PODNĚT NA POŘÍZENÍ ZMĚNY ÚZEMNÍHO PLÁNU OSTRAVY

Základní zobrazení / Rozšířené zobrazení / Plné zobrazení

  1. Označení - pojmenování - životní situace

    PODNĚT NA POŘÍZENÍ ZMĚNY ÚZEMNÍHO PLÁNU OSTRAVY

  2. Základní informace k životní situaci

    Územním plánem (dále jen ÚP) vydaným Zastupitelstvem města Ostravy je stanovena základní koncepce rozvoje území města Ostravy s ohledem na jeho hodnoty a podmínky. Je stanoveno plošné a prostorového uspořádání území (urbanistická koncepce), uspořádání krajiny a koncepce veřejné infrastruktury. ÚP nově vymezuje zastavěné území, plochy a koridory, zejména zastavitelné plochy a plochy vymezené ke změně stávající zástavby, k obnově nebo opětovnému využití znehodnoceného území (plochy přestavby), dále vymezuje plochy pro veřejně prospěšné stavby a pro veřejně prospěšná opatření, plochy územních rezerv a stanovuje podmínky pro využití těchto ploch a koridorů.

    ÚP vymezuje plochy a koridory, ve kterých je podmínkou pro rozhodování v území zpracování územní studie, která v řešené ploše upřesní podmínky pro využití pozemků a umístění a prostorové uspořádání staveb s ohledem na ochranu hodnot a charakter území.

    Územní plán je závazný pro rozhodování v území a další změny v území.

    O pořízení změny územního plánu rozhoduje zastupitelstvo města z vlastního podnětu nebo z podnětu zákonem stanovených osob či orgánů.

  3. Kdo je oprávněn v této věci jednat(podat žádost apod.)

    Podněty na pořízení změny ÚP mohou podávat: orgány veřejné správy, občan obce, fyzická nebo právnická osoba, která má vlastnická nebo jiná věcná práva k pozemku nebo stavbě na území obce, oprávněný investor (vlastník, správce nebo provozovatel veřejné technické infrastruktury).

  4. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

    Podmínkou pro zahájení pořizování změny ÚP je podání podnětu na pořízení změny ÚP a kladné rozhodnutí o jejím pořízení Zastupitelstvem města.

    Podnět na pořízení změny ÚP musí obsahovat údaje dle § 109 odst. 2, doplněny mohou být přílohy dle § 109 odst. 3 a 4 zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů. Pro podání podnětu je možné využít připravený formulář (viz jeden z následujících bodů).

  5. Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace

    Podáním písemného podnětu na pořízení změny ÚP na odboru územního plánování a stavebního řádu (ÚPaSŘ) Magistrátu města Ostravy, Prokešovo náměstí 8, 729 30 Ostrava

  6. Na které instituci životní situaci řešit

    Pouze na odboru územního plánování a stavebního řádu Magistrátu města Ostravy.

  7. Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit

    Podněty na pořízení změny územního plánu shromažďuje a potřebné informace podává Magistrát města Ostravy, odbor územního plánování a stavebního řádu, oddělení územní koncepce. Informace je možno získat na sekretariátu odboru (tel. 599 443 182).

  8. Jaké doklady je nutné mít s sebou

    Podnět na pořízení změny územního plánu včetně případných příloh.

  9. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

    Doporučený formulář zde: Podnět na pořízení změny ÚP Ostravy

  10. Jaké jsou správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit

    Při podání podnětu na pořízení změny územního plánu se neplatí žádné správní poplatky.

    Je-li pořízení změny ÚP vyvoláno výhradní potřebou toho, kdo dal ke změně podnět, může dle ustanovení § 111 odst. 4 zákona č.  283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů, zastupitelstvo podmínit pořízení změny úhradou nákladů na zpracování změny ÚP a dalších nákladů uvedených v § 91 odst. 1 stavebního zákona.

    Podnět na změnu územního plánu by měl dle zákona obsahovat návrh úhrady nákladů (tzn. souhlas či nesouhlas s úplnou nebo částečnou úhradou nákladů).

  11. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

    Stavebním zákonem je stanovena lhůta na posouzení úplnosti podnětu v délce 30 dnů od jeho obdržení. Pokud podnět nebude obsahovat všechny stanovené náležitosti, bude navrhovatel vyzván k doplnění, k čemuž mu bude stanovena přiměřená lhůta. 

    V případě, že zastupitelstvo města rozhodne o pořízení změny územního plánu, je zahájen proces, který má několik fází a řídí se stavebním zákonem. Změna územního plánu musí vytvořit předpoklady pro udržitelný rozvoj území komplexním řešením účelného využití a prostorového uspořádání území a dosáhnout obecně prospěšného souladu veřejných a soukromých zájmů na rozvoji území. Musí proto projít složitým procesem zpracování, vyhodnocování a projednávání, jehož délku nelze taxativně stanovit. Dle zkušeností trvá proces pořízení změny cca 3 – 5 let.

  12. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

    Žádní.

  13. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

    Žádné.

  14. Elektronická služba, kterou lze využít

    ID datové schránky: 5zubv7w

    posta@ostrava.cz  (pouze pro podání opatřené uznávaným elektronickým podpisem)

  15. Podle kterého právního předpisu se postupuje

    Podle zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů a jeho prováděcích předpisů.

  16. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují

    ÚP a jeho změny jsou vydávány formou opatření obecné povahy. Dle ust. § 173 odst. 2 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, nelze proti opatření obecné povahy podat opravný prostředek.

  17. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností

    Nedodržení výše uvedeného postupu při podání podnětu na pořízení změny ÚP má za následek nezahájení pořizování této změny.

  18. Příslušné informace můžete získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě

    -

  19. Související životní situace a návody, jak je řešit

    -

  20. Popis byl naposledy aktualizován

    01.07.2024

  21. Datum konce platnosti popisu

    Neuvedeno