Cesta za světlem - vydařená akce ostravských univerzit připomenula 17. listopad

18/11 2024

Na neděli 17. 11. zorganizovali studenti Ostravské univerzity (OU) a Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB - TUO) další ročník vzpomínkové akce s názvem Cesta za světlem. Tato událost, která proběhla s podporou se statutárního městem Ostrava, byla připomínkou výročí z let 1939 a 1989.

Cesta za světlem - vydařená akce ostravských univerzit připomenula 17. listopad

Průvod v rámci vzpomínkové události Cesta za světlem. Foto: Adolf Horsinka

Letošní ročník připomínkové Cesty za světlem začal v porubském areálu VŠB-TUO besedou s profesorem Janem Malurou z Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Po ní následoval hromadný přesun ostravským doubledeckerem do centra města na zahájení svíčkového průvodu. Ten vedl z Masarykova náměstí přes několik významných míst až k pamětní desce v Bráfově ulici . Ani letos se deska nevyhnula svému symbolickému čištění.

 „Sedmnáctý listopad patří v akademickém roku k nejvýznamnějším datům.  Připomínáme si události z let 1939 a 1989, kdy zvítězily hodnoty svobody, demokracie a aktivního vzdoru proti útlaku a bezpráví. Velmi oceňuji, že naši studující věnují tolik času a energie přípravám důstojné upomínkové akce s velkým přesahem. Letos poprvé ve spolupráci s městem a VŠB-TUO,” uvedl rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký.

Program nabídl kromě přednášek a tradičního průvodu zajímavý hudební doprovod v podání Martina Chodúra nebo studentského uskupení Ostravská bandaska. 

Sametová revoluce je klíčovým milníkem naší moderní historie. Připomínáme si ji jako inspiraci a odkaz pro budoucí generace. Je důležité nezapomínat na sílu společného hlasu a odvahu jedince, díky nimž můžeme žít ve svobodné a otevřené společnosti. Toto jsou témata i pro naše zahraniční studenty, které díky podobným akcím můžeme edukovat o naší historii i současnosti,“ sdělil rektor VŠB-TUO Václav Snášel.

 „Každým rokem se původně komorní pietní akt rozšiřuje tak, aby oslovil co největší množství lidí. Naším společným cílem je poskytnout nejen Ostravanům místo pro setkání na památku Dne boje za svobodu a demokracii, Dne studentstva a připomínku toho, že všechny dny budoucí podléhají aktivní a neutuchající péči o hodnoty, jež mnozí považují za samozřejmé,“ řekla místopředsedkyně Akademického senátu OU za studentskou komoru Jana Hájková.

 Připomínka půlkulatého výročí hned dvou významných dní se konala za podpory vedení města Ostrava. „Odkaz 17. listopadu je pro celou naši zemi zcela zásadní. Připomíná současným generacím hned dvě vystoupení proti totalitní zvůli a zároveň představuje symbol boje za svobodu, demokracii a nezávislost. Těší mě, že toto výročí je mezi studenty stále živé. Vždyť právě české studenstvo bylo v listopadu 1939 i 1989 výrazným aktérem tehdejšího dění,“ zhodnotil ostravský primátor Jan Dohnal.

Po symbolickém aktu a zpěvu československé hymny a tematické hudební  vložce událost zakončilo vystoupení studujících Ostravské univerzity a neformální beseda.