Jak budou vypadat ostravské Nové Bazaly? Příští architektonický klenot města navrhnou renomovaní architekti

18/2 2025

Další pomyslný krůček na dlouhé cestě k nové dominantě Ostravy učinili radní města na svém druhém únorovém zasedání. Předcházelo mu jednání poroty, která pečlivě posuzovala žádosti o účast v architektonické soutěži o návrh stavby fotbalového stadionu Nové Bazaly. 

Jak budou vypadat ostravské Nové Bazaly? Příští architektonický klenot města navrhnou renomovaní architekti

Bazaly v dobách staré slávy. Foto: AMO

Ze tří desítek zájemců bude v další fázi soutěže mít možnost vtisknout podobu novému architektonickému klenotu města deset ateliérů či jejich sdružení z různých zemí, Českou republiku nevyjímaje. Radní města přijali usnesení, kterým byl snížen počet účastníků soutěže a rozhodli o tom, kteří zájemci budou vyzvání k podání soutěžních návrhů. Následovat bude příslušný administrativní proces, který bude v ideálním případě završen podáním architektonických návrhů do konce května letošního roku. Poté bude mít osud stavby opět v rukou porota a rada města. Finální návrh stavby Nové Bazaly by mohl být znám v závěru roku 2025.

 „Stavbu Nových Bazalů, u jejíhož zrodu nyní stojíme a činíme vše proto, aby se jednalo o další unikát nejen v rámci kraje, ale napříč zeměmi, zanecháme i příštím generacím. Ačkoliv se někomu může stát přípravný proces zdlouhavý, je zapotřebí si uvědomit, že kvalitní architektura do Ostravy patří, je pro město klíčová a my ji podporujeme napříč rozličnými projekty. Právě díky architektonické soutěži můžeme získat nejen originální architektonické řešení stavby, ale autoři musí zohlednit i další podstatné aspekty, ekonomikou a udržitelností počínaje, úsporností a možností bezchybného provozu stavby stadionu konče. Architektonická soutěž je sic časově náročnější, odměnou nám všem ale bude výjimečná stavba, která do města přiláká i nefotbalovou veřejnost,“ vysvětluje Jan Dohnal, primátor města.

V porotě architektonické soutěže jsou proto zastoupeni renomovaní architekti, Valerie Mulvin z Dublinu, Derek Wilson z Londýna, András Borbély z Budapešti, Martin Bělkovský, působící v Brně i Vídni, Martin Tycar z Prahy, Tomáš Vymetálek z Hradce Králové a Tadeáš Goryczka z Ostravy. Mezi další členy poroty náleží zástupci města a fotbalového klubu FC Baník Ostrava. Přizváni byli i odborníci rozličných specializací, týkající se například oblasti sportu, udržitelnosti, požární bezpečnosti, rozpočtu, statiky aj. Porota posuzovala žádosti o účast v soutěži Nové Bazaly v závěru ledna, po předchozím příslušném administrativním procesu. Mezi kritéria hodnocení zaslaných portfolií náležela celková urbanisticko-architektonická kvalita a relevance vzhledem k zaměření a rozsahu předmětu soutěže.

Rozhodnutím rady města tak bude k účasti v soutěži vyzváno celkem 10 soutěžních týmů. Jsou jimi Fenwick Iribarren Architects, gmp International GmbH, IDOM Consulting, Engineering, Architecture, S.A.U. Populous Holdings (v zastoupení Populous Limited). Dále bude vyzváno k podání soutěžních návrhů šest následujících účastníků: querkraft architekten zt gmbh a RAUM +/RAUMKUNST ZT GmbH, Zaha Hadid Limited, JKMM Arkkitehdit Oy a SADAR+VUGA d.o.o., L35 Arquitectos S.L.P., Arup International Projects Limited a RSHP Architects Limited, Studio Perspektiv s.r.o. a OFIS architekti d.o.o. Těchto deset účastníků by se mělo utkat v další části architektonické soutěže a návrhy podat do 29. května 2025.

Navrhnout Nové Bazaly pro Ostravu chtěli architekti z různých koutů světa, vyjma českých odborníků projevili zájem účastníci například z Vídně, Londýna, Katovic, Vroclavi, Varšavy, Lublaně, Sydny, São Paula, Soulu či Paříže. Informace k architektonické soutěži byly zveřejněny prostřednictvím Tender areny v odkazu https://1url.cz/W1Iwl.

Připomeneme, že město chce vystavět nový moderní fotbalový stadion, který svými parametry umožní konání mezinárodních utkání, včetně české fotbalové reprezentace. Zároveň se konání fotbalu vrátí na místo svého historického dlouholetého působení. Nový stadion by měl být certifikován dle standardu BREEAM a demonstrovat rovněž nejnovější poznatky a technologie v oblasti udržitelnosti a energetické účinnosti. Provozní řešení a zázemí má umožnit zažít fotbal všem bez ohledu na věk nebo handicap a také co nejvolnější pohyb po stadionu. Stavba má obsáhnout muzeum fotbalového klubu i další služby, restaurace, fanshopy či konání exkurzí. V současné chvíli je cena odhadována na 2,5 miliardy korun. Kapacita stadionu je zamýšlena v počtu zhruba 19 500 - 20 000 sedících diváků.

Průběžně aktualizované informace k dění okolo projektu Nové Bazaly najdete ZDE.