SRPEN 2021
Stavba rezidence Nové Lauby začala
Nové Lauby se staly synonymem změn, jež snad čekají historické jádro Ostravy v příštích letech. V souladu se strategickým cílem oživení historického centra zde mají přilákat nové stálé obyvatele, kteří se postarají o „živost“ centra i v době po zavření obchodů a úřadů.
Rezidence vzniká v místě tzv. proluky, která byla původně zastavěna blokovou zástavbou, zbouranou pro její špatný technický stav. Vymezená je ulicemi Muzejní, Velká, Dlouhá a Pivovarská. Mělo by se jednat o komplex pěti domů se sdíleným vnitřním atriem s polyfunkčním parterem a společnými podzemními garážemi. Dostavbou proluky dojde z historického hlediska k nápravě urbanistické struktury města.
Autorem dokumentace a architektonické studie je společnost ZNAMENÍ ČTYŘ – ARCHITEKTI S.R.O., rezidenci pak postaví soukromý investor, sdružení BBB Nové Lauby.
Po archeologickým průzkumu, který zde probíhal od roku 2019, mohla společnost konečně koncem července začít s výstavbou. Ta bude probíhat do roku 2024, kdy by se měla rezidence otevřít prvním obyvatelům.
Město po dokončení stavby odkoupí od investora 31 bytů z 85, 119 parkovacích míst a 17 sklepních kójí. Byty ve vlastnictví města se využijí výhradně pro nájemní bydlení, parkovací místa budou sloužit nejen nájemníkům, ale především pro parkování veřejnosti.
Více o projektu ZDE.
Zájem o soukromý pronájem bytů roste
Podle zprávy, kterou v červenci zveřejnila společnost Colliers ve spolupráci s advokátními kancelářemi Kinstellar a Greenberg Traurig zájem o soukromý pronájem bytů v regionu střední a východní Evropy roste. Tomu odpovídá trend rostoucí výstavby investičních bytů k pronájmu, které by měly být dokončeny v příštích letech.
Zájem o investiční bydlení je ve střední a východní Evropě poměrně novým úkazem, jelikož lidé zde historicky tíhnou spíše k vlastnictví bydlení. Na druhé straně se zde v posledních letech objevil zajímavý fenomén, kdy soukromé osoby investují do rezidenčních nemovitostí pro osobní investiční účely. Důvodem byla především nízká výnosnost uložených úspor na jedné straně a nízkých nákladů na půjčky na hypotéku na straně druhé. Je však zřejmé, že hlavním motorem růstu investiční výstavby jsou nikoliv malí soukromí investoři, ale velcí developeři.
Kdo jsou pak hlavní cílová skupina těchto pronájmů? Jedná se především o mladé profesionály a lidi ze zahraničí, kteří se nepřejí zatím usadit. Na ně zejména pak cílí nové projekty developerů, jelikož tito zákazníci často hledají vyšší úroveň služeb.
Trendu rostoucího zájmu o nájemní bydlení se snaží přizpůsobit také město Ostrava. Rezidenční domy zejména v centru Ostravy mají do této lokality přilákat zájemce o kvalitní bydlení a přispět tak k jeho oživení, což je jeden z cílů strategického plánu města. V nedávné době tak byly rekonstruovány rezidence Střelniční, Husova, které se proměnily v moderní bytové domy, a naposledy byl v tomto roce dokončen nový bytový dům na ulici Janáčkova.
Bytový komplex Janáčkova není zdaleka posledním z městských bytových domů, které se v Ostravě chystají. Asi nejvíce očekávaná je rezidence Nové Lauby v přímém sousedství centrálního Masarykova náměstí - viz článek výše.
Zdroj: Colliers
Mezi Porubou a Svinovem vznikne nová obytná čtvrť
Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA) 18. 8. 2021 slavnostně pokřtil územní studii věnující se lokalitě vymezené ulicemi Polská – Mongolská. Na této nezastavěné ploše o rozloze 23 ha by měla vzniknout nová obytná čtvrť, která by měla co nejlépe propojit V. stavební obvod Ostrava-Poruba se zástavbou rodinných domů Městského obvodu Svinov.
Aby se podařilo cíl naplnit, dostala MAPPA za úkol vypracovat územní studii, která pro novou zástavbu a veřejná prostranství nastaví jasné podmínky. Studie se zabývá například nejvhodnějšími profily budoucích ulic nebo výškovou strukturou nové zástavby, vymezuje, kde by se mělo realizovat veřejné prostranství atd. Jejím cílem je také zachování klidového charakteru lokality a vznik snadného pěšího a cyklistického propojení Svinova a Poruby.
Tato lokalita je dle územního plánu určena pro bytové a rodinné domy. Pro pozemky v majetku města studie stanovuje jasné podmínky výstavby, aby zde v budoucnu vznikla lokalita nabízející kvalitní a atraktivní bydlení.
Do přípravy byli zapojeni všichni klíčoví aktéři - zástupci města, městských obvodů, developeři. Studie je pak výsledkem jejich společné dohody.
21. 9. 2021 by mělo proběhnout veřejné představení studie, kde by měli její zpracovatelé a zástupci města odpovídat na dotazy veřejnosti.
Více informací včetně studie ke stažení ZDE.
VŠB-TUO má nový a nadčasový laboratorní komplex
Technické obory ve spojení s informačními technologiemi, matematikou, automobilovým průmyslem či elektronikou a elektrotechnikou patří mezi stabilně nejlépe finančně ohodnocené. Absolventi VŠB-TUO nemají problém v těchto oblastech získat zajímavou práci a začít budovat svou profesní kariéru dokonce už při studiu.
Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB - Technické univerzity Ostrava, která disponuje moderním zázemím se špičkovým technickým vybavením, nedávno získala novou budovu pro laboratorní výuku, tzv. výukový testbed elementů Průmyslu 4.0, automotive, Home Care a energetiky budov.
Jedná se o koplex tří budov – laboratoří, jejichž součástí je například fotovoltaická elektrárna nebo rychlodobíjecí stanice pro elektrická vozidla.
První laboratoř Automotive je zaměřena na e-mobilitu a technologie autonomního řízení, část Home Care obsahuje dva pozorovací byty pro sledování behaviorálních projevů osob sloužící pro vývoj a výuku nových technologií biomedicínského inženýrství. Třetí funkční část tvoří Smart Factory zabývající se robotikou, aplikacemi umělé inteligence, virtuální a rozšířenou realitou a dalšími oblastmi.
Budova studentům umožní zvyšování praktických dovedností díky sofistikovaným technologiím a spolupráci s průmyslovými partnery.
Autory stavby jsou architekti ostravského ateliéru Projektstudio. Dominantním a netradičním prvkem budovy je např. fasáda s reliéfní omítkou ve světle šedém odstínu, zdobená tematicky zvoleným motivem tištěných spojů.
Zdroj fotografie: VŠB-TUO
Skrytý potenciál ostravských brownfieldů
Brownfieldy. Zpustlé areály, objekty či nemovitosti, které představují nevyužitý potenciál obce. Zatímco v západní Evropě se začaly objevovat již v 60. letech 20. století, v České republice se tato problematika začala řešit až po revoluci v 90. letech. Brownfieldy jsou němí svědkové někdejší slávy doby minulé, zanedbané, nefunkční objekty a areály, které nesplňují základní požadavky na bezpečnost a soukromá sféra nemá zájem obnovit jejich funkčnost. Často se nacházejí v centru měst a brání v udržitelném rozvoji měst a obcí.
Pro Ostravu a okolí jakožto typicky průmyslovou lokalitu je fenomén brownfieldu zásadní. Po celém městě se nacházejí objekty a areály, které zde zůstaly po někdejší hornické, hutní či další průmyslové činnosti. Orientační odhad celkové rozlohy území dotčeného bývalou průmyslovou činností činí 8,9 % plochy města Ostravy (19,04 km2).
Největšími brownfieldy na území města bývaly oblast Karolina, Dolní Vítkovice a Hrušov. Právě tyto tři jsou zároveň příkladem dobré praxe v uvádění brownfieldu zpět do života. Oblast Dolních Vítkovic prošla zásadní proměnou a velká část proměny ji teprve čeká. Z místa zvaného „ostravské Hradčany“ se stalo živoucí centrum ostravského turismu, kultury a vzdělávání. Kromě již známých turistických cílů zde nedávno otevřelo svou pobočku Národní Zemědělské muzeum a revitalizací vysokých pecí 4 a 6 by mělo vzniknout Museum+, které využije přírodovědné, technické, umělecké a historické sbírky Národního muzea. V budoucnu by se oblast mohla rozrůst o další objekty, mezi něž patří například nové sídlo a muzeum Kofoly v bývalých Nových koupelnách. Výstavba se bohužel zkomplikovala koronavirovou krizí.
Rozvoj vítkovického brownfieldu dále pokračuje oběma směry, v minulém čísle Newsletteru jsme informovali o urbanistické studii, která se aktuálně připravuje a měla by odpovědět, co s oblastí mezi Dolními Vítkovicemi a Karolinou. Na druhé straně se připravuje nový byznysový park P3 Ostrava Central. Zamýšlené průmyslově-obchodní centrum P3 v Ostravě nabídne zázemí pro skladování, zejména s ohledem na rozvíjející se oblasti city logistiky a e-commerce, vzniknou v něm prodejní showroomy, stejně tak park nabídne prostory pro lehkou výrobu, ale také kanceláře.
Databázi zregenerovaných i stále čekajících brownfieldů vedou Moravskoslezské investice a development (MSID) a jejich seznam naleznete zde.
Nabízíme pronájem kanceláří v Administrativním centru Mošnov
Hledáte-li kanceláře, město Ostrava aktuálně nabízí k pronájmu volné prostory v těsné blízkosti mošnovského letiště a průmyslové zóny Ostrava-Mošnov. Nájemci mohou využívat veškeré výhody spojené s výbornou dopravní obslužností (leteckou, silniční, železniční i veřejnou dopravu), velké bezplatné parkoviště a také některé centrální služby.
Přidanou hodnotou je jistě blízkost významných výrobních a distribučních firem zasídlených ve Strategické průmyslové zóně, která se nachází v těsném sousedství administrativního areálu.
Kanceláře jsou součástí tzv. Administrativního centra Mošnov. Jedná se o čtyřpodlažní objekt, který aktuálně disponuje 37 volnými kancelářemi různých velikostí. Součástí domu je výtah a napojení na centralizovaný pult ochrany. Na každém patře se nachází sociální zázemí a kuchyňky. Před objektem je možné zdarma využít velké veřejné parkoviště.
Více informací včetně kontaktů najdete na webu pozemky.ostrava.cz v sekci PRONÁJEM.
Do Mošnova míří za údržbou letadla z celého světa
Průmyslová zóna v Ostrava-Mošnov prochází v posledních letech rychlým rozvojem a postupně mění svou tvář. Nabízí jedinečnou příležitost pro investory, kteří by chtěli těžit z její výhodné polohy v bezprostřední blízkosti mezinárodního letiště. Nejvýznamnější částí mošnovské rozvojové zóny je Strategická průmyslová zóna Ostrava-Mošnov o rozloze 200 ha, jejíž pozemky vlastní Statutární město Ostrava.
Jádro celé mošnovské zóny pak samozřejmě tvoří Mezinárodní letiště Leoše Janáčka. Jeho fungování bylo bohužel v minulém roce poznamenáno situací kolem epidemie Covid-19.
Jednou z tradičních firem mošnovského letiště, která se však dokázala skvěle adaptovat na složitou situaci v době koronavirové krize, je letecká opravna JOB AIR Technic. Ta v Mošnově sídlí již od roku 1993. V průběhu let se jí podařilo získat oprávnění k údržbě letounů Boeing 737, Airbus A320 a A330.
Specializuje se na tzv. těžkou údržbu, často spojenou se změnou provozovatele letadla či s jeho návratem od pronajímatele leasingové společnosti. Na začátku roku 2020 slavnostně otevřela nový opravárenský hangár s dílenským a skladovacím zázemím.
Leteckým opravnám JOB AIR Technic se v minulém roce navzdory pandemii, jež ochromila leteckou dopravu, dařilo. V jejích hangárech prošlo údržbou celkem 105 letounů a společnost utržila 659 milionů korun. Naplněnou kapacitu má firma i v současnosti, byť samozřejmě i ona vyhlíží konec omezení spojených s celosvětovou pandemií.
Zdroj fotografie JOB AIR Technic.
Nové tramvaje pro Ostravu budou z Ostravy
Nové tramvaje Škoda ForCity Smart, které budou jezdit po Ostravě, by se měly od podzimu vyrábět ve zdejší společnosti Škoda Ekova. Ta vznikla na začátku srpna převodem 100% akcií společnosti Ekova Electric, které byly ve vlastnictví Dopravního podniku Ostrava, do rukou Škoda Transportation. Název společnosti se následně změnil na Škoda Ekova. V rámci skupiny se bude Škoda Ekova zaměřovat na servis, modernizaci a opravy vozidel hromadné dopravy, a také se zde začnou vyrábět tramvaje pro Ostravu.
Skupina Škoda Transportation působí v Moravskoslezském kraji dlouhodobě. Do Ostravy se například koncentruje technologické know-how v oblasti řídicích, multimediálních a diagnostických systémů v rámci dceřiné společnosti Škoda Digital. Přímo v Ostravě působí významná dceřiná firma Škoda Vagonka, zaměřená na oblast vývoje a výroby kolejových vozidel. Ta prošla výraznou etapou růstu, kdy do rozšíření a modernizace svého zázemí investovala jednu miliardu korun, vybudovala například největší obráběcí centrum v Evropě, novou lakovnu a vytvořila stovky nových pracovních míst. O nové lakovně jsme informovali v červnovém čísle Newsletteru.
Dopravní podnik Ostrava se teď plně soustředí především na kvalitně prováděnou službu městské hromadné dopravy. Nebude dál podnikat v konkurenčně silné oblasti vývoje a výroby vozidel, která je doménou specializovaných firem.
Nové ostravské tramvaje, jejichž výroba bude převedena do Ostravy, budou naplňovat nejmodernější kritéria. Budou plně klimatizované, vybaveny wi-fi pro připojení k internetu, USB porty pro nabíjení mobilních zařízení cestujících, antivandalskými foliemi a vnějšími i vnitřními kamerovými systémy. Přesně tak, aby nové tramvaje nabízely cestujícím při cestách MHD maximální komfort, bezpečnost a nejmodernější technologie.
Zdroje: DPO, Škoda Transportation
Ostatní
DK Poklad znovu ožívá
Jeden ze symbolů druhého nejlidnatějšího obvodu města Poruby – Dům kultury Poklad se po dlouhé rekonstrukci konečně otevírá veřejnosti. Kulturní dům Poklad se stal od chvíle svého otevření v roce 1961 centrem kulturního života porubského obvodu. Kromě koncertů známých umělců a divadelních představení zde měly zázemí také různé kluby či kroužky.
Po padesáti letech užívání bylo nutné přistoupit ke kompletní rekonstrukci – počínaje vzduchotechnikou, přes vytápění až po jevištní a osvětlovací techniku. Rekonstrukce začala již v roce 2012, ale práce byly dvakrát zastaveny.
V roce 2018 město vyhlásilo už třetí veřejnou zakázku. Na začátku dubna 2019 rada města rozhodla o výběru dodavatele a uzavření smlouvy o dílo na realizaci stavby. Současná rekonstrukce byla zahájena v červenci 2019 a již probíhala bez komplikací.
Zrekonstruovaný kulturní dům nabídne návštěvníkům divadelní sál pro 400 diváků, společenský sál, malou scénu pro 100 osob, minikino, hudební klub, učebny, cvičební sál a restauraci.
Slavnostní otevření domu proběhlo 25. srpna 2021 společně s bohatým doprovodným programem.
Více o projektu ZDE.
Světový hokej opět zamíří do Ostravy
Zástupci města Ostravy, Moravskoslezského kraje a Českého svazu ledního hokeje 9. srpna 2021 podepsali přímo v Ostravar aréně Memorandum o vzájemné spolupráci a finanční podpoře pro Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024. Ostrava se tak společně s Prahou stane hostitelem šampionátu.
Jedna z nejsledovanějších sportovních akcí na světě se už v minulosti v Ostravě konala, naposledy v roce 2015. Díky skvělé spolupráci mezi Ostravou a Prahou bylo tehdejší mistrovství hodnoceno jako nejlépe zorganizované mistrovství v historii IIHF. Byl navíc zaznamenán i rekordní počet diváků v arénách, který nebyl dosud překonaný.
Mistrovství světa IIHF 2024 se bude konat od 10. do 26. května 2024. Zúčastní se ho 16 nejlepších týmů z celého světa. Týmy budou rozděleny do dvou skupin, v každém pořadatelském městě se pak odehraje 28 utkání základní skupiny a 2 čtvrtfinálová utkání. Semifinálová a finálová utkání se dle pravidel IIHF uskuteční v Praze.
Světový šampionát přiláká do města fanoušky, zvýší prestiž města a povědomí o něm, stejně jako pomůže zvýšit zájem dětí o sport.
Více o podpisu memoranda ZDE.
Moravskoslezské kostely rozezní festival duchovní hudby
Ve dnech 3. – 28. září 2021 se v moravskoslezských kostelech uskuteční již 18. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. Největší mezinárodní přehlídku duchovní a staré hudby zahájí v ostravské Katedrále Božského Spasitele Rossiniho slavnostní mše v podání Národního orchestru Polského rozhlasu. Festival nabídne 31 koncertů, z nichž 15 se uskuteční přímo v Ostravě.
Mezi nejvíce očekávané patří Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila, které se uskuteční 15. září, tedy přesně 1100 let od smrti této světice.
V rámci programu se představí také některé méně tradiční projekty, jako Bigbandová elektronika Cotatcha Orchestra, která je nominována na hudební cenu Anděl, nebo Jihočeská filharmonie, která uvede koncertní verzi známé Balady pro banditu.
Více informací o festivalu ZDE.
Akce
1. 9. 2021: Webinář Podnikatelské finance pro začátečníky s Veronikou Štěpánkovou
Pohled na začátky podnikání přes finanční stránku – co si hlídat, co sledovat a co plánovat? Více informací.
8. 9. 2021: Online seminář: Nové obchodní příležitosti v těžebním průmyslu v CHILE
Aktuální informace z chilského trhu se zaměřením na perspektivní těžební průmysl. Více informací.
8. 9. 2021: Konference Invest MORE - Udržitelný růst
Konference je určena pro majitele, manažery a další zástupce firem z Moravskoslezského kraje. Představí základní principy udržitelného růstu a činnosti, které firmy realizují při jeho zavádění. Více informací.
9. 9. 2021: EIC Accelerator od A do Z
Workshop o programu EIC Accelerator, který se zaměřuje zejména na inovace, které vycházejí z vědeckých objevů nebo technologických průlomů. Více informací.
14. 9. 2021: Online seminář: Export do NĚMECKA v oblasti zdravotnických prostředků
Exportní seminář pro české zdravotnické firmy se zájmem o export do Německa. Více informací.
15. 9. 2021: WEBINÁŘ – EXPORT DO RUSKA PŘES PLATFORMU OZON.RU
Webinář s manažerem jedné z největších a nejrychleji rostoucích online platforem Ozon.ru. Více informací.
16. 9. 2021: Webinář Odprezentujte svůj nápad skvěle hned napoprvé s Davidem Svobodou
Webinář o tom, která komunikační média jsou vhodná pro různé typy prezentací, jak se odprezentovat živému a online publiku atd. Více informací.
16. 9. – 17. 9. 2021: Kurz BASIC 4.0
Dvoudenní intenzivní kurz pro zástupce a manažery malých a středních firmem, kteří chtějí vytvořit nebo vylepšit svou digitální strategii. Více informací.
21. 9. 2021: Online seminář: Specifika komunikace na INSTAGRAMu a efektivní práce s influencery
Odborný seminář zaměřený na sociální síť INSTAGRAM a možnosti jejího využití. Více informací.
23. 9. 2021 – 24. 9. 2021: Konference B2S - Business2Science
První ročník konference Business2Science (B2S), jejímž cílem je přispět k efektivní spolupráci mezi světy podnikání a akademického výzkumu. Více informací.
30. 9. 2021: ONLINE: Akademie podnikavých žen 2021 - podzimní semestr - Zaujměte v prvních třech minutách
Webinář o prvním dojmu, jak úspěšně prezentovat sám sebe nebo své podnikání. Více informací.