I druhá ledová plocha v multifunkčním porubském areálu prochází rozsáhlou rekonstrukcí

23/7 2024

V multifunkčním areálu v Ostravě-Porubě pokračuje druhá etapa rozsáhlé rekonstrukce, která započala po ukončení hokejové sezóny 2023/2024 v dubnu 2024, aby zvýšila bezpečnost objektu a nabídla i atraktivnější prostor.

Druhá etapa rekonstrukce zimního stadionu SAREZA. Foto: Lukáš Kaboň

Tato etapa obsáhne rekonstrukci druhé ledové plochy, výměnu mantinelů a nové rozvody čpavku. Rozfázování obnovy areálu do dvou částí bylo realizováno proto, aby byl možný alespoň omezený provoz vždy na jedné ledové ploše, v opačném případě by bylo nutné úplné dlouhodobé uzavření celého zařízení.

„Součástí této etapy je opět kompletní rekonstrukce chladící betonové desky a nové rozvody čpavku pro druhou ledovou plochu. Vzhledem k návaznostem na chlazení ve strojovně a recyklaci vody z ledových ploch se v rámci druhé etapy provádí také nezbytné práce ve strojovně chlazení, úpravy na centrální sněžné jámě, garážích roleb a koridoru příjezdu do garáží. Dále budou původní již nevyhovující mantinely nahrazeny novými pružnými mantinely s možností variabilního uspořádání ledové plochy a současně s nimi bude nově řešeno zázemí hráčů na ledové ploše vše dle nových pravidel IIHF, tzn. nové střídačky, trestné lavice a místo časoměřičů," vysvětlil podrobně Jaroslav Kovář, jednatel městské společnosti SAREZA, která zimní stadion provozuje.

Projektovou dokumentaci vypracovala firma B.B.D., s. r. o., zhotovitelem je sdružení HOMOLA (Homola holding, a. s. a Držik s. r. o.). Náklady na druhou etapu rekonstrukce jsou definovány ve výši takřka 31 milionů korun, celkové náklady (i s první fází již provedené rekonstrukce) pak zřejmě přesáhnou 116 milionů korun. Dokončení druhé etapy rekonstrukce předpokládáme na podzim letošního roku.

„Rekonstrukcí druhé ledové plochy bude dokončena obnova celkového systému chlazení obou ledových ploch, aby byla snížena environmentální rizika čpavkového hospodářství, dojde k redukci množství tohoto chladiva o více než 60 procent, ze současných 12 t na asi 4,5 tuny. Důvodem rekonstrukce je tedy zvýšení bezpečnosti provozu. Po více jak dvacetiletém provozu bylo potřeba provést výměnu chladicích desek druhé ledové plochy též s ohledem na jejich opotřebovanost," doplnil Jan Dohnal, primátor města. Provedeno bude také doplnění souvrství chladicí desky o podkladní vyhřívací desku pro zajištění temperování podkladních vrstev tak, aby již nedocházelo k promrzání podloží pod tímto souvrstvím.

Druhá ledová plocha sloužila vždy primárně jako tréninková a pro konání zápasů a soutěží hokejistů a krasobruslařů od mladších kategorií až po juniorské kategorie a jako další ledová plocha pro všechny sportovce v případě konání akcí na první ledové ploše. Současně je druhá ledová plocha využívána pro komerční pronájmy, pro bruslení dětí z mateřských a základních škol a k velmi oblíbenému veřejnému bruslení.

První část rozsáhlé rekonstrukce multifunkčního porubského areálu byla dokončena v lednu letošního roku, a veřejnosti nabídla více než 2 600 komfortnějších míst k sezení i mnohem příjemnější prostředí pro sportovní i kulturní využití. Instalovány byly také odpružené mantinely, včetně plexisklové nástavby splňující nejvyšší podmínky IIHF, umožňující rychlejší demontáž v preferovaných místech pro pořádání akcí na hrací ploše bez odstranění ledu. Detailnější informace v odkazu https://1url.cz/41ohh.