LEDEN 2022
Hledáme investičního partnera pro rekonstrukci mrakodrapu podle Evy Jiřičné
Poté, co na svém prosincovém zasedání schválili zastupitelé města záměr prodeje výškové budovy na ulici Ostrčilova, rozhodla rada města 14. prosince 2021 o zahájení zadávacího řízení veřejné zakázky s názvem „Ostravský mrakodrap.“ Autorkou návrhu, který by měl budově vrátit její původní funkci bytového domu, je světoznámá architekta Eva Jiřičná s parterem Petrem Vágnerem a jejich studio AI DESIGN.
Město se podruhé rozhodlo využít spolupráci se soukromým sektorem, jež se osvědčila již při projektu stavby rezidence Nové Lauby. Ta spočívá v tom, že město připraví investiční záměr celého projektu a dává do projektu nemovitost. Vybraný investor má pak za úkol připravit a zrealizovat projekt, u něhož se město zavazuje k budoucímu odkupu části nemovitosti po dokončení výstavby (15 bytů a 90 parkovacích míst). Developer se tak nachází ve velmi dobré startovací pozici, jelikož má jistotu odkupu části nemovitosti, město přitom získá nové byty a parkovací stání, aniž by muselo dlouhodobě vázat finanční prostředky na výstavbu celého objektu.
Konkrétní informace naleznou zájemci na úřední desce a webu pozemky.ostrava.cz. Nabídky je možné podávat do konce března 2022. Nabízíme rovněž možnost osobní prohlídky 14. ledna 2022 v 10:00.
Výchozí návrh studia AI DESIGN Evy Jiřičné a Petra Vágnera počítá se zachováním věžového domu s primární funkcí bydlení a pracuje se 70 – 85 byty a stavbou parkovacího domu s kapacitou 165 parkovacích míst. Objekt bude bezbariérový, parter budovy lze využít pro komerční prostory. Plánována je komfortní recepce i komerční prostory či terasa v nejvyšším patře.
Závazné pro investora budou části hlavních architektonických prvků návrhu budovy a parkovacího domu, investor však bude tím, kdo rekonstrukci budovy a stavbu parkovacího domu projektově připraví dle svých představ a požadavků a následně podle zpracované dokumentace zrealizuje.
Rekonstrukce bývalého módního domu Ostravica-Textilia začíná
Ikonická stavba v centru Ostravy, bývalý módní dům Ostravica-Textilia, bude opravena a znovu otevřena veřejnosti. Projekt přestavby, který již získal stavební povolení, počítá se zbudováním kreativního centra, ale také restaurace, kavárny, hudebního klubu či divadelního a konferenčního sálu. Zahájení rekonstrukce je naplánováno na začátek příštího roku, do poloviny roku 2023 by prostory měly být dokončeny a otevřeny veřejnosti.
Komplex bývalého módního domu Ostravica-Textilia tvoří tři budovy navržené různými architekty. Interiér hlavní části včetně známého schodiště pochází z padesátých let minulého století a je dílem architekta Lubomíra Šlapety. Od padesátých let procházely jednotlivé části domů různými necitlivými opravami, které postupně snižovaly architektonickou kvalitu budov. Definitivně musel být provoz ukončen v devadesátých letech. Při rekonstrukci v dubnu 2000 se po zbourání nosných zdí propadla dvě podlaží a zřítila se část střechy.
Nový majitel společnost Ostravica 2020 s.r.o., který budovu koupil roku 2015, se rozhodl pro její záchranu a postupně začal s pracemi nezbytnými zejména pro statické zajištění domu. Cílem nového majitele je vrátit Ostravici její původní podobu, proto spolupracuje se statutárním městem Ostrava a městským obvodem. Společně plánují provázat přízemí všech budov se vznikajícím veřejným prostorem na Náměstí E. Beneše. Město Ostrava ve spolupráci s MAPPA nyní pořádá urbanistickou soutěž na úpravu tohoto veřejného prostoru.
Rozpočet Ostravy pro rok 2022 bude proinvestiční
S vyrovnaným rozpočtem 12,3 miliard korun bude příští rok hospodařit statutární město Ostrava. Výši rozpočtu schválili na svém prosincovém zasedání zastupitelé města. Rozpočet je velmi proinvestiční. Na investice je totiž určeno 4,4 miliardy, což je 35,9 procenta rozpočtu. Nejvíc peněz má jít do zdravotnictví a sociálních služeb, do vodohospodářských staveb, silnic, parkovacích domů, cyklostezek či nového koncertního sálu.
Z probíhajících a plánovaných projektů by tak měly finance mířit například na parkovací dům u městské nemocnice i její samotnou modernizaci, rekonstrukci domova seniorů Korýtko, dokončení Jatek, obnovu Grossmannovy vily, parkovací dům u zoo, sportovní halu v Třebovicích nebo cyklistické propojení Dolních Vítkovic s centrem Ostravy.
Více informací o rozpočtu pro rok 2022 ZDE
Na rohu Nádražní a Českobratrské ulice vyroste nový polyfunkční dům
Na snahu města o oživení a koncepční rozvoj historického centra Ostravy, která je spojena s požadavkem na rozšíření nabídky dostupného bydlení, již reagují také soukromí investoři. Ti tak přicházejí s vlastními projekty, které pomohou zaplnit nevzhledné proluky v centru města. Jedním z nich je plánovaných projekt společnosti Deeplexus Investments, který vznikne na rohu ulic Nádražní a Českobratrská. Zde během příštích let vyroste nový sedmipatrový dům Křižovatka. Jeho součástí budou byty, komerční prostory, podzemní garáže, a také zelená střecha se zahradami.
Loni došlo k podpisu kupní smlouvy na prodej pozemků pro výstavbu polyfunkčního domu Křižovatka mezi zástupci města Ostrava a společností DEEPLEXUS INVESTMENTS.
Bytová rezidence bude čítat 53 bytů s celkovou plochou cca 4 000 metrů čtverečních. Ke každému bytu náleží sklepní kóje a bytové jednotky v nejvyšším podlaží budou mít přímý přístup z bytu do své soukromé střešní zahrady, samozřejmostí je i parkování v podzemní části domu. Pro majitele bytů a nájemníky z nižších pater, kteří nebudou mít vlastní zahrádku, bude vybudována společná komunitní zahrada, kterou budou moci využívat všichni.
Více informací ZDE.
Nová strategie má z Ostravy vytvořit centrum kvalitního vzdělávání
Zastupitelstvo města schválilo na svém listopadovém zasedání klíčový dokument vzdělávání, obsahující vizi do roku 2030. Strategie vzdělávání města Ostravy 2030 specifikuje stěžejní priority, přičemž jejím hlavním cílem je vytvořit z Ostravy centrum prvotřídního vzdělávání, kvalitního školství, a postavit tak základy pro další rozvoj města, zastavit stěhování kreativních a talentovaných lidí za prací mimo město a vytvořit podmínky pro to, aby se univerzity v Ostravě staly první volbou při rozhodování o studiu na vysoké škole.
Dokument svým obsahem klade důraz zejména na růst kvality ostravského vzdělávání, talentmanagement, rovné příležitosti, kariérové poradenství, podporu flexibilního vzdělávání a digitálních kompetencí, rozvoj veřejných vysokých škol, jakož i rozvoj zájmového a celoživotního vzdělávání.
Město již dnes realizuje mnoho aktivit, podporuje talenty a nadání dětí, žáků i studentů, zaměřuje se na cizojazyčnou výuku, podporu zdravého stravování a životního stylu celkově. Podporovány jsou zejména technické a přírodovědné oblasti, čtenářské a matematické gramotnosti, badatelskou činnost.
Vyzýváme architekty: proměňte Hlavní nádraží Ostravy
Hlavní nádraží patří mezi důležité ostravské vstupní brány, nicméně jeho aktuální podoba nevyhovuje požadavkům na moderní dopravní uzel. Momentálně se tedy připravuje hned několik projektů, které mají zlepšit dopravní obslužnost i vzhled jeho okolí. Právě oblast před výpravní budovou této klíčové železniční stanice je nyní předmětem veřejné zakázky na zpracování studie, obsahující urbanistický návrh řešeného území (dopravní řešení a veřejný prostor), s rozpracováním do úrovně investičního záměru. Rada města o zahájení zadávacího řízení rozhodla 14. prosince 2021.
U takto významného veřejného prostranství je na prvním místě kladen důraz na kvalitu. Proto bude zakázka hodnocena na základě nejvýhodnějšího poměru nabídkové ceny a kvality. Na přípravě podmínek veřejné zakázky se podílel Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA).
Co by mělo být tedy ve studii obsaženo? Studie by měla představit celkové urbanistické řešení v podrobnosti územní studie, celkové architektonické řešení veřejného prostranství předprostoru nádraží, návaznost na plánované stavby ostatních investorů nebo komplexní dopravní řešení území včetně veřejné dopravy, cyklodopravy atd. Obsahovat by měla také analýzu parkovacích míst, případné umístění parkovacího objektu a uspořádání tramvajové smyčky. Vyřešit by měla také otázku bezbariérovosti a architektonické řešení veřejného prostranství před nádražím.
Termín pro podání nabídek je do 21. ledna 2022 a podrobnosti o veřejné zakázce zájemci naleznou na tenderarena.cz.
Ostravský CEET vytváří jedinečný vzdělávací kurz pro potřeby „green mobility“
Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET) je vysokoškolským ústavem VŠB – Technické univerzity Ostrava. Vznikl v lednu 2021 splynutím vysokoškolských ústavů Centrum nanotechnologií, Výzkumné energetické centrum, Centrum energetického využití netradičních zdrojů energie a Institut environmentálních technologií.
Aktuálně ve spolupráci s dalšími pěti projektovými partnery vyvíjí kurz speciálně připravený na míru současnému rychle se rozvíjejícímu automobilovému průmyslu, který čelí výzvám green mobility.
Projekt nabídne manuál pro hodnocení environmentálních dopadů nejnovějších technologií automobilového průmyslu. Představí nový vzdělávací kurz, který přispěje k zelené a udržitelné orientaci současného automobilového průmyslu. Přechod na zelenou a udržitelnou mobilitu je spojen s náročnou transformací celého sektoru a vyžaduje masivní školení pracovníků automobilového průmyslu.
Hlavním cílem projektu je vyvinout odborný kurz vysoké kvality specializovaný na hodnocení životního cyklu, který by byl připraven na míru automobilovému průmyslu.
Zdroj: VŠB-TUO
Model ostravského Koncertního sálu je připraven na akustická měření
Dokonalá kopie budoucího interiéru ostravského koncertního sálu v měřítku 1:10 vznikala 24 týdnů v dílnách specializovaných na akustické modely v Mnichově Hradišti, kde jej vyráběla přední česká společnost AVETON s.r.o. v úzké spolupráci s japonskou společností NAGATA ACOUSTICS. Model je základem pro plánovaná akustická měření, která ověří správnost navrženého řešení, případně umožní navrhnout potřebné úpravy tak, aby bylo dosaženo nejlepších akustických parametrů budoucího ostravského koncertního sálu. Akustická měření bude od počátku ledna provádět právě renomovaná společnost NAGATA ACOUSTICS, jež projektovala podobné sály po celém světě. Po ukončení měření bude model převezen do Ostravy a zpřístupněn veřejnosti.
Na projektu Koncertního sálu se intenzivně pracuje. Kromě modelu je hotova také dokumentace pro společné stavební povolení a nyní probíhá její projednávání s dotčenými orgány státní správy potřebné pro zahájení stavebního řízení.
Stavba samotného Koncertního sálu, spolu s rekonstrukcí Domu kultury města Ostravy, bude zahájena v druhé půlce roku 2022.
Více informací o projektu Koncertního sálu na webu koncertnisal.cz/ nebo fajnova.cz.
Sdílko Poruba patří podle CzechInvestu mezi nejinspirativnější projekty
Projekt porubského obvodu Sdílko Poruba obsadilo třetí místo v soutěži Inspirativní region zaměřenou na příklady dobré praxe, které souvisejí s rozvojem městské samosprávy. Soutěž vyhlásila agentura CzechInvest. Z projektů, které se týkaly podpory podnikatelského prostředí ve městech a obcích z celé České republiky, vybrala porota pět finalistů.
Mezi nimi právě také Sdílko Poruba. Jedná se o pravidelnou pop-up expozici, která vždy během několika týdnů představuje ty nejzajímavější prodejce a obchodníky z Moravskoslezského kraje. Tento projekt obchodníkům umožňuje vytvářet nové spolupráce a vyzdvihuje důležitost lokálních a kamenných prodejen. Další Sdílko by mělo proběhnout v srpnu 2022.
Jedním s navazujících projektů byla tzv. Sdílko Akademie, která obchodníkům bezplatně pomáhala přizpůsobit se době covidové např. při tvorbě e-shopů, designu výloh nebo tipy z oblasti sociálních sítí.
Vyhlášení soutěže na podporu průmyslového výzkumu
Technologická agentura České republiky vyhlásila pátou soutěž programu TREND (podprogram 1 – Technologičtí lídři) na podporu průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje. Cílem programu je financování projektů zaměřených na zavádění výsledků průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje do praxe. Mezi úspěšné žadatele budou rozděleny celkem 2 miliardy Kč.
Žádat o dotaci v rámci programu mohou podniky, které již mají zkušenosti s realizací výzkumu a vývoje (VaV) vlastními prostředky, nebo podniky, které mají zkušenost s nákupem VaV služeb od výzkumných organizací, ale doposud nerozvinuly vlastní VaV činnost.
Nutným předpokladem úspěšného projektu je dosažení určitého typu výsledku, například prototypu, funkčního vzorku, softwaru, průmyslového či užitného vzoru apod.
Uchazečem mohou být všechny podniky bez ohledu na velikost (tzn. včetně velkých podniků) a bez ohledu na místo realizace projektu (tzn. včetně Prahy) a výzkumné organizace. Příjem žádostí probíhá od 23. prosince 2021 do 16. února 2022.
Více informací k programu ZDE.
OSTATNÍ
Koncertní sál se představí na výstavě v Praze
V současné době probíhá v České republice hned několik plánovaných projektů světoznámých zahraničních architektů. Výstava ve Winternitzově vile Vize pro budoucnost představuje tři z nich, a to ve třech největších městech v České republice. Expozice tak odkrývá zajímavý vzorek světové architektonické tvorby, která vznikne na našem území v několika následujících letech.
Představeny zde budou tři projekty odlišného charakteru a typologie. Hlavní město Prahu reprezentuje projekt komerčního komplexu Savarin od britského studia Thomase Heatherwicka. Brno je zastoupeno vítězným návrhem nového hlavního nádraží od renomované nizozemské kanceláře Benthem Crouwel. Ostrava se pak může pyšnit očekávaným projektem nové Janáčkovy filharmonie amerického architekta Stevena Holla.
Výstava probíhá od 20. 12. 2021 do 22. 2. 2022.
Více informací ZDE.
Ekonomická fakulta VŠB-TUO se dočká nové budovy
Krátce před Vánoci 20. 12. 2021 byl slavnostně poklepán základní kámen budovy Ekonomické fakulty VŠB-TUO, jejíž stavba by měla být v nejbližší době zahájena. Nová budova Ekonomické fakulty bude odpovídat náročným energetickým a ekologickým standardům.
Jedná se o moderní pětipodlažní objekt, který bude disponovat učebnami, studovnou, kancelářemi, podzemním parkováním, odpočinkovými zónami nebo vyhlídkovou terasou. Vylepšení zázemí se díky nové budově dočkají také cyklisté, pro které bude k dispozici kolárna. Stavba by dle plánu měla být dokončena v létě roku 2024.
Více informací o nové budově ZDE.
Ostravské IT4INNOVATION se představilo na vědecké konferenci v St. Louis
Ostravské IT4Innovation se v listopadu zúčastnilo v roli vystavovatele mezinárodní konference Supercomputing Conference v americkém St. Louis, kterou navštívilo tisíce profesionálů z oblasti vysoce-výkonného počítání.
IT4Innovations navázalo na svou tradiční účast, tentokráte se jejich hlavním tématem stala Karolina, nejnovější ostravský superpočítač a 71. nejvýkonnější na světě. Ten si z konference přinesl 8. místo v žebříčku energeticky nejefektivnějších superpočítačů světa GREEN500, který se při příležitosti konání konference aktualizoval.
Kromě ostravské superpočítačové infrastruktury IT4Innovations představilo i finský superpočítač LUMI. Na něm budou brzy počítat i čeští vědci a vědkyně, a to díky zapojení IT4Innovations ve společném evropském podniku EuroHPC JU. Součástí prezentace byly také mezinárodní projekty, v nichž se IT4Innovations angažuje, a výzkumné aktivity, například jeden z projektů týkající se využití umělé inteligenci při sledování změn ve městech.
Akce
7. 1. 2022 Řešení krizových situací na sociálních sítích (online seminář)
Výbušné situace na sociálních sítích a jak si s nimi rychle a bez následků poradit. Více informací.
19. 1. 2022 Velká Británie - jeden rok po Brexitu (online seminář)
Jak se změnila Velká Británie od 1. ledna 2021, kdy skončilo přechodné období a tím i volný pohyb zboží a osob s Evropskou Unií? Jaké problémy to přineslo českým exportérům a naopak - jaké nové příležitosti vznikly? Více informací.
13. 1. 2022 Jak správně vypočítat spotřební koš – teorie a praxe (online seminář)
Praktický návod pro výpočet spotřebního koše, ve kterém žádná kontrola nenajde chybu. Více informací.
24. 1. 2022 ICC: Webinář doprava zboží v mezinárodním obchodu
25. 1. 2022 Vodíková strategie v Indii a příležitost pro české firmy (online seminář)
Indie patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky současnosti. Seminář rozebírá její vodíkovou strategii, která je na začátku rozvoje a aplikace a přináší tak příležitosti také pro české firmy. Více informací.
25. 1. 2022 Elektronický podpis, elektronická pečeť a časové razítko.
Praktické rady jak a kdy je použít, ověřit a bezpečně uchovat. Více informací.
27. 1. 2022 – 16. 6. 2022 Dělejte moderní marketing i s malým rozpočtem.
Cyklus 6 akcí s marketingovým profíkem. Více informací.