Dobrovolní hasiči z Krásného Pole budou k zásahům vyjíždět novou cisternou

16/1 2025

Ostrava se dlouhodobě a systematicky podílí na zjištění bezpečnosti na jejím území a přispívá také na provoz ostravských jednotek dobrovolných hasičů i hasičů profesionálních, aby pomohla v oblasti požární ochrany i ochrany obyvatelstva. I nedávné zářijové povodně, které město výrazně postihly, opětovně prokázaly nezastupitelnost pomoci profesionálních i dobrovolných hasičů při řešení mimořádných událostí ve městě. 

Dobrovolní hasiči z Krásného Pole budou k zásahům vyjíždět novou cisternou

Zbrusu nové vozidlo krásnopolských hasičů vedle stříkačky jejich předchůdců z 19. století. Foto: Lukáš Kaboň

Na území Ostravy působí šest profesionálních jednotek Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje s takřka třemi stovkami hasičů, které spolu s 22 jednotkami sborů dobrovolných hasičů městských obvodů, zajišťují plošné pokrytí území města.

Loňské povodně opětovně potvrdily nezastupitelnou úlohu hasičů, jak těch profesionálních, tak těch dobrovolných. Byli to oni, kteří v první linii zachraňovali životy a zdraví lidí i majetek. V průběhu povodní bylo nasazeno všech našich 22 jednotek sborů dobrovolných hasičů, které se celkově podílely na 1 315 zásazích, z nichž několik bylo vícedenních. Za zmínku stojí například čerpání vody ze zaplavených kritických technologií Teplárny společnosti Veolia v Třebovicích, včetně trasy parovodu či ze zaplavené severní části městského obvodu Nová Ves. Dovolte mi proto, i při této příležitosti, znovu poděkovat všem hasičům, kteří na území města v době povodní zasahovali a nezištně pomáhali tam, kde to bylo zapotřebí. Každému z nich náleží náš hluboký respekt a uznání,“ konstatoval primátor města Jan Dohnal.

 „Vzájemná spolupráce s dobrovolnými hasiči je klíčová z pohledu zajištění podmínek plošného pokrytí území města jednotkami hasičů. Nezastupitelnou roli sehrávají, mimo jiné, v momentech současných mnohočetných zásahů vyvolaných přírodními vlivy nebo u náročných déle trvajících zásahů. Vnímám proto s velkým respektem, dlouhodobou podporu a snahu vedení a zastupitelů města, ale také městských obvodů vytvořit podmínky pro akceschopnost dobrovolných jednotek, stejně jako si maximální uznání zaslouží samotní členové dobrovolných jednotek, kteří jsou připraveni nezištně pomáhat tam, kde je jejich pomoc v nouzi potřeba,“ dodává brig. gen. Radim Kuchař, ředitel moravskoslezských hasičů.

Dobrovolní hasiči z Krásného Pole budou nyní moci k výjezdům do terénu využívat novou cisternovou automobilovou stříkačku, která nahradí tu původní, z roku 1985. Náklady na její pořízení přesáhly 11 milionů korun a podíleli se na nich Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky částkou čtyři miliony, Moravskoslezský kraj částkou dva miliony a statutární město Ostrava přispělo víc jak pěti miliony korun. Krásnopolská jednotka je předurčena též k zajišťování sjízdnosti pozemních komunikací při sněhových kalamitách, nová cisterna je proto konstrukčně upravena pro montáž pluhu.

„Moravskoslezský kraj přispívá na techniku dobrovolným hasičům i hasičskému záchrannému sboru pravidelně. Finančně podporuje také rekonstrukce či výstavby hasičáren napříč celým regionem. Hasiči od kraje získávají prostředky i na zvýšení akceschopnosti. Lidé v celém našem regionu se mohou spolehnout na jejich vysoce profesionální přístup i osobní odhodlání, které jsou pro bezpečnost nás všech nepostradatelné,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica a doplnil, že hejtmanství v tomto roce hasičům přispěje v souhrnu přes 80 milionů korun. Dobrovolní hasiči získají z krajské pokladny 36 milionů, pro hasičský záchranný sbor je v rozpočtu kraje alokováno 45,4 milionu korun.

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Krásné Pole náleží mezi 20 ostravských jednotek kategorie JPO III, zabezpečuje výjezd družstva k zásahům do deseti minut od vyhlášení poplachu. Na kontě mají krásnopolští hasiči v loňském roce 92 výjezdů k různým událostem. Jednotka má aktuálně 16 členů, velitelem je Oldřich Štefek, který doplňuje: „Spektrum našich výjezdů je různorodé, zasahujeme u požárů, často však pomáháme při mimořádných situacích způsobených počasím, čerpáme vodu či odstraňujeme spadlé stromy, při kalamitách odklízíme sníh.“

Krásnopolská jednotka dobrovolných hasičů existuje úctyhodných 131 let, ustavující schůze a první hromada dobrovolného hasičského spolku se konala 29. října 1893 v hospodě Julia Tauba č. p. 32 a řídil ji nadučitel a řídící zdejší školy František Bena. Do sboru vstoupilo 62 členů a prvním náčelníkem sboru byl zvolen právě František Bena. Sbor pořídil čtyřkolovou dvouproudovou stříkačku s příslušenstvím, na kterou si musel zajistit půjčku na 1 500 zlatých a dodala ji v roce firma 1894 R. A. Smékala z Čech pod Košířem. Tato stříkačka je unikátním technickým zařízením dochovaným dodnes, v roce 2005 byla prohlášena kulturní památkou. Jedná se o stříkačku na kočárovém dvounápravovém podvozku s loukoťovými koly, odpruženými dvojitými listovými pery. Kostra kočáru je kovová stejně jako blatníky, stupačky, zábradlí a horní plošina. Ve střední části se nachází dvojčinné čerpadlo s kovovou nýtovanou sací nadrží ovládané podélnou pákou s dřevěnými rukojeťmi na obou koncích. Součástí stříkačky jsou i původní požární hadice a kožené řemeny pro jejich upevnění, dřevné rukojeti pro vsazení do držáků na koncích páky čerpadla. Požární hotovost byla zajišťována koňskými potahy místních rolníků až do roku 1951, kdy byla hasičskému sboru přidělena ze skladu Krajského útvaru civilní ochrany první automobilová stříkačka Praga RN.

Činnost profesionálních hasičů podpoří letos město částkou 16,9 milionů korun, další 3,2 miliony korun poputují z fondu pro bezpečnost a veřejný pořádek městským obvodům, které mají jednotku zřízenu. Na provoz ostravských jednotek sborů dobrovolných hasičů přispěje Ostrava v roce 2025 dále částkou 4,3 miliony korun. „Nejen u povodní, ale i v těch ostatních mimořádných událostí, kdy hasiči zasahují, je zapotřebí odpovídajícího vybavení k jednotlivým zásahům. Dobrovolní hasiči pomáhali též v době pandemie covidu nebo při zajištění ubytování válečných uprchlíků. Na provoz i vybavení jednotek přispíváme dlouhodobě, náklady se pohybují v desítkách milionů korun ročně. Vloni byly novými cisternami dovybaveny jednotky sborů dobrovolných hasičů v Hošťálkovicích a Radvanicích, nyní přebírají novou cisternu také hasiči v Krásném Poli. V procesu je ale rovněž jedna z největších zakázek v posledních letech, neboť město přispěje na pořízení dalších sedmi cisteren pro jednotky v Radvanicích, Antošovicích, Bartovicích, Heřmanicích, Koblově, Martinově a Plesné a zafinancuje jejich pořízení částkou přesahující 40 milionů korun,“ uzavřel Aleš Boháč, náměstek primátora.