ŘÍJEN 2021

Development newsletter!!!

Nový most podle architekta Kouckého se zařadí mezi dominanty města


Stávající „krajský most“ přes řeku Ostravici nahradí nová stavba, která se díky návrhu architekta Romana Kouckého stane urbanistickou dominantou nově se rozvíjející části města. Vzhledem k neuspokojivému technickému stavu i předimenzování kapacity současného mostu Na Karolině byly zahájeny přípravy k jeho obnově.

Přípravy záměru se ujal Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA), načež ve vyhlášeném řízení uspěla firma koucky-arch.cz v čele s architektem Romanem Kouckým.

Most je rozdělen na tři samostatné prostory. Uprostřed je dvoupruhová vozovka a na konzolách po stranách byly umístěny dva chodníky s kombinovaným provozem chodců a cyklistů. Na obou březích má most stejnou nadmořskou výšku a nejvyšší bod mostovky je uprostřed mostu.

Současný most je v majetku Moravskoslezského kraje, ale navazuje na lokalitu Nové Karoliny, která prochází velkými změnami. Proto byla uzavřena dohoda s krajem o záměru realizovat stavbu ze strany města za spolufinancování kraje.

Co se týče vzhledu, tvar mostu vypadá na první pohled asymetrický, ale vychází ze staticky symetrické konstrukce. Vyroben bude z oceli, což odkazuje na historii Ostravy jako města hutí a železáren. Jedná se o patinující ocel, která je bezúdržbová. Na obou březích dojde k podepření konstrukce pilíři se znaky dvou městských částí, které má spojovat - "koník a kamzík" (Moravská Ostrava a Přívoz a Slezská Ostrava). Plocha pod mostem bude upravena jako scénické schodiště k nábřežní promenádě, veřejné osvětlení bylo koncipováno tak, aby se minimalizoval světelný smog a horní část zábradlí z kalených a lepených skleněných desek zaručí chodcům a cyklistům lepší výhled na okolí.

Projektová příprava by měla trvat do poloviny roku 2023, načež bude následovat výběr zhotovitele stavby. Její dokončení se předpokládá v roce 2025. Náklady na demolici a výstavbu nového mostu jsou aktuálně rozpočtovány ve výši do 200 mil. korun (bez DPH).

Více informací k projektu ZDE.

 

Světový architekt Steven Holl představil v Ostravě podobu koncertního sálu

Ostravu navštívil přední světový architekt Steven Holl, aby se zúčastnil debaty s odbornou i laickou veřejností, a zároveň zjistil, jak pokračují přípravy projektu nového koncertního sálu v Ostravě, který vznikne podle jeho návrhu.

Tým architektů, v čele se Stevenem Hollem, pokračuje v intenzivních přípravách projektu jedné z nejočekávanějších staveb světa. Pravidelná pracovní jednání v online prostředí tentokrát vystřídala schůzka pracovního týmu v místě samotném, tedy v Domě kultury města Ostrava, jehož součástí nový sál bude. Odpoledne pak následovala debata, o kterou projevily zájem desítky studentů architektury z celé České republiky, stejně jako široká veřejnost. Autor zde kromě samotného koncertního sálu představil svou vizi a pojetí architektury.

Lze připomenout, že podoba koncertního sálu je známa od července 2019, kdy byly vyhlášeny výsledky největší architektonické soutěže v novodobé historii města. Autory vítězného návrhu jsou studia Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy. Aktuálně na projektu spolupracuje zhruba 70 odborníků, kteří architektonický návrh rozpracovávají do nejmenšího detailu, od zakládání stavby a statiky, přes akustické parametry až po detaily interiérových prvků.

Návrh stavby z výšky připomíná svým tvarem pouzdro na hudební nástroj. Nový koncertní sál bude mít kapacitu téměř 1 300 míst a nabídne zázemí pro orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava. Kromě toho poskytne také komorní sál, edukační centrum, nahrávací studio světových parametrů, divadelní nebo přednáškový sál a další prostory pro komerční využití. Předpokládá se návštěvnost až 0,5 milionu lidí ročně.

Více informací o projektu ZDE.

 

Začala výstavba moderního logistického parku GLP v Hrušově

Společnost GLP, přední investor a developer logistických budov a skladů, zahájila výstavbu jednoho z nejmodernějších logistických center v ČR. Areál vzniká na pozemku bývalých hrušovských chemických závodů, který byl nejdříve kompletně revitalizován.

Po měsících náročných dekontaminačních prací vstoupil projekt do další fáze. Vztyčením prvního zakládacího sloupu začala výstavba vlastního areálu GLP Park Ostrava Hrušov, který bude dokončen v prvním čtvrtletí roku 2022. Město revitalizací získá moderní logistické centrum, které nabídne řadu nových pracovních míst.

Celý areál poskytne 92 000 m² kvalitních prostor vhodných pro logistiku a lehkou průmyslovou výrobu. Výhodou je rovněž blízkosti dálnice D1, která spojuje Prahu a Brno s Polskem a Terminálu Ostrava, důležité spojky do Ostravy-Šenova, zajišťující přístup k mezinárodní železniční síti.

 

Možnost osobních prohlídek území rezidence Stodolní

Připomínáme výzvu investorům, kterým nabízíme zastavěné území s vysokým rozvojovým potenciálem v jádrovém území Ostravy o celkové rozloze 3 747 m² (lokalita ul. Stodolní, Porážková, Masná), včetně všech součástí a příslušenství. Vyznačuje se lukrativní pozicí centra, s výbornou dopravní dostupností MHD, automobilem, vlakem i pěšky. 

Zájemcům nabízíme ještě jeden z termínů pro osobní prohlídku pozemků s budovami, a to 1. listopadu od 14:30. V případě zájmu je nutné zaslat email na adresu: pozemky@ostrava.cz s uvedením kontaktní osoby a počtem zúčastněných osob. Následně Vám upřesníme místo srazu a další informace.

Cílem prodeje je oblast postupně rekonstruovat a vytvořit z ní novou funkční čtvrť.
Termín pro podání nabídek je stanoven do 30. 11. 2021 ve 12:00
. Nabídka musí mít písemnou podobu a být doručena v zalepené obálce na adresu sídla Statutárního města Ostrava. Záměr včetně přesných náležitostí podané nabídky je zveřejněn na úřední desce města pod č.1183/2021 a na webu pozemky.ostrava.cz.

!!!VIZUALIZACE JSOU POUZE ILUSTRAČNÍ!!!

 

Město Ostrava jedná s investorem o mrakodrapu Ostrava Tower

Zastupitelstvo města Ostravy na svém zasedání ve středu 13. října rozhodlo o uzavření Dohody o řešení negativních zjištění a dodatku ke kupní smlouvě se společností RT TORAX, s. r. o. Investor žádal úpravu smlouvy v některých částech, o jednotlivých bodech město proto s RT TORAX intenzivně jednalo.

Na zářijovém jednání zastupitelstvo schválilo záměr změny kupní smlouvy spočívající v úpravě urbanisticko-architektonického návrhu zástavby dotčených pozemků a města. Tento krok byl nezbytnou podmínkou pro uzavření dodatku ke smlouvě.

Po mnoha intenzivních jednáních byla schválena dohoda, která fixuje dosažený konsenzus podstatné části zjištění z prověrky. Dohoda zároveň obsahuje možnost dalšího jednání s investory o otázkách, na kterých prozatím shoda nalezena nebyla jako jsou termíny a milníky výstavby, smluvní pokuty či záruky investora.

Město si uvědomuje jedinečnost projektu, proto se snaží investorovi vytvořit vstřícné podmínky. Přesto si uvědomuje nutnost udržení odpovědnosti a jištění v případě extrémní varianty, kdy by se projekt nepodařilo zrealizovat.

Jednání mezi městem a investorem tak budou pokračovat. Prodloužena byla lhůta k řešení okolností, na kterých se město s investorem prozatím nedohodlo, a to do prosince roku 2021.

Mrakodrap prezentovaný veřejnosti pod názvem Ostrava Tower by měl na pozemku vedle nákupního centra Nová Karolina vytvořit jednu z budoucích dominant města. Stavba o velikosti 235 m by se měla stát nejvyšší budovou Česka a poskytnout zázemí pro 4hvězdičkový hotel, byty, komerční i zábavní prostory či restauraci a vyhlídku. 

Více o projektu ZDE.

 

Nová vědecká knihovna aneb od „coal mining k data mining“

Projekt nové Moravskoslezské vědecké knihovny zvaný Černá kostka vznikl již před 15 lety a od té doby si prošel několika fázemi vývoje. Poté, co vláda zrušila jeho spolufinancování, se dokonce na několik let zastavil. Později se kraj snažil upustit od samotného projektu Černé kostky a začal zvažovat další varianty. V roce 2018 přišel další zlom, návrat k původnímu návrhu a uzavření memoranda mezi krajem, vládou a Ostravou o spolufinancování projektu. Jak projekt postoupil od té doby?

Aktuální plány představili zástupci Moravskoslezského kraje společně s jedním z autorů návrhu panem architektem Ladislavem Kubou během debaty, která se uskutečnila v galerii Plato 15. září.

Kromě požadavku na dostupnost celého knihovního fondu Moravskoslezské vědecké knihovny se další plánovanou klíčovou náplní knihovny stává digitalizace kultury regionu symbolizovaná sloganem “od coal miningu k data miningu”.

Moravskoslezský kraj, zřizovatel knihovny, se nyní snaží získat podporu výstavby z Fondu spravedlivé transformace, který je určen pro regiony, které jsou postiženy transformací a koncem uhelného průmyslu. Stavba by něla vyjít na 2 miliardy, přičemž zhruba 85 % plánovaných nákladů na stavbu knihovny pokryjí právě prostředky z fondu transformace, zbytek částky si rozdělí město a kraj.

Projekt Černé kostky by ve skutečnosti měl být “knihovnou zelenou”, tzn. že budova by z více jak 80 % měla být energeticky samostatná a k vytápění využívat systém zemních čerpadel. Své místo zde najde zpracování dešťové vody, inteligentní řešení osvětlení nebo bezpapírové kopírování.

Knihovna jako centrum vzdělanosti a digitalizace by měla mít přesah mimo samotný kraj, napojit se na další evropská centra a zařadit se mezi TOP knihovny Evropy. Kromě digitalizace aktuálního knihovnického fondu by se tak měly zdigitalizovat dokumenty regionálních knihoven, muzeí, ale také třeba firem z regionu.

Ačkoliv navenek nedošlo ve vzhledu budovy k výraznějším změnám, uvnitř se projekt proti původnímu 15 let starému návrhu změnil. Ubylo kanceláří, knih ve volném výběru a přibylo volného prostoru pro studium. Nově se zde objevuje digitalizační pracoviště – tzv. makerspace, které umožní práci s roboty, virtuální realitou, návštěvníkům poslouží také počítačová učebna, umělecké kino nebo nahrávací studio.

Pokud vše proběhne podle plánu, měl by být dotační titul vyhlášen příští rok a stavba tak konečně zamířila k vlastní realizaci

Více o projektu knihovny ZDE.

 

Parkovací domy přinášejí pomoc s řešením parkovacích problémů

Nedostatek parkovacích míst je jedno z velmi diskutovaných témat, které trápí zejména centrum Ostravy a jeho širší okolí. Město se snaží nedostatečnou kapacitu parkovacích míst řešit a prakticky ji zhmotnilo v projektech parkovacích domů. První z nich, Parkovací dům u nemocnice, již míří k realizaci, která by měla v blízké době začít. Následovat by jej v příštích letech měly další.

V samotném centru města to je Parkovací dům u katedrály, který by měl vzniknout na volné ploše mezi náměstím Msgre. Šrámka a ulicí Zámecká. V současné době se zde nachází parkoviště, které provozují Ostravské komunikace a.s. Parkovací dům by měl mít 7 nadzemních pater s přízemím a poskytnout 417 parkovacích míst. Vítězem architektonické soutěže se v tomto případě stalo studio Chalupa architekti.

Další Parkovací dům na ulici 28. října by měl doplnit skupinu plánovaných projektů v podobě nového Koncertního sálu a Moravskoslezské vědecké knihovny. V současnosti se zde nachází volná plocha a na části funguje odstavné povrchové parkoviště. V tomto prostoru by měl vzniknout nový objekt, který vytvoří zázemí a parkovací místa pro návštěvníky Domu kultury města Ostravy a jeho nového koncertního sálu, Divadla Petra Bezruče, pracoviště České správy sociálního zabezpečení nebo krajského úřadu. Stavba by v tomto případě měla být realizována podle návrhu vítěze architektonické soutěže Projektstudia EUCZ a měla by poskytnout 600 parkovacích míst. S realizací by se mělo začít v roce 2022 a dokončení se plánuje na rok 2024.

Navýšit počet parkovacích míst v centru města by měla také pomoci parkoviště, jež mají být součástí nových bytových domů a dalších plánovaných staveb. Rezidence Nové Lauby tak například nabídne 173 parkovacích stání, z nichž část bude pro veřejnost. Dalších 155 parkovacích míst bude v budově Kampusu Ostravské univerzity na Černé louce.

Problémy s parkováním se pokoušejí řešit také jednotlivé obvody. V Městském obvodě Poruba tak například vznikne podzemní parkovací objekt na ulici Budovatelská. Podzemní parkoviště je plánováno na místě dnešního hřiště gymnázia Pavla Tigrida a využije se stávajícího terénního zlomu. Vjezd do parkoviště bude na ulici Budovatelská. Autorem návrhu je Projektstudio EUCZ.


Ostravský startup spouští první cirkulární kolekci oblečení

Tzv. slow fashion, neboli pomalá móda, která je sice dražší, ale kvalitnější, se stává v posledních letech trendem reagujícím na nekvalitní oblečení vyráběné navíc často v zemích třetího světa v nedůstojných podmínkách. Přidanou hodnotou, kterou tzv. pomalé módě dodal český startup Nilmore, je výroba z udržitelných, recyklovatelných materiálů.

Základem je takzvané cirkulární oblečení, kdy zákazník může vrátit nepotřebný kousek (již klidně obnošený) na sběrné místo Nilmore (osobně nebo poštou) a speciálním procesem se z vyřazeného kousku oblečení stane nový.

Dva roky strávil autor projektu Mikuláš Hurta spoluprací s vědci, aby vyvinuli nový textilní materiál cPLA, který bude snadno recyklovatelný. Letos v září konečně vyšli na světlo s vlastní kolekcí, která zahrnuje zatím dva kousky – svetr a kardigan. Kromě ní pak spolupracují s dalšími firmami, kterým vyrábí buď finální oděvy podle jejich požadavků nebo poskytují látky k vlastní výrobě.

Přímo v centru Ostravy na ulici Sokolská aktuálně vzniká showroom, který bude sloužit zároveň jako komunitní místo pro lidi se zálibou v udržitelnosti.

Nilmore se v tomto roce stal vítězem GreenLight akcelerátoru pořádaného VŠB-TUO nebo soutěže o udržitelnou značku roku S Brand.

 

Město opět nabízí pomoc covidem zasaženému podnikání

Další pomoc nabízí město podnikatelům v souvislosti s vládními opatřeními přijatými v důsledku onemocnění koronaviru. Právnické a fyzické osoby mohou požádat o poskytnutí stoprocentní slevy z nájemného u nájemních smluv, uzavřených se statutárním městem Ostrava a sjednaných za účelem umístění a provozování restaurační předzahrádky. Slevu na nájem ve stoprocentní výši lze žádat za celé období kalendářního roku 2021. Jednotlivé žádosti budou průběžně posuzovány.

Restauratéři a hoteliéři náleží k nejvíce postiženým oborům podnikání, proto pomoc směřuje provozovatelům restaurací, cukráren a kaváren, kteří mají předzahrádky na pozemcích města a současně mají se statutárním městem Ostrava uzavřenou nájemní smlouvu. Spolu s další, již městem realizovanou pomocí drobným podnikatelům, je počinem ke zmírnění dopadů šíření koronaviru.

 

OSTATNÍ 

 

Stát ocenil Ostravu za zvládnutí změn po listopadu 1989

Primátor Tomáš Macura spolu s architektem Cyrilem Vltavským převzali ve Španělském sále Pražského hradu cenu Opera Civitatem, kterou jim předal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Ocenění Ostrava dostala za zásadní restrukturalizaci hospodářské základny ve městě po roce 1990 výrazně měnící tvář, hospodářský a kulturně společenský život ve městě. Odbor územního plánování a stavebního řádu statutárního města Ostravy byl pak oceněn za strategickou, územní a urbanistickou koncepci dalšího rozvoje a vytváření urbanistických řešení města po roce 1990.

 

Milan Dobeš Museum nabízí dvě nové výstavy

Ostravské Milan Dobeš Museum, které sídlí v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích, zahájilo podzimní návštěvnickou sezónu. Stalo se tak 14. října slavnostní vernisáží hned dvou nových výstav. Tou první je výstava s názvem Neuropolis Krištofa Kintery, jednoho z nejvýraznějších představitelů soudobé české výtvarné scény. Tématem je prorůstání technologií lidského těla. Výstavu tak tvoří sochy a reliéfy poskládané ze zářivek či baterek. Druhou výstavou je pak pod názvem Bezprostřední vztahy výběr z nenovějších maleb polského umělce Marcina Jasika, kterou se tento umělec poprvé prezentuje české veřejnosti. Obě výstavy budou k vidění do ledna.

Milan Dobeš Museum se nachází se v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Muzeum nese jméno po evropském představiteli op-artu a průkopníku dynamického konstruktivismu Milanu Dobešovi. Prostor muzea je z velké části věnován dlouhodobé expozici - tvorbě Milana Dobeše a podobně smýšlejícím autorům, přátelům, předchůdcům i následovníkům.

 

Ostravské stavby se umístily v anketě Stavba roku

Voliéra La Pampa v Zoo Ostrava získala zvláštní ocenění Cena veřejnosti v tradiční soutěži Stavba roku 2021. V anketě pro širokou veřejnost se pro ni rozhodlo přes 21 tisíc hlasujících. Reuse centru společnosti OZO Ostrava pak porota udělila Cenu za mimořádný společenský přínos.

Ocenění Reuse Centra odráží aktuální trendy cirkulární ekonomiky. Lidé zde mohou přinést a darovat funkční použitý nábytek a další předměty pro domácnost. Za příspěvek do veřejné sbírky si tyto věci pak může odnést někdo, komu ještě dobře poslouží. Vybrané peníze se využijí na veřejnou zeleň ve městě.

Ve voliéře La Pampa pak mohou návštěvníci ostravské zoo obdivovat jihoamerickou faunu.

Hlavním organizátorem soutěže Stavba roku je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

 

AKCE


1.11. 2021: Konference Potenciál místní ekonomiky 2021

Akce je určena všem zástupcům veřejné i soukromé sféry, především však představitelům municipalit, kteří hledají nové informace, nástroje, kontakty a inspiraci, jak podpořit ekonomický rozvoj obcí a měst. Více informací.

1.11. 2021 a 3. 11. 2021: Tvorba digitálního obsahu - fotky a videa 1 a 2.

Více informací.

4. 11. 2021: Impact Hub MashUp: (Ne)udržitelné stravování

Více informací.

5. 11. 2021 a 12. 11. 2021: LinkedIn a profesní tranzity

Více informací.

8.11. 2021 a 10. 11. 2021: Zefektivnění práce a ušetření času díky digitálním aplikacím 1 a 2

Více informací.

8.–11. listopadu 2021: Besedy mezi podnikateli

Více informací.

10. 11. 2021: Jak prorazit na trhy USA, INDIE, KAZACHSTÁNU a BRAZÍLIE

Exportní online seminář, který nabídne praktické informace pro české firmy. Více informací.

11. 11. 2021: Nové obchodní příležitosti v zemích Latinské Ameriky

Exportní seminář, který nabídne praktické informace pro české firmy. Více informací.

12.11. 2021: Hybridní konference: Obchodní příležitosti v ITÁLII, MAĎARSKU a ve SKANDINÁVII

Zajímáte se o export do Maďarska, Itálie či Skandinávie? Chcete osobně poznat zástupce agentury CzechTrade na těchto trzích? Přijďte na konferenci, kterou pořádáme v pražském Karlíně. Více informací.

16. 11. 2021: ONLINE: Akademie podnikavých žen 2021 - podzimní semestr - Zlepšete fotografie svých produktů

Mezinárodně oceňovaná fotografka Edita Bízová vás provede kurzem, který vám pomůže vytvářet lepší fotografie s tím, co už máte. Více informací.

18. 11. 2021, 12:00 – 19. 11. 2021: Kurz BASIC 4.0

Jedná se o dvoudenní intenzivní kurz pro zástupce a manažery malých a středních firmem, kteří chtějí vytvořit nebo vylepšit svou digitální strategii. Více informací.

23. 11. 2021 a 25. 11. 2021: Online konference: Obchodní příležitosti v bezpilotním leteckém průmyslu v Asii

Série online konferencí na téma obchodních příležitostí v bezpilotním leteckém průmyslu v Asii se zaměřením na Singapur, Čínu, Thajsko, Vietnam a Indii. Více informací.

24. 11. 2021: Online seminář: Jak si založit a úspěšně vést vlastní E-SHOP

Situaci na poli e‑commerce a specifika založení a provozování e-shopu probere na online semináři s odborník Radek Hudák. Více informací.