Vozidlo - zápis změny vlastníka silničního (již provozovaného) vozidla do registru vozidel
Základní zobrazení / Rozšířené zobrazení / Plné zobrazení
-
Označení - pojmenování - životní situace
Vozidlo - zápis změny vlastníka silničního (již provozovaného) vozidla do registru vozidel
-
Základní informace k životní situaci
Každý, kdo hodlá provozovat na území České republiky silniční motorové nebo přípojné vozidlo, které již bylo provozováno buďto v České republice nebo v jiném členském státě EU, je povinen toto vozidlo zapsat do registru silničních vozidel u příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Výjimkou jsou osoby, jejichž pobyt na území České republiky netrvá déle než 6 měsíců v příslušném kalendářním roce.
-
Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
Dosavadní a nový vlastník vozidla (fyzická osoba, fyzická podnikající nebo právnická osoba). Jednat může i provozovatel vozidla se zmocněním vlastníka vozidla (např. v případě leasingu), která má trvalý nebo dlouhodobý pobyt nebo sídlo v ČR nebo se jedná o občana jiného členského státu EU s přechodným pobytem v délce alespoň 6-ti měsíců v kalendářním roce anebo se jedná o osobu, které byl udělen azyl. Jednat může také osoba, kterou k tomuto úkonu zmocní dosavadní nebo nový vlastník vozidla nebo dosavadní a nový vlastník vozidla. Plná moc musí být písemná a úředně ověřená. Žádost o zápis změny vlastníka vozidla musí být podána do 10-ti pracovních dnů ode dne převodu vlastnického práva k silničnímu vozidlu nebo do 10-ti pracovních dnů ode dne přechodu vlastnického práva k silničnímu vozidlu, či nabytí právní moci rozhodnutí soudu v rámci dědického řízení.
-
Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Do registru silničních vozidel lze zapsat silniční, již provozované motorové a přípojné vozidlo u nějž bylo sjednáno pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzv. povinné ručení) a byla provedena evidenční kontrola vozidla na STK (ne starší 1. roku).
-
Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Podáním společné písemné žádosti o zápis vozidla do registru silničních vozidel České republiky.
-
Na které instituci životní situaci řešit
Zápis vozidla do registru silničních vozidel ČR řeší kterýkoli obecní úřad obce s rozšířenou působností v České republice. V Ostravě je tímto úřadem Magistrát města Ostravy, odbor dopravně správních činností.
-
Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
Na kterémkoli obecním úřadu s rozšířenou působností. V Ostravě je tímto úřadem odbor dopravně správních činností, Magistrátu města Ostravy.
Kontakt:
ul. 30. dubna 635/35, Ostrava-Moravská Ostrava (budova bývalé UNION banky, naproti Nové radnici),
tel.: 599 444 899, internetové stránky: www.ostrava.cz
Úřední hodiny:
Po, St: 8.00 - 17.00 hod.
Út, Čt: 7.30 - 15.30 hod.
Pá: 8.00 - 11.00 hod. *)
*) pouze pro objednané klienty
V době polední přestávky je provoz přepážek omezen ale nepřerušen.
-
Jaké doklady je nutné mít s sebou
- vyplněnou žádost, formulář žádosti je k dispozici na recepci odboru dopravně správních činností Magistrátu města Ostravy a lze ji vyplnit přímo na místě,
- doklad totožnosti. Fyzická osoba občanský průkaz, podnikající fyzická osoba živnostenský list, právnická osoba výpis z obchodního rejstříku nebo doklad o povolení k pobytu nebo udělení azylu na území ČR, není-li žadatel státním občanem ČR,
- úředně ověřenou plnou moc k provedení zápisu vozidla do registru silničních vozidel udělenou dosavadním nebo novým vlastníkem vozidla nebo obou, vyřizuje-li záležitost zmocněnec a to v případě fyzických osob nebo úředně ověřenou plnou moc, vyřizuje-li záležitost zástupce právnické osoby nevyjmenovaný ve výpisu obchodního rejstříku, udělenou statutárním orgánem právnické osoby,
- osvědčení o registraci vozidla část II, (tzv. velký technický průkaz),
- osvědčení o registraci vozidla část I, (tzv. malý technický průkaz),
- doklad o sjednání pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzv. povinné ručení); předkládá se mezinárodní automobilová pojišťovací karta vydána z pověření České kanceláře pojistitelů, tzv. zelená karta. Předkládá se v papírové nebo v elektronické podobě. V tištěné formě může být na bílém papíru.
- provedení evidenční kontroly silničního motorového nebo přípojného vozidla, ne starší 1 roku k datu podání žádosti, počítáno ode dne následujícího po dni, kdy byla provedena evidenční kontrola vozidla, evidenční kontrolu lze nahradit ve stejném rozsahu platnosti i provedenou kontrolou technické způsobilosti vozidla (STK)
- v případě, že došlo k přechodu vlastnického práva k vozidlu, předkládá se doklad o nabytí vlastnického práva (rozhodnutí o vypořádání dědictví, rozhodnutí o nabytí vlastnictví v rámci dražby, rozhodnutí o vypořádání společného jmění manželů v rámci rozvodového řízení, rozhodnutí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových).
-
Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Dvoulist formuláře žádosti o zápis změny vlastníka silničního (již provozovaného) vozidla do registru silničních vozidel je k dispozici na recepci odboru dopravně správních činností Magistrátu města Ostravy. V případě stažení formuláře z těchto internetových stránek je jej nutno oboustranně vytisknout na formát A3 a ten potom přeložit tak, aby na titulní straně byl název formuláře žádosti.
-
Jaké jsou správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit
Správní poplatek za zápis vozidla do registru silničních vozidel činí:
- u motocyklu do 50 cm3 – 300,- Kč,
- u motocyklu nad 50 cm3 – 500,- Kč,
- u jiného motorového vozidla – 800,- Kč,
- u přípojného vozidla do 750 kg – 500,- Kč,
- u přípojného vozidla nad 750 kg – 700,- Kč,
- v případě žadatele, který je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P v případě motorového dvoustopého silničního vozidla nebo na základě rozhodnutí soudu o dědickém řízení nebo rozhodnutí soudu o zániku společného jmění manželů se správní poplatek za zápis vozidla do registru silničních vozidel neplatí.
Kromě výše uvedených správních poplatků je u vozidel provozovaných v ČR kategorie M1 a N1 nutno při jejich prvním převodu na jiného vlastníka po datu 01.01.2009 dle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech ve znění pozdějších změn a doplňků zaplatit poplatek na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění autovraků (tzv. ekologický poplatek). Jeho výše je závislá na emisních limitech daného vozidla a činí:
- 10.000,- Kč u vozidel, která neplní mezní hodnoty emisí,
- 5.000,- Kč u vozidel, která plní emisní limity EURO 1,
- 3.000,- Kč u vozidel, která plní emisní limity EURO 2.
Jakou emisní normu dané vozidlo plní lze zjistit v technickém průkazu vozidla a posléze na webových stránkách Ministerstva dopravy ČR. Platba se provádí spolu s platbou správního poplatku na místě a je podmínkou registrace vozidla. Poplatky je možno rovněž uhradit bankovní kartou, na což je nutno předem upozornit správní orgán.
-
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Žádost se vyřizuje na počkání. V případě, že nelze na místě rozhodnout, správní orgán vydá rozhodnutí nejpozději do 30-ti dnů od zahájení řízení.
-
Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
Zmocněnec na základě úředně ověřeného písemného zmocnění, leasingová společnost.
-
Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Další činnosti nejsou požadovány.
-
Elektronická služba, kterou lze využít
Formulář žádosti o zápis změny vlastníka vozidla do registru silničních vozidel lze řešit prostřednictvím elektronické pošty. Pro urychlení komunikace doporučujeme udání telefonního kontaktu.
-
Podle kterého právního předpisu se postupuje
-
Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Pokud je žadateli vyhověno, opravné prostředky nejsou určeny. Jestliže žádosti vyhověno není, lze podat odvolání v souladu s poučením obsaženým v příslušném rozhodnutí.
-
Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
Nepožádá-li nový vlastník vozidla o zápis změny vlastníka vozidla dopouští se přestupku, za který mu může být uložena sankce do výše 50.000,- Kč. V případě, že vozidlo je ve statutu „převod“, tzn., že je pouze odhlášeno na nového vlastníka vozidla (platí pro vozidla kde byl tento úkon učiněn do 31.12.2014) a ten neprovede zápis vozidla na svou osobu, tzn. „nedohlásí vozidlo na sebe“ do 30.06.2015, vozidlo zanikne a bude ke dni 01.07.2015 vyřazeno z registru silničních vozidel bez možnosti jeho znovu zaregistrování.
-
Nejčastější dotazy na toto téma a odpovědi na ně
Je nutné učinit akt zápisu změny vlastníka silničního (již provozovaného) vozidla do registru silničních vozidel?
Ano. Je to současnou povinností dosavadního a nového vlastníka vozidla a to s ohledem na § 8 - 10 zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.
-
Další související informace
V případě dědictví za zesnulého jedná dědic v případě dražby vydražitel.
-
Příslušné informace můžete získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě
- Internetové stránky Ministerstva dopravy ČR
- Internetové stránky Ministerstva vnitra ČR
- internetové stránky ministerstva životního prostředí ČR
- Call centrum - v pracovní dny od 7.00 do 17.00 hod., v pátky do 15:30h. na bezplatné telefonní lince: 800 990 980, na které se můžete rovněž objednat.
-
Kontaktní osoba
Jana Blažková
metodik agendy evidence vozidel - správce dat+420599444898 125 / Budova DSČ -
Popis je zpracován podle právního stavu ke dni
01.10.2018
-
Popis byl naposledy aktualizován
01.09.2023
-
Datum konce platnosti popisu
Neuvedeno
-
Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace
V případě dědictví za zesnulého jedná dědic a přihlášení vozidla na osobu dědice je bez správního poplatku, v případě neplnění emisních požadavků na "EURO 3" i bez poplatků na podporu sběru a využití autovraků.