Další ostravské památky a významné městské či sakrální stavby se mohou odít do nového hávu

6/1 2025

Statutární město Ostrava dlouhodobě a systematicky podporuje obnovu památek, významných městských a sakrálních staveb na svém území. Město prostřednictvím Programu na zachování a obnovu kulturních památek a významných městských staveb poskytuje potřebné finance na rekonstrukce zmíněných budov již od roku 2009. 

Další ostravské památky a významné městské či sakrální stavby se mohou odít do nového hávu

Domovní reliéf Kosmický věk na Alšově náměstí. Foto: Vladimír Pryček

Desítky milionů korun tak přispěly k celé řadě zdařilých obnov výjimečných staveb a pomohly vrátit do města původní architektonickou krásu budov. Nejinak tomu bude i v roce 2025. Ostravští zastupitelé schválili na svém posledním loňském zasedání pro tento účel finanční prostředky v celkové výši 5,5 milionů korun. Lidé mohou žádat o podporu od 6. ledna 2025.

„Ostrava tímto programem podporuje majitele nemovitostí na celém svém území a rozděluje finanční prostředky dle hodnotících kritérií, jako je třeba významnost stavby nebo její aktuální stav. Poskytnuté městské finance jsou využity smysluplně, přispějí k navrácení původního vzhledu historicky, architektonicky, urbanisticky výjimečných staveb. Současně však motivují také sousedské komunity k obnově svých domů. Rekonstruovaný objekt je mnohdy inspirací sousedům a podnítí je k aktivní péči o unikátní stavby. Poskytnutí těchto dotací je podmíněno i spolufinancováním prací žadatelem, což vyžaduje zodpovědný přístup majitelů staveb při jejich renovaci. Výsledkem je nejen zachování a obnova unikátních památek a staveb, ale také zatraktivnění městského prostoru,“ konstatuje Markéta Langrová, radní města Ostravy.  

Město pro rok 2025 vypisuje Výzvu č. 5 – Městské domy a industriální dědictví s alokovanou částkou        4 miliony korun, kdy podaná žádost může být podpořena minimálně 50 tisíci korunami do maximální částky 1,5 milionů korun se spoluúčastí 50 % uznatelných nákladů. Druhá výzva, kterou město vyhlašuje je Výzva      č. 6 – Sakrální stavby, a je určena pro všechny vlastníky staveb sloužících pro duchovní praxi, bohoslužby a jiné náboženské úkony. Tady je alokovaná částka výzvy 1,5 milionů korun a stejně jako u prvně zmíněné Výzvy č. 5 jsou podmínky podpory stejné až na maximální částku na jednu žádost a tj. 500 tisíc korun. 

Lhůta pro podávání žádostí byla stanovena od 6. ledna 2025 do 12 hodin dne 7. března 2025. O poskytnutí dotací rozhodnou orgány města nejpozději do konce června příštího roku. Doba realizace projektu je definována od 1. ledna 2025 do 30. června roku následujícího, tedy 2026. Veškeré potřebné informace naleznou zájemci na webu města,“ dodává radní Markéta Langrová.

Každoročně město podpoří rekonstrukci hned několika zajímavých staveb. Inspirací ostatním mohou být vlastníci domů v památkové zóně Ostrava-Poruba. Díky jejich činorodému přístupu, byly postupně opraveny bytové domy ve zmíněné památkové zóně, která byla prohlášena jako hodnotný doklad urbanistického a architektonického řešení městské zástavby v 50. letech 20. století, kdy architektonické dění v naší republice bylo ovlivněno ideologií Sovětského svazu a vedlo k výstavbě ve stylu tzv. Sorely (socialistického realismu). Pro tento styl je typická inspirace především renesanční a klasicistní architekturou na území tehdejšího Československa.

Dnešní památková zóna v Ostravě-Porubě byla zamýšlena původně jako součást neuskutečněného projektu nového vzorového socialistického města, tzv. Nové Ostravy. Mezi charakteristické znaky zóny patří důraz na bytovou zástavbu doplněnou převážně v přízemích občanskou vybaveností, honosně řešená Hlavní třída v podobě bulváru s klasicizujícími výzdobnými prvky, polouzavřené stavební okrsky z jednotlivých domů, výzdoba fasád domů za použití sgrafit, keramických prvků, umělého kamene, břízolitových omítek ve více barevných odstínech, sochařské výzdoby aj. K památkovým hodnotám městské památkové zóny Ostrava – Poruba tak patří, zejména historický půdorys a jemu odpovídající prostorová a hmotová skladba, městské interiéry, panorama památkové zóny a hlavní dominanty v blízkých i dálkových pohledech. Pro celkový obraz městské památkové zóny je významnou složkou urbanismus daného území a architektonické ztvárnění fasád objektů včetně jejich členění, materiálového provedení (zejména břízolitové omítky a umělý kámen) a profilace a členění jednotlivých architektonických prvků. Památková zóna je pak ve své severovýchodní části (východní část Hlavní třídy) doplněna zástavbou ve stylu doznívající Sorely se střízlivou výzdobou v kombinaci s nastupujícím tzv. Bruselským stylem. Jihovýchodní část zóny v sousedství tzv. Oblouku naopak stavebně předchází určující zástavbě ve stylu Sorely a je pojata ve střídmém nezdobném architektonickém slohu (tzv. dvouletky). Obě zmiňované části zástavby tak přímo s dominantní zástavbou přímo souvisejí, jelikož dokládají vývoj architektury před a po výstavbě v duchu socialistického realismu. Poslední, jižní část zóny pak tvoří původní část obce Poruba s hodnotným kostelem a v jádru renesančním zámkem. Součástí památkové zóny jsou kulturní památky jednotlivých staveb nebo souborů bloků,“ vysvětluje Cyril Vltavský, vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu ostravského magistrátu.

Postupná obnova bytových domů v památkové zóně Ostrava-Poruba započala v roce 2020. Tehdy Bytové družstvo Porubská 552 zahájilo obnovu tří domů kdy po opravě fasády, následovala oprava parteru, a nakonec dokončení střechy v letošním roce. V roce 2021 město podpořilo projekt bytového družstva na Alšově náměstí 691, a to restaurování figurálního reliéfu „KOSMICKÝ VĚK“ autora V. Navrátila z roku 1959-1963. Následující rok byla spolufinancována generální oprava fasády a střechy Bytového družstva Hlavní 588 a již zmiňovaná oprava parteru na ulici Porubská 552. V roce 2023 byla opravena fasáda společenství vlastníků jednotek Hlavní 589/109. Letos se podpořila poslední fáze rekonstrukce, a to oprava střechy Bytového družstva Porubská 552. Bytové družstvo G. Klimenta 4 opravuje sgrafitovou fasádu a Bytové družstvo Porubská 549 opravuje fasádu a balustrády na svém domě. Také Zámek Poruba se pustil do opravy jižního křídla. T

Ačkoli je Poruba relativně mladým sídlištěm, přesto tady máme řadu staveb, které si už vysloužily památkovou ochranu. V převážné většině jde o objekty postavené ve stylu socialistického realismu. Jsou mezi nimi i tak ikonické stavby jakou jsou například Věžičky či Oblouk. Oblouk jsme v minulých letech opravili sami. Další památkově chráněné budovy jsou ale v majetku družstev či společenstev vlastníků a je jen dobře, že město vypisuje dotační programy na jejich opravu. Díky tomu získala řada domů původní vzhled a například na opravené Věžičky je radost se dívat. Věřím, že příští rok se přihlásí další vlastníci a dotace jim pomůže s opravami,“ uzavírá starostka městského obvodu Ostrava-Poruba Lucie Baránková Vilamová.