Jak bude vypadat nová ostravská čtvrť Žofinka? Ve finále architektonické soutěže se „utkají“ tři týmy.
Nová ostravská čtvrť Žofinka vznikne na levém břehu Ostravice jižně od Trojhalí a jen nedaleko od centra města. Její podoba vzejde z urbanisticko-architektonické soutěže, kterou pořádá investor, společnost Pod Žofinkou Holding, společně s městem Ostrava. Finále soutěže se zúčastní tři týmy, které porota vybrala na základě návrhů prvního kola.
Žofinská huť v 60. letech 20. století. Foto: AMO
V polovině ledna proběhnul v prostorách budovy Nové radnice Magistrátu města Ostravy druhý soutěžní workshop, na kterém sedm soutěžních týmů z Česka i zahraničí představilo svůj koncept rozvoje území Žofinky a diskutovalo o něm se soutěžní porotou a přizvanými odborníky. V navazujícím uzavřeném jednání poroty byly vybrány týmy, které postupují do 2. kola soutěže a svůj koncept dopracují na základě doporučení poroty do podrobnějšího návrhu.
Pro rozvoj Ostravy je kvalitní architektura klíčová, u takto pro město důležitého projektu je urbanisticko-architektonická soutěž nezastupitelná, neboť přináší mnoho pohledů, variant i možností, jak k řešené lokalitě přistupovat a jak ji lze uchopit. V rámci této soutěže se sešly velmi inspirativní a zajímavé návrhy, některé byly dokonce velmi odvážné. Lokalitu řešily neotřele a originálně. Mám za to, že do dalšího kola byly vybrány návrhy, které mohou být pro rozvoj celého města velmi přínosné,“ konstatuje Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora a členka soutěžní poroty.
Ve finále se bude rozhodovat mezi návrhy pražské kanceláře Pavel Hnilička Architects+Planners, sdružení českého Studia Perspektiv se slovenskými Marko & Placemakers a dánským ateliérem ADEPT, který se soutěže účastní s českým atelierem.tečka, krajinářským studiem VEN.KU architekti a studiem ohboi. Pro dánský ateliér ADEPT není Ostrava neznámým městem, v minulém roce vyhráli soutěž na Ostrava Towers Complex při Frýdlantských mostech.
Cílem soutěže je nalézt optimální urbanistické řešení nové čtvrti a jejího začlenění do stávajícího města, ale také nejlepší architektonický návrh budov první etapy rozvoje území.
„Prezentované návrhy ukázaly širokou škálu kvalitních urbanistických řešení klíčového rozvojového území Ostravy. Porota při výběru kladla důraz na dlouhodobou strategii rozvoje území a zapojení nové čtvrti do organismu města,“ vysvětlil architekt Filip Tittl, předseda soutěžní poroty.
Porota soutěže má v souladu s pravidly České komory architektů nadpoloviční zastoupení na investorovi a městě nezávislých členů. Kromě poroty se na soutěži a jejím průběhu podílí i pracovní skupina složený ze zástupců relevantních odborů magistrátu, městského obvodu, MAPPA, zástupců Správy železnic, Dopravního podniku Ostrava a expertů z Národního památkové ústavu. Soutěž probíhá formou takzvaného soutěžního workshopu, během kterého může porota i pracovní skupina vést se soutěžními týmy v průběhu workshopu přímý dialog.
"Jak vybrat ty nejlepší z nejlepších? To byla hlavní otázka, která nás provázela při druhém soutěžním workshopu k soutěži Žofinka. A věřte mi, nebylo to snadné. Sedm týmů, sedm unikátních přístupů, sedm velmi kvalitních návrhů, do kterých týmy vložily nejen svou odbornost, ale také obrovské množství času a energie. Naším cílem bylo do druhého kola vybrat týmy, které mají potenciál v další fázi soutěže nejen potvrdit své kvality, ale možná nás i překvapit, a to v tom nejlepším slova smyslu. A právě to se nám, myslím, podařilo,“ řekl Tomáš Laštovka, člen správní rady společnosti Pod Žofinkou Holding a zároveň porotce soutěže.
„Nyní mají vybrané soutěžní týmy čas na dopracování svého návrhu, který odevzdají již na začátku dubna. Následně proběhne třetí soutěžní workshop, na němž porota vybere vítězný návrh,“ Karolína Koupalová z plánovací kanceláře ONplan, která soutěž organizuje.
„Pro porotu bylo skvělé a inspirativní vidět prezentace jednotlivých návrhů. Každý tým se díval na výjimečnou lokalitu z jiného úhlu a hledal své originální řešení prostoru. Potvrdilo se, že urbanismus a architektura nejsou jen o návrzích a výkresech. Jsou o vizích, jak chceme žít za 10, 20 nebo 50 let. Finální výběr týmů nebyl vůbec jednoduchý, protože nás celková úroveň soutěže opravdu velice překvapila. Těšíme se na to, co vybrané týmy přinesou ve finální fázi soutěže,“ uvedl Libor Adámek, předseda správní rady společnosti Pod Žofinkou Holding a člen poroty.
Do průběhu soutěže se může zapojit také veřejnost. Před vyhlášením soutěže se mohli místní obyvatelé a návštěvníci území seznámit s jejím průběhem na venkovní výstavě, zapojit se do hodnocení současného stavu území nebo se zúčastnit odborné diskuse v MAPPA Ostrava. Nyní ve druhé fázi soutěže bude mít veřejnost možnost vyjádřit se k odevzdaným návrhům, které budou vystaveny ve veřejném prostoru v dubnu letošního roku. Komentáře pak budou předány soutěžní porotě jako jeden z podkladů pro její rozhodování.
Území Žofinky se rozkládá na ploše 20 hektarů mezi Novou Karolínou a břehem řeky Ostravice. Záměrem města Ostravy je propojit přes Žofinku Dolní Oblast Vítkovice s centrem města novou městskou třídou, po které povede i tramvajová trať, která se ve Vítkovicích napojí na existující trať v Ruské ulici. Vznikne tak alternativní rychlé kolejové spojení jižní části města s centrem Ostravy.
Další informace o soutěži jsou k dispozici na www.zofinka.cz.