ŘÍJEN 2022

Development newsletter!!!

Galerie Plato otevřela natrvalo veřejnosti prostor bývalých městských jatek

Dne 21.9. 2022 proběhla slavnostní vernisáž první výstavy v zrekonstruované budově bývalých městských jatek, v nichž se teď po konverzi natrvalo usídlila galerie současného umění – PLATO. Výstava s názvem „Optimalizované bajky o dobrém životě" přivítala své první návštěvníky.

Samotný proces záchrany bývalých jatek začal roku 2017, kdy statutární město Ostrava vypsalo příslušnou architektonickou soutěž. Zásadní proměny objektu při zachování jeho historického rázu se nakonec ujal polský architekt Robert Konieczny a jeho studio KWK Promes.

Stavební práce na budově skončily letos na jaře. Dnes se zde nachází 5 výstavních sálů, přičemž každý z nich může fungovat jak samostatně, tak ve vzájemném propojení. Umožňuje to unikátní architektonický prvek, který je pro zrekonstruovaná jatka charakteristický. Tím jsou otočné stěny, dovolující v neposlední řadě začlenit přilehlá venkovní prostranství do výstavních prostor.

Více o dalších akcích galerie najdete ZDE.

Autor fotografie: Martin Straka

 

Město povede stejná koalice jako v předchozím volebním období

Poslední zářijový týden došlo k podpisu koaliční dohody, která na základě volebních výsledků ustanovila vedení statutárního města Ostravy. V moravskoslezské metropoli další čtyři roky povládne koalice vítězného hnutí ANO 2011 se SPOLU a Piráty. 

V čele města znovu stanul lídr kandidátky ANO, současný primátor Tomáš Macura. Svůj post tak podruhé obhájil a stává se nejdéle sloužícím ostravským primátorem od roku 1990.

Současná koalice by chtěla pokračovat v projektech, které byly započaty již v předchozích letech.

 

Ostrava se opět prezentuje investorům na veletrhu EXPO REAL v Mnichově

Veletrh EXPO REAL konaný v německém Mnichově je nejvýznamnějším evropským místem setkání v oboru nemovitostí. Po omezeních v posledních dvou letech v důsledku pandemie se Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj představí na tomto prestižním mezinárodním veletrhu ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions.

Na letošním veletrhu EXPO REAL Ostrava nabízí pro bydlení a služby plochy na ulicích Českobratrská, Masná, Polská, Opavská a Plzeňská. Pro zájemce o průmyslové nemovitosti pak má připraveny pozemky ve Strategické průmyslové zóně Mošnov. Podmínky pro development v dílčích plochách jsou vždy definovány s ohledem na místní specifika.

Veletrh EXPO REAL, který je zaměřený na realitní trh, investiční příležitosti, developerské projekty – rezidenční i komerční, na architektonické trendy a územní rozvoj v oblasti nemovitostí vyniká významnou účastí developerů a investorů, rozvojových agentur, konečných uživatelů, odborných konzultantů, architektů, zástupců místních samospráv a států.

Vrcholem programu na českém stánku bude slavnostní recepce ve středu 5. října od 15 hodin.

Vizualizace:  CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS s. r. o.

 

Černou louku čeká zásadní proměna

Jasná pravidla pro rozvoj území Černé louky nastaví nová urbanistická studie. Jejím zpracováním byl v roce 2022 pověřen Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA).

V okolí Černé louky se v poslední době probouzí stavební aktivita – vyrůstá zde bytový komplex Nové Lauby, budovy Ostravské univerzity a v přípravě je projekt rekonstrukce Pivovarské ulice. Město Ostrava proto usiluje o nastavení jasných pravidel rozvoje území. Možnosti nastínil návrh nizozemského studia Maxwan, který v roce 2010 zvítězil v městem vypsané ideové architektonicko-urbanistické soutěži. Podle něj zde má být živý městský park lemovaný prstencem staveb, který je potřeba dostavět. Vývoj v uplynulých více než deseti letech však výrazně proměnil okolnosti pro další rozvoj Černé louky. Nová urbanistická studie má lépe odrážet aktuální požadavky a možnosti města i změněné podmínky.

Pro novou studii se stal důležitý průzkum mezi uživateli Černé louky. Využit byl online dotazník i anketa v terénu. Z dvou set odpovědí vyplynulo, že lidé si na Černé louce cení především její pohodové atmosféry, kterou si přejí, pokud možno, zachovat. Kompletní výsledky participace jsou zveřejněny na webu ateliéru MAPPA.

Na průzkum navázalo veřejné představení konceptu urbanistické studie Černá louka 27. září v Divadle loutek.

Více informací o tomto tématu lze nalézt ZDE.

Zdroj fotografie: MAPPA

 

Hrubá stavba Ostravice-Textilie finišuje

Rekonstrukce bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia vstoupila do další fáze. Investor, společnost Ivančice property a.s., a generální dodavatel stavebních prací, společnost Bystroň Group a.s., informovali veřejnost o průběhu rekonstrukce a výhledu na nadcházející zimní období, během něhož budou pokračovat stavební práce v interiérech. Kontrolní dny v Ostravici probíhají na týdenní bázi a slouží především k monitorování realizovaných stavebních prací.

Při prohlídce objektu se představitelé města seznámili s průběhem rekonstrukce a mohli zhodnotit postup stavební firmy při opravách památkově chráněných částí interiéru. V této fázi je navíc možné naposledy vidět odhalené všechny nosné konstrukce stavby, což je jeden z důvodů, proč stavbaři pozvali vedení města na kontrolní den. Zástupci stavební firmy spolu s architekty dále informovali o chystaných finálních povrchových úpravách v jednotlivých částech objektu či o řešení historicky významných prvků.

Staveniště si firma Bystroň Group převzala přesně před pěti měsíci, 7. dubna 2022. Po více než 20 letech chátrání provádí současný vlastník Ostravice, společnost Ivančice property a.s., totální rekonstrukci dvou částí komplexu, do nějž patří jak obchodní dům Textilia, který byl postaven koncem 20. let minulého století podle návrhu avantgardní berlínské architektky Marie Frommerové, tak nájemní a obchodní dům z roku 1911 moravského architekta Felixe Neumanna.

Třetí část komplexu – budova bývalé Obchodní a průmyslové banky je v rukou jiného majitele, který započal v plánované rekonstrukci prvním krokem - provedením historického průzkumu fasády. Na zrekonstruovaný dům by měla navázat přístavba (v proluce ul. 28. října směrem k Hotelu Imperial). V nově postavené části investor plánuje bytový dům, v původním objektu hotel.

Zdroj fotografie: BBI 

 

Konference Business2Science ukáže spolupráci podnikání a vědy

V 10. listopadu 2022 proběhne druhý ročník úspěšné konference Business2Science, jejímž cílem je přispět k efektivní spolupráci mezi světy podnikání a akademického výzkumu. Tentokrát se zaměří na téma Podoby excelence na různých úrovních TRL (Technology Readiness Level).

Častou překážkou B2S spolupráce je rozdělování výzkumu na základní a aplikovaný. Stále více výzkumníků i expertů z firemní praxe zdůrazňuje, že uvedené rozdělení je umělé a mnohdy brání efektivní komunikaci a spolupráci.

Cílem letošního ročníku je ukázat mnohost podob výzkumné excelence, zejména v různých fázích cesty od bádání po uvedení nového produktu nebo technologie na trh. Větší porozumění různorodému vnímání excelence v různých fázích inovačního cyklu přispěje k usnadnění přenosu jak nových myšlenek, tak k spoluvytváření nové přidané hodnoty.

Program konference ZDE.

 

Podpora talentů v Ostravě pokračuje

Do 31. 10. statutární město Ostrava přijímá přihlášky do 2. ročníku programu Talent roku, který je určen k podpoře mimořádně nadaných studentů vysokých škol. Za studijní a vědecké úspěchy v technických, přírodovědných a uměleckých studijních programech mohou získat až 100 000 korun.

Pro akademický rok 2022/2023 je v programu Talent roku připraven dohromady 1 milion korun, částka je tedy stejná jako v tomto roce. Studenti, kteří do něj své návrhy hlásí, mohou studovat na různých univerzitách či vysokých školách, a to jak v České republice, tak v zahraničí. Podmínkou však zůstává, aby v době podání návrhu měli místo trvalého pobytu v Ostravě.

Podrobná pravidla, spolu s formulářem návrhu, jsou k dispozici na www.ostrava.cz (Odbor školství a sportu, oddělení školství) nebo na www.talentova.cz (Projekty města, Talent roku). Talent roku představuje jednu z mnoha forem, kterými statutární město Ostrava dlouhodobě podporuje rozvoj školství. 

Autor fotografie: Martin Popelář

 

Ostravská radnice je již tradičně nejpřívětivějším úřadem v kraji

Už počtvrté za sebou získalo statutární město Ostrava v rámci kraje první místo v soutěži Přívětivý úřad. Druhá skončila Opava, bronzový stupínek pak patří Kopřivnici. Soutěž vyhlašuje Ministerstvo vnitra České republiky. Celorepublikovým vítězem aktuálního 7. ročníku se stal Kolín.

Soutěž hodnotí kvalitu poskytovaných služeb vůči klientům příslušných úřadů. Důraz je přitom kladen na poskytování nadstandardních služeb nebo běžných služeb v nadstandardní kvalitě. Hodnotících kritérií je celkem 70. Patří mezi ně například komunikace s klienty, míra digitalizace, zvyšování udržitelnosti nebo zapojení veřejnosti do věcí veřejných.

Předávání cen probíhalo v pražském Muzeu Policie České republiky. Také letos byla součástí Přívětivého úřadu publikace, shrnující příklady dobré praxe z jednotlivých úřadů.

 

Program pomáhající start-upům slaví 10 let

Před 10 lety na VŠB-TUO vznikl startupový akcelerátor Green Light. Jedná se o nejucelenější akcelerační program v Moravskoslezském kraji, který organizuje Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Program je pro všechny účastníky ZDARMA. Podle fáze, v jaké se podnikatelský nápad zrovna nachází, si můžete vybrat mezi variantou GREEN LIGHT Start a GREEN LIGHT Akcelerátor.

GREEN LIGHT Start je určený zejména těm, kteří mají jen nápad nebo podnikat začínají a v nějaké fázi neví, jak dál. Do GL Start je možné se přihlásit kdykoliv po celý rok.

GREEN LIGHT Akcelerátor je připraven pro všechny, kteří už mají základní otázky rozmyšlené, ideálně svůj nápad ověřili se zákazníky, mají alespoň malinký tým a rádi by své podnikání vykopli do světa. Trvá čtyři měsíce a přihlásit se do něj můžete jen v rámci přihlašovací. Do Akcelerátoru se dostanou jen vybrané projekty. Přihlášení si v rámci něj zpracují svůj business plán, setkají se s investorem, naučí se prezentovat sebe a své podnikání a všechno si dobře spočítat. Aktuální přihlášení probíhá do 23. října.

Více informací ZDE.

 

Další tramvajová trať se dočká ozelenění

V ulici Horní, v úseku mezi zastávkou ÚMOb Jih až po křížení s ulicí Provaznickou, bude tramvajovou trať pokrývat nový vegetační kryt z rozchodníků vsazených do speciálního systému rozebíratelných sadebních buněk.

Tento nový systém výsadby je skutečně inovativní a poprvé jsme s tímto řešením přišli právě tady, v ulici Horní. V případě opravy kolejí umožní bezproblémové rozebírání a zpětnou montáž jednotlivých komponentů po segmentech bez jejich nutné výměny. Jinak samotná technologie založení vegetačního krytu bude podobná, jako u předchozí realizace extenzivního ozelenění v ul. Dr. Martínka.

Práce na novém extenzivním vegetačním krytu z předpěstovaných rozchodníkových koberců začaly v pátek 16. září a skončí nejpozději na konci listopadu.

Dopravní podnik Ostrava bezprostředně naváže na tuto investici města v lokalitě modernizací traťového úseku mezi zastávkami Josefa Kotase a Václava Jiříkovského, vedoucí na pomezí ostravských sídlišť Dubina a Bělský les. Půjde již o čtvrtý úsek, kde ostravské tramvaje jako jediné v České republice mohou jezdit rychlostí až 80 km/h. Podél trati přibydou nízké protihlukové stěny osazené směsí rostlin. 

Více informací ZDE.

 

OSTATNÍ


Tři nové koncertní sítě se domluvily na spolupráci

Dne 2. září 2022 se v Praze sešli představitelé hlavního města, Brna a Ostravy. Tématem setkání bylo se vzájemně informovat o stavu příprav projektů nových koncertních síní, které všechna tři města chystají. Setkání se zúčastnili primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib a jeho první náměstek Petr Hlaváček, primátor Ostravy Tomáš Macura s náměstkyní Zuzanou Bajgarovou, představitelé filharmonií ze všech tří měst, a další zástupci souvisejících institucí.

Účastníci setkání se shodli na společném prohlášení: Všechny tři projekty na výstavbu nových koncertních síní v Praze, Brně a Ostravě jsou synergické, po jejich dokončení a zprovoznění se významně posílí postavení České republiky na kulturní mapě Evropy a zásadně se zvýší atraktivita Česka pro nejvýznamnější světové orchestry a sólisty.

Žádný ze tří projektů nového koncertního sálu nelze realizovat bez účasti státu. Účastníci setkání se shodli na tom, že investice z veřejných zdrojů, vložené do takovýchto projektů, se nepřímo ale i přímo veřejnosti vrátí.  Představitelé všech tří měst se dohodli, že se budou nadále vzájemně o přípravě svých projektů informovat, vyměňovat si zkušenosti a navzájem všechny projekty podporovat.

 Autor vizualizace: Steven Holl

 

Symbol Poruby prošel kompletní rekonstrukcí

Po jeden a půl roku trvající opravě byla dokončena oprava porubského Oblouku. Stalo se tak 2,5 roku poté, kdy radnice místní části Poruba nabyla od společnosti Residomo (dnes Heimstaden) její podíl.

Rekonstruovaný objekt ve stylu sorely 50. let je 250 metrů dlouhý, přičemž zahrnuje 201 bytů a 14 nebytových prostor. Jeho součástí jsou rovněž umělecká sgrafita na fasádách, kterých bychom zde našli 114. Rekonstrukci prováděla stavební společnost Bystroň Group, která má s opravami historických objektů značné zkušenosti. 

Vzhledem ke skutečnosti, že Oblouk patří mezi kulturní památky, dohled nad stavebními pracemi prováděli také památkáři z Magistrátu města Ostravy, kteří se účastnili jednotlivých kontrolních dní, podíleli se na výběru konkrétních stavebních prvků a řešili záležitosti jako třeba barevnost fasády či výběr oken. 

Práce v oblasti Oblouku v žádném případě nekončí. Nyní je na řadě zkrášlení bezprostředního okolí. Chodníky procházejí opravami a podél nich přibývá nový městský mobiliář, tedy lavičky a koše.

Autor fotografie: Jiří Birke 

 

Mural pokrývající zeď nad Bazaly je hotov

Po 25 dnech intenzivní práce bylo na zdi nad ostravskými Bazaly dokončeno streetartové dílo desetičlenného týmu ostravského výtvarníka Bogyho. V pondělí 19. září v 19 hodin se uskutečnila slavnostní vernisáž zahrnující také komentovanou prohlídku. Na vernisáži zazněla baníkovská hymna v aranži Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Výtvarný návrh, podle kterého dílo vzniklo, vzešel jako vítěz z výtvarné soutěže Mural Bazaly, jejíž zadavateli byly statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj. Ostrava se ujala organizace soutěže, také zaplatila její náklady a finanční odměny pro tři návrhy, které za nejlepší označila porota složená nejen ze zástupců kraje a města, ale i z odborníků na umění.

 Jan Bogy Lörincz na zdi využil 3 barvy vyrobené z pigmentů z koksového prachu z koksovny Jan Šverma v Mariánských Horách, cihel z bývalého dolu Jan Maria u ostravského Hranečníku a mletého vápence.

Dílo volně ztvárňuje zásadní události minulé. Vše začalo prvotním Výkopem (Baník 100let), až pak následoval Velký třesk a vznik života. Fosilní usazeniny překvapí svým hořením prarodinu z Landeku – kámen hoří! Černý kámen svým teplem přitahuje lidi z daleka. Vidina lepšího života. Zkoumání podzemí. Zaslepení červenou vlajkou. Klíč k nové době, a Ostrava dnes.

Zdroj fotografie:  MSK