Finance na rozšíření Vědecko-technologického parku

7/9 2011

Město Ostrava žádá o změnu využití prostředků vyčleněných vládním usnesením na realizaci projektu SPZ (Strategická průmyslová zóna) Ostrava - Mošnov. Finanční zdroje ve výši 467 mil. Kč chce převést na začínající projekt rozšíření Vědecko-technologického parku Ostrava (VTPO). Pro další rozvoj VTPO je vyčleněna plocha o rozloze zhruba 26,5 ha v docházkové vzdálenosti stávajícího areálu VTPO, univerzitního kampusu a fakultní nemocnice v Porubě.

Finance na rozšíření Vědecko-technologického parku

Vizualizace rozšíření VTPO

Náklady na přípravu technické infrastruktury jsou ve fázi studie odhadovány na cca 387-400 mil. Kč. Tato částka zahrnuje výstavbu inženýrských sítí, komunikací a sadové úpravy. Další náklady ve výši cca 53-88mil. Kč bude nutné vyčlenit na dosud nerealizované výkupy pozemků. Město již dříve vykoupilo cca 17 ha za necelých 80 mil. Kč.

„Projekt rozšíření VTPO považuji za naprosto klíčový pro další rozvoj města a kraje. Velmi úzce bude navázán na rozvoj VŠB, především na projekt IT4Innovations,“ uvádí primátor Petr Kajnar. „Je naprosto nezbytné připravit v blízkém okolí univerzity vhodné plochy pro nové investice, které umožní využití potenciálu univerzity v souvislosti s vědecko-výzkumnými činnostmi a projekty, především s vazbou na projekt IT4Innovations. Rozšíření Vědecko-technologického parku bude dlouhodobou záležitostí. Jeho realizaci plánujeme v letech 2014-2025, a to ve třech etapách. Pro přípravu chceme využít převážně prostředky uspořené při přípravě mošnovské zóny, jedná se o cca 467 mil. Kč. Bez těchto peněz není město samo projekt schopno financovat. Změnu však musí ještě schválit vláda, budeme se snažit tyto peníze získat,“ dodává primátor.