Do práce na kole vyjelo přes tisíc Ostravanů. Někteří z nich získali hodnotné ceny

19/6 2024

Do květnové celorepublikové výzvy s názvem Do práce na kole se Ostrava, coby městský koordinátor, zapojila již posedmé. Jednalo se už o 14. ročník soutěžní akce, která zvládla získat mezi veřejností stabilní oblibu. Jejím cílem je šetřit životní prostředí, zlepšovat zdravotní stav a fyzickou kondici účastníků a pomocí dat o evidovaných cestách zkvalitňovat cyklistickou infrastrukturu ve městě.

Nejaktivnější účastníky ocenil na slavnostním setkání v Radniční restauraci také náměstek primátora Aleš Boháč. Foto: Iveta Němečková

Vyhlášení konečných výsledků, spojených s oceněním těch nejvýkonnějších soutěžících, se tradičně konalo v centru města dne 18. 6. 2024. Slavnostní akce proběhla v uvolněné a přívětivé atmosféře. Také letos výherce čekala řada atraktivních cen jako elektrokoloběžky, elektrokolo, horské kolo a další.

Náměstek primátora Aleš Boháč vyzdvihl neupadající zájem o tuto výzvu, jakož i s ní spojený soutěžní zápal těch, kdo se jí zúčastnili: „Těší mě, že lidé přišli této akci takzvaně na chuť. Jde o jednu z těch událostí, které spojují příjemné s užitečným. Tento způsob dopravy je vysoce ohleduplný k životnímu prostředí, ulevuje leckdy přeplněným silnicím a člověk si jeho prostřednictvím ještě utuží zdraví. Nehledě ke skutečnosti, že na kole nebo koloběžce vnímáte Ostravu z trochu odlišné perspektivy. Zkrátka, svět se z cyklistického sedla zdá jiný než třeba přes okénko automobilu.“

Přesně 1 001 účastníků v Ostravě urazilo 234 029 km na kole a 41 574 km pěšky „po svých“. Ústřední roli v celé výzvě hrál ekologický rozměr – v přepočtu na objem emisí Ostravané zbavili město 44 559 000 gramů oxidu uhličitého (CO2). Nejvýkonnější ostravský cyklista ujel celkem 2 901,3 km, nejlepší cyklistka pak 1 336,3 km. Chodec, který obsadil první příčku v žebříčku účastníků, ušel za celý květen 742,4 km, nejlepší chodkyně 663,7 km.

Zvláštní kategorii představovalo vyhlášení Cyklozaměstnavatele roku. Titul v příslušném městě získává firma, která na základě dotazníku nominujících zaměstnanců obdrží nejvyšší bodové ohodnocení. To je rozděleno do čtyř tematických oblastí: propagace jízdy na kole, firemní aktivity, kvalita, dostupnost a bezpečnost stání pro kola a zázemí, které mají zaměstnanci k dispozici. V rámci 14. ročníku se Cyklozaměstnavatelem roku stala společnost TOP CNC s.r.o.

Letos se v Ostravě k výzvě přidali rovněž noví partneři. Účastníci soutěže právě díky nim získali pestřejší nabídku tzv. „akcí na triko“, jakož i výher v soutěžním klání. Spolek Elegant věnoval do soutěže své originální balíčky, Firma Schindler s ostravskou pobočkou Mojekolo poslala do tomboly kvalitní cyklistické helmy, Planetárium města Ostravy přihodilo vouchery na sférické pořady. Oblíbené akce na triko se tradičně konaly taktéž u našich stálých partnerů – Slezskoostravského hradu, poboček Ostravainfo!!!. Ostravského muzea a Bolt Toweru v Dolní oblasti Vítkovic. Nově mohli soutěžící zavítat do Hasičského muzea města Ostravy nebo navštívit hornickou pekárnu v rámci festivalu pořádaného spolkem Pestré vrstvy.

Podrobné informace o výzvě „Do práce na kole“ jsou k dispozici na https://dopracenakole.cz/.