I téma architektury obsáhne Meltingpot Colours of Ostrava

8/7 2024

Do Ostravy záhy zamíří na mezinárodní multižánrový hudební festival Colours of Ostrava řada návštěvníků z České republiky i zahraničí. Vybírat si budou moci z přepestrého programu, který v rámci diskuzního fóra Meltingpotu v zóně UniverCity letos nabídne i téma světové architektury, jež zastoupí tři výjimečné osobnosti.

I téma architektury obsáhne Meltingpot Colours of Ostrava

Grafika Meltingpot.

Do města se po takřka třech letech vrací přední světový architekt Steven Holl, dalšími řečníky budou Eva Jiřičná a Robert Konieczny. UniverCity Ostrava stage je společným projektem města Ostravy, Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, navazujícím na tradiční prezentaci univerzit v rámci festivalu Colours of Ostrava.

Kvalitní architektura je pro Ostravu klíčová, rukopis významných architektů na návrzích staveb ve městě je nezanedbatelným benefitem. Stejně tak je pro nás zásadní otázka vzdělávání, podpory nadaných a talentovaných lidí, díky kterým se pak nejen město, významně rozvíjí. Činíme proto celou řadu kroků, aby se město stalo pro mladé talenty atraktivním. Součinnost města a univerzit v rámci mezinárodního diskuzního fóra festivalu Colours of Ostrava je ideální formou, jak témata zájemcům efektivně nabídnout,“ konstatoval Jan Dohnal, primátor města.

Ve čtvrtek 18. července v 15 hodin mohou zájemci v již zmíněné zóně UniverCity vyslechnout komentář architekta Roberta Konieczneho. Přednáška Stevena Holla je plánována 19. července 2024 od 16.30 hodin. Následující den, 20. července v 17 hodin bude přednášející Eva Jiřičná. Názvy besed architektů zvučných jmen jsou identické „Světová architektura ve městech, v Ostravě.“ Spolu s architekty se tématům budou věnovat Jan Dohnal, primátor města, Lucie Baránková Vilamová a Hana Tichánková, náměstkyně primátora. Všichni tři významní architekti stojí (se svými týmy) za celou řadou výjimečných děl, mezi kterými neschází ani unikátní návrhy pro Ostravu. Steven Holl (studio Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy) je spoluautorem návrhu rekonstrukce Domu kultury města Ostravy a přístavby koncertního sálu. Eva Jiřičná a Petr Vágner (studio AI-DESIGN) navrhli rekonstrukci výškové budovy na Ostrčilově ulici a Robert Konieczny (a studio KWK Promes) je autorem návrhu přestavby bývalých památkově chráněných městských jatek.

Ostrava je však i významným studentským a univerzitním centrem. Diskuzní „maraton“ v zóně UniverCity proto obohatí ve čtvrtek 18. července ve 13.30 hodin náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová přednáškou s názvem „Ostrava je TalentCity: podpora talentů.“ Dalšími řečníky budou neurolog Ondřej Volný a Adéla Hradilová z MSIC. Ostrava dlouhodobě podporuje talentované děti, žáky a studenty. Věnuje se systematické podpoře nadání a prostřednictvím aktivit, projektů a dotačních programů podporuje oblast talent managementu ve vzdělávacích institucích. Zapojuje se i do mezinárodních iniciativ a hledá synergie i na platformách rozvíjejících podnikání. Inspiruje se a propojuje s inovačními ekosystémy na evropské úrovni. Talenty vyhledává, podporuje a vytváří jim podmínky pro jejich rozvoj.

Detailněji k programu viz https://fajnova.cz/univercity-ostrava/. Připomenout lze rovněž, že přední světový architekt Steven Holl se krom přednášky v rámci diskuzního fóra zhostí 19. července i speciálního úkolu. Spolu s dalšími osobnostmi poklepe na základní kámen stavby koncertního sálu. Současně s pracovním týmem stavby projedná aktuální situaci projektu.