BROWNFIELDY
Na území statutárního města Ostrava existuje pro investory několik příležitostí pro jejich aktivity na pozemcích "brownfields". Orientační odhad celkové rozlohy území dotčeného bývalou průmyslovou činností činí 8,9 % plochy města Ostravy (19,04 km2). Největšími brownfieldy na území města jsou oblast Karolina, Dolní oblast Vítkovic a Hrušov. Všechny mají již dnes soukromé vlastníky, kteří zde postupně investují a rozvíjí život.
Většina ploch ve ve výlučném soukromém vlastnictví. Jejich databázi vede společnost Moravskoslezské investice a development (MSID) na těchto webových stránkách.
Příklady dobré praxe:
Dolní oblast Vítkovice
Pozemek o velikosti cca 150 ha, na němž skončila průmyslová výroba v roce 1998, je rozdělen do tří částí. V severní části se nachází důl Hlubina, vysoké pece, koksovna a její chemický provoz. Střední část soustřeďuje stále provozuschopnou strojírenskou výrobu. V jižní části se nacházela skupina průmyslových a administrativních budov.
Na podzim roku 2003 se majitelem areálu stala společnost Vítkovice, a. s. V současnosti je území z velké části rekultivováno a získalo titul Národní kulturní památky.
Karolina
Území dnešní Nové Karoliny bylo obrovským brownfieldem, který se nachází v samotném centru Ostravy. Původně na pozemku stála koksovna (založená r. 1858) a briketárna, roku 1905 zde byla zřízena elektrická ústředna. V současné době zde vzniká zcela nové městské čtvrti s názvem Nová Karolina.
Hrušov
Zóna Hrušov se nachází v blízkosti řeky Odry a dálnice D1, podél ulice Bohumínské. Oblast zóny má charakter "sociálního brownfieldu".
Nebyla zde totiž soustředěna samotná výroba, ale ubytovny dělníků z okolních podniků. Tyto objekty fungovaly až do roku 1989, kdy dochází k částečnému vysídlení lokality. Tento jev poté vygradoval po povodních v roce 1997, kdy se tato oblast mění ve výše citovaný sociální brownfield.
V současné době zde vzniká rozvojová zóna Hrušov určená pro lehkou výrobu, logistiku a administrativu.