společných projektech v rámci vyspělých a inovačních technologií. Má významný podíl na rozšíření vztahů s japonskými akademickými kruhy a průmyslovými podniky. Pan Strnadel se podílí také na realizaci pravidelného česko-japonského workshopu na téma nových metod v analýze poškození konstrukčních materiálů, který se koná od roku 2004, a který se těší vysoké prestiži a početné účasti vědců jak z Japonska a České republiky, tak i ostatních zemí.

Následujícím tématem byla hospodářská spolupráce. Primátor Jan Dohnal zmínil startupy jako jedno z možných polí spolupráce. Pan Nagaoka potvrdil, že je to moc dobrý směr a v této souvislostí zmínil vládní agenturu pro zahraniční obchod JETRO (Japan External Trade Organization), která se snaží podporovat vzájemný obchod a investice mezi Japonskem a zbytkem světa. Spolupracuji s Českou obchodní a průmyslovou komoru v Japonsku (CCCIJ), založenou v 2013 japonským Ministerstvem průmyslu a obchodu, která zase úzce spolupracuje s Velvyslanectvím ČR v Tokiu, agenturami CzechTrade, CzechInvest a Czech Tourism a s Českým centrem. V obchodním a kulturním kontextu podporujeme zájmy českých firem podnikajících v Japonsku, stejně jako japonské firmy mající zájmem o podnikání v České republice.

Primátor nabídl, že bylo by dobré propojit zmíněnou agenturu JETRO s naším inovačním centrem MSIC. Podotkl také, že v Ostravě vznikají specializovaná a výzkumná pracoviště zaměstnávající špičkové odborníky což otevírá možnosti japonských investic v Ostravě. Velvyslanec slíbil, že se pokusí propojit oba centra, a že japonské velvyslanectví zůstane s Ostravou v blízkém kontaktu.

V brzké době si svou návštěvu  v Ostravě zopakuje, v říjnu na Japonské dny (18.-19.10) a na vědecký seminář na VŠB. Těší se na další spoluprací a případné další společné projekty.

Okrajovým polem spolupráce by podle pana Nagaoka mohl být sport a zejména baseball, který, jak připomněl primátor Dohnal, má v Ostravě už 50 letou tradici. Další setkání by tedy mohlo proběhnout při příležitosti zapasu Arrows v Ostravě a přizván by mohl být i Ondřej Santoria, který je zřejmě více známý v Japonsku než ve vlastní zemi.

Obě strany v závěru setkání potvrdily společnou vůli k navazování a prohlubování vzájemných kontaktů. Jeho excelence se také po společném jednání zapsala do městské pamětní knihy.

Zápis do pamětní knihy