Imise

Vývoj průměrných čtvrtletních a ročních imisí vybraných látek znečišťujících ovzduší.

Co jsou imise? Úroveň znečištění – hmotnostní koncentrace znečišťující látky v ovzduší nebo její depozice na zemský povrch za jednotku času.

Díky poklesu průmyslové výroby, zavedení nové právní úpravy ochrany ovzduší, investicím do ekologických opatření a používání šetrných technologií se v 90. letech minulého století imisní situace v Ostravě podstatně zlepšila (1). Přesto jsou dlouhodobě překračovány imisní limity pro suspendované částice (PM) a perzistentní organické látky, jejichž představitelem je karcinogenní benzo(a)pyren (2).      

Podrobné hodnocení imisí v letech 2013-2014 je zpracováno ve zprávě: Životní prostředí 2013 a Životní prostředí 2014.

Suspendované částice PM10 

Suspendované částice se rozlišují podle velikosti. PM10, PM2,5 nebo PM1 jsou částice, které projdou definovaným, velikostně selektivním vstupním filtrem vykazujícím pro aerodynamický průměr 10 μm, 2,5 μm nebo 1 μm odlučovací účinnost 50 %.

Částice velikosti 2,5 (PM2,5) až 10 μm (PM10) ovlivňují převážně dýchací cesty a plíce (podráždění sliznic, zvýšená produkce hlenu apod.), částice menší než 2,5 μm negativně ovlivňují většinou kardiovaskulární systém.[1] 

V období 2012 - 2015 došlo k postupnému snižování koncentrací suspendovaných částic PM10. Imisní limit průměrných ročních koncentrací suspendovaných částic PM10 byl překročen pouze v lokalitě Radvanice ZÚ. Na snížení koncentrací má zřejmě vliv více faktorů, zejména jsou to dobré rozptylové podmínky a opatření ke snížení emisí, provedených na velkých zdrojích znečištění ovzduší.

Vývoj průměrných čtvrtletních a ročních koncentrací PM10 v letech 2012 - 2015

Radvanice ZÚZábřehPřívoz
Radvanice ZÚ
Zdroj dat: ČHMÚ
Zábřeh
Zdroj dat: ČHMÚ
Přívoz
Zdroj dat: ČHMÚ
Radvanice OZOFifejdyČeskobratrská (hot spot)
Radvanice OZO
Zdroj dat: ČHMÚ
Fifejdy
Zdroj dat: ČHMÚ
Českobratrská
Zdroj dat: ČHMÚ
Mariánské HoryPoruba ČHMÚPoruba DD
Mariánské Hory
Zdroj dat: ČHMÚ
Poruba
Zdroj dat: ČHMÚ
Poruba DD
Zdroj dat: ČHMÚ

Překračování 24 hodinového limitu suspendovaných částic PM10 

Počet dní, kdy došlo k překročení 24 hodinových koncentrací suspendovaných částic PM10 v roce 2015, v porovnání s roky 2012 - 2014, významně klesl na všech imisních monitorovacích stanicích, kromě lokality Radvanice ZÚ, kde došlo k mírnému zvýšení překročení. Nicméně je nutno konstatovat, že k překročení limitu 35 dní došlo na všech měřených lokalitách.

PM10 prekroceni
Zdroj dat: ČHMÚ

Pozn.: V případě imisní monitorovací stanice v Ostravě-Zábřehu došlo v letech 2013 a 2014 k častějšímu překračování 24 hodinového limitu z důvodu realizace stavby "Prodloužená Pavlovova" v bezprostřední blízkosti stanice.

Benzo(a)pyren

Co je Benzo(a)pyren? Benzo(a)pyren (C20H12) patří do skupiny polycyklických aromatických uhlovodíků. Byly prokázány jeho karcinogenní účinky, a proto bývá z této skupiny organických látek nejčastěji stanovován a může sloužit jako indikátor celkové kontaminace polycyklickými aromatickými uhlovodíky. Je produktem nedokonalého hoření (například při výrobě tepelné a elektrické energie, výrobě koksu, surového železa a při provozu vznětových motorů). Přirozené pozadí benzo(a)pyrenu může být s výjimkou výskytu lesních požárů téměř nulové.

Koncentrace benzo(a)pyrenu v Ostravě dlouhodobě překračují stanovený limit 1 ng.m-3. Z průměrných ročních koncentrací za období 2012 - 2015 je však patrný pozitivní, sestupný trend. K výraznějšímu snížení koncentrací benzo(a)pyrenu došlo v roce 2015. V případě imisní monitorovací stanice Radvanice ZÚ však byly všechny měřené hodnoty (tj. v průběhu celého roku) vyšší než 1 ng.m-3. Nejvyšší koncentrace benzo(a)pyrenu jsou v Ostravě zaznamenávány imisními monitorovacími stanicemi umístěnými v blízkosti průmyslových zdrojů, nezanedbatelný je ale také vliv lokálních topenišť.

Průběh průměrných měsíčních koncentrací BaP 2013 - 2015
Zdroj dat: ČHMÚ

Průměrné roční koncentrace vybraných imisí v letech 2012 - 2015

benzo(a)pyrenNO2SO2
Roční BaP
Zdroj dat: ČHMÚ
Roční NO2
Zdroj dat: ČHMÚ
Roční SO2
Zdroj dat: ČHMÚ

Dlouhodobě jsou v Ostravě překračovány stanovené roční imisní limity pro koncentrace benzo(a)pyrenu, a to na všech sledovaných stanicích. V případě NO2 došlo v letech 2012 a 2013 k překročení ročního imisního limitu na stanici Českobratrská (hot spot).


Citovaná literatura:

  1. Černíkovský, L., Měření znečištění ovzduší suspendovanými částicemi v letech 1972-2006, ČHMÚ, Znečištění ovzduší v oblasti Ostravsko-Karvinska, Sborník prací ČHMÚ, Praha: ČHMÚ, 2008, Sv. 53, stránky 14-23
  2. Bílek, J. a kol., Analýza závislosti meteorologických veličin a kvality ovzduší, Ostrava: Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, 2012

Poznámka

[1] Znečištění ovzduší v České republice měří a hodnotí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), v některých případech také Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě.

[2] Období topné sezóny (zima) je vymezeno obdobím říjen - březen.

[3] Období netopné sezóny (léto) je vymezeno obdobím duben - září.