LEDEN 2021
Ostrava spustila příjem žádostí o okamžitou jednorázovou finanční podporu pro drobné podnikatele
Pomoc je určena těm drobným podnikatelům s provozovnami na území města, které musely být v návaznosti na aktuální vládní opatření přijaté k zamezení šíření epidemie covid19 od 27. prosince 2020 uzavřeny, a kteří splní stanovené podmínky.
Podnikatelé o jednorázovou pomoc ve výši 20 tisíc korun žádají výhradně prostřednictvím jednoduché počítačové aplikace https://pomoc.ostrava.cz/, do které po vyplnění žádosti nahrají naskenovanou kopii občanského průkazu, žádost si vytisknou, podepíší a naskenují zpět do aplikace k finálnímu odeslání.
Stejně jako vloni i nyní město používá již osvědčený, srozumitelný a uživatelsky přívětivý on-line formulář, který společně a bezplatně vytvořili pro město IT experti ze společnosti TietoEVRY a městské firmy Ovanet.
Veškeré informace jsou zveřejněny na webu města na odkazu www.ostrava.cz/pomoc-podnikatelum.
Městský ateliér pracuje na revitalizaci nejdelší ulice v Ostravě
Ulice 28. října a Opavská, které na sebe volně navazují, protínají dvě strategické oblasti města Ostravy, a to jeho historické centrum a jeden z nejlidnatějších obvodů – Porubu. Jedním z dlouhodobých úkolů Městského ateliéru pro prostorové plánování a architekturu (MAPPA) je najít strategické řešení pro tuto ulici, která je v současné chvíli protínána řadami proluk.
Aby byla posílena funkce této dopravní tepny, MAPPA navrhuje několik snadnějších a časově i finančně nákladnějších kroků, které by měly proměnit takřka 12 km ulici v pro pohyb a život příjemnou oblast. Jejich plány zahrnují např. nestavební cyklo-opatření, estetizaci vybraných prostranství či odstranění bariér a vizuálního smogu. Z těch náročnějších klíčových aktivit MAPPA vybrala dostavbu nezastavěných proluk či koordinovanou péči o zeleň.
Více informací o plánovaných aktivitách zveřejňuje MAPPA na svých sociálních sítích.
Projekt ostravského mrakodrapu postoupil do další fáze
Jedinečný pozemek v centru Ostravy podél ulice 28. října, označený jako Slza, prodalo město v loňském roce ostravské společnosti, která na něm postaví obchodně administrativní centrum s hotelem a byty.
Společnost RT Torax splnila podmínky a zároveň předložila atraktivní a neočekávané řešení. Investor bude na pozemku stavět obchodně administrativní centrum s dvěma věžemi – obytnou s 48 a administrativní s 60 podlažími. Budova s výškou 238 metrů by se stala nejen novou ostravskou dominantou, ale také nejvyšší stavbou v České republice.
Po prodeji pozemků se projekt dostal do další fáze. Aktuálně na pozemku začala terénní fáze inženýrsko-geologického průzkumu, jejíž výsledky umožní připravit architektonický návrh stavby. Ostrava Tower, jak se projektu přezdívá, má již i vlastní stránky na sociálních sítích, které je možné sledovat pro aktuální informace o postupu celého projektu.
První vysokorychlostní trať v Česku povede přes Ostravu
Ostrava se možná stane prvním městem v České republice napojené na vysokorychlostní trať. Již nyní vyjednává Ostrava o budoucí trase Ostrava-Katovice, která bude pomyslným středem budoucí mezinárodní tratě propojující Varšavu a Vídeň. Polská strana již zveřejnila informaci o připravovaném výběrovém řízení na předběžnou dokumentaci stavby.
Vysokorychlostní železnice znamená cestování vlaky rychlostmi nad 250 km/h, což přináší řadu výhod. Přiblížení k ostatním částem země a Evropy ve výrazně kratší době a navíc šetrně k životnímu prostředí. Vysokorychlostní vlaky v Evropě běžně dosahují rychlostí vyšších – až 320 km/h.
Významným strategickým projektem města Ostravy je vysokorychlostní trať propojující Ostravu, Brno a Prahu s dalšími evropskými zeměmi. Nositelem projektu na území České republiky je Správa železnic, státní organizace. V současnosti jsou průběžně zpracovávány studie proveditelnosti na jednotlivých železničních tratích.
V kraji vznikl projekt na podporu zaměstnanosti v době koronakrize
Koronavirová krize a s ní spojená vládní opatření způsobila otřes v oblasti zaměstnanosti. Řada lidí v Moravskoslezském kraji se nachází bez práce, případně jsou lidé ohrožení potenciální ztrátou zaměstnání. Na tento problém se rozhodl zaměřit Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, jež funguje od roku 2019 jako samostatný spolek za spolupráce řady signatářů: statutárního města Ostrava Moravskoslezského kraje, Sdružení pro rozvoj MSK a dalších.
Moravskoslezský pakt zaměstnanosti přišel s projektem "Moje místo v MSK". Program přináší dvě zásadní služby:
- online aplikaci pro firmy, jejímž cílem je párovat firmy, které musí propouštět, s firmami, která naopak poptávají lidské zdroje;
- profesní poradenství určené pro každého zaměstnance v Moravskoslezském kraji, který přišel o zaměstnání, hrozí mu jeho ztráta, či uvažuje o změně pracoviště.
Získejte zahraniční partnery díky CzechTrade
Agentura CzechTrade, která je partnerem pro české firmy při jejich exportu, zveřejnila nabídky pro české firmy. V současné chvíli je agentura připravena na vyžádání propojit českého dodavatele se zahraničními firmami.
Aktuálně nabízí poptávku zahraničních firem z Nizozemska, Chile a Belgie. Společnosti hledají pro spolupráci české dodavatele zaměřující se na reklamní tiskoviny, papírenství a systémy vážení pro průmysl.
Ostravská Škoda Vagonka má největší obráběcí centrum v Evropě
Největší a nejmodernější obráběcí centrum svého druhu v Evropě se nachází právě v Ostravě. Se zařízením v hodnotě 100 milionů Kč pracuje ostravská společnost Škoda Vagonka. "Rozvoj a inovace naší výroby jsou pro nás v této době klíčové. Nové obráběcí centrum nemá svými rozměry konkurenci a umožní nám pracovat mnohem efektivněji jednak s ohledem na čas, ale i na náklady," uvedl Petr Brzezina, předseda představenstva a prezident skupiny Škoda Transportation.
Škoda Vagonka je novým nájemcem v průmyslovém parku CTPark Ostrava. Zaměřuje na výrobu kolejových vozidel, včetně jejich následného servisu, oprav a modernizací. Společnost si pronajala téměř 4 700 m2 skladovacích a administrativních prostor. Díky novým větším prostorům firma zvýší i počet zaměstnanců ze současných 450 na 900.
Ceny bytů v Ostravě aktuálně
Společnost FérMakléři zpracovala analýzu cen bytů a jejich růstu v devíti největších městech České republiky. Pomyslnou první příčku v rychlosti růstu cen zaznamenala právě Ostrava, kde ceny bytů vzrostly v průměru o celou pětinu.
"V meziročním srovnání čtvrtého kvartálu můžeme pozorovat, že ceny bytů v největších českých městech bez výjimky rostly. V Ostravě jsou ceny dlouhodobě jedny z nejnižších, proto je tu také největší potenciál růstu i do budoucna," uvedl jednatel FérMakléři Jan Boruta, který dále doplnil, že zrychlení tempa růstu nemovitostí je dáno především s poklesem nabídky bytů. V Ostravě klesla nabídky o celých 14 %.
"Celý trh nemovitostí čeká na vývoj v dalších měsících, kdy teprve mohou přijít další ekonomické dopady pandemie. Odhaduji, že se v letošním roce na nemovitostním trhu již projeví krize spjatá s covidem-19, a to konkrétně u panelových bytů v okrajových částech měst. Právě zájemce o tyto byty bude finanční situace nejvíce tížit," uvedl dále Boruta.
Město Ostrava se snaží reagovat alespoň v otázce nájemního bydlení, po kterém je stále větší poptávka. V nedávné době rozšířilo svůj bytový fond o několik desítek nových bytů v nově zrekonstruovaných bytových domech. Na jaře čeká město dostavba nového bytového domu na ul. Janáčkova a ještě v letošním roce by měla být zahájena výstavba rezidence Nové Lauby za spolupráce soukromého a veřejného sektoru.
Přihlaste se do prestižní ankety Kanceláře roku
Šestý ročník oceňující inovativní pracoviště opět otevírá možnost přihlášek. Anketa Kancelář roku vyhlašuje každoročně vítěze v deseti kategoriích dle oboru či velikosti kancelářských prostor. Cílem soutěže je poukázat na firmy, které se nebojí investovat do pracovního prostředí a tím podporovat své zaměstnance.
Pořadatelé soutěže by tak chtěli motivovat také další zaměstnavatele, aby se tématem příjemného pracoviště aktivně zabývali také.
Registrace je možná do 30. 4. 2021.
Chytrá a ekologická – nová budova výzkumného centra CEETe
Centrum energetických a environmentálních technologií – Explorer (CEETe), které vznikne v kampusu VŠB-TUO, bude hledat nová řešení alternativní přeměny odpadů. Jejich cílem je proměnit Moravskoslezský kraj z regionu závislém na uhlí na oblast využívající obnovitelné zdroje.
Samotná budova nového centra má být modelovým exemplářem toho, jak by moderní architektura měla vypadat. Střecha i fasády budou osazeny zelení se závlahou dešťové vody. Ta poslouží i k dalším funkcím budovy – jako zdroj pro sociální zařízení budovy i pro výrobu vodíku. Samozřejmou součástí stavby budou i fotovoltaické panely.
Celkové náklady na výstavbu unikátní budovy dosáhnou 270 milionů korun. Na financování se bude podílet Moravskoslezský kraj, soukromý investor a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.
Město Ostrava se připojilo k výzvě na změnu stavebního zákona
Město Ostrava se připojilo k výzvě Čtyři městské artikuly. Jedná se o stanoviska k návrhu nové podoby stavebního zákona. Dokument shrnuje problémové oblasti nového zákona, dále je předložen ministryni pro místní rozvoj, Kláře Dostálové.
Připomínkami jsou například umožnění městům jejich samostatnost při územním plánování, tedy aby byla tato agenda svěřena do jejich samostatné působnosti a obce a kraje tak mohly realizovat např. vlastní územní studie a analytické podklady.
S postupem velkých měst souhlasí i Petr Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) která je obdobou ostravského Městského ateliéru prostorového plánování a architektury: „Těší mě, že Praze podařilo spojit síly s dalšími českými a moravskými městy a vyjádřit jasný postoj k návrhu nového stavebního zákona. Všechny čtyři požadavky jsou pro budoucnost územního plánování v České republice naprosto klíčové.“
Ostatní
Město hledá nového ředitele/ředitelku ostravské ZOO
Město vyhlašuje výběrové řízení na obsazení místa ředitele/ředitelky své příspěvkové organizace Zoologická zahrada a botanický park Ostrava. Výběrové řízení bude dvoukolové, přihlášky do prvního kola je nutné odeslat do 26. února. V prvním kole komise vybere uchazeče, kteří postoupí do druhého kola, ve kterém by měli prezentovat vlastní vizi fungování a rozvoje organizace. Součástí druhého kola bude i vypracování psychologického profilu uchazečů.
Na post ředitele je požadováno vysokoškolské vzdělání s minimálně pětiletou praxí na vedoucí pozici v prostředí zoologických zahrad nebo ochrany přírody. Vyžadovány jsou vysoké znalosti v oblasti práce se zvířaty, welfare, ochrany druhů a životního prostředí. Samozřejmostí jsou manažerské, organizační, komunikační a prezentační schopnosti.
Více informací o nabízené pozici jsou zveřejněny na úřední desce statutárního města Ostravy.
Nová linka z Ostravy do Kyjeva
Ostravu čeká nové letecké propojení. Ukrajinská společnost SkyUp oznámila zahájení provozu nové letecké linky, která bude létat od konce dubna třikrát týdně mezi Ostravou a kyjevským letištěm Boryspil. Již nyní je možné zakoupit letenky na stránkách ostravského letiště, či stránkách aerolinky. Trasu budou obsluhovat dvě letadla Boeing B737-800 a Boeing B737-700 s kapacitou 189 a 149 míst.
Kyjev se tak přiřadil k dalším destinacím, do kterých mohou občané cestovat z mezinárodního letiště. V nedávné době se seznam cílových měst rozšířil také o Varšavu, a to od 25. 10. 2020. Díky spojení s polskou metropolí se cestovatelům z Ostravy otevřely další významné návazné linky – Amsterodam, Oslo, Ženeva, Milano a další.
Ostravská univerzita usiluje o akreditaci oboru stomatologie
Kraj sužuje nedostatek stomatologů, na což se rozhodla reagovat Lékařská fakulta Ostravské univerzity v Ostravě zřízením oboru stomatologie. Od února 2021 má vedení fakulty v plánu zahájit proces kompletace podkladů pro získání akreditace, který dle slov děkana fakulty, Rastislava Maďaar, může trvat i několik měsíců. Fakulta prvně musí vyřešit i doposud neobhájenou akreditaci na obor všeobecné lékařství. Věří však, že vše dopadne ve prospěch fakulty.
Vybudování nového oboru bude znamenat nemalé finanční výdaje. Univerzita plánuje oslovit k finanční participaci jak ministerstva školství a zdravotnictví, tak kraj i město.
Lékařská fakulta má však před sebou další ambiciózní projekty. Chce posílit aplikaci vědecké činnosti do studijního plánu, investovat do zázemí pro vědecké bádání, podpořit vznik vědeckých týmů a zahraniční mobility, vědeckých start-upů, soutěží a konferencí.
Akce
1.2.2021: 12 výzev regionálního rozvoje: Infrastruktura v regionech a Smart regiony (online seminář)
Seminář zaměřující se na na energetiku, mobilitu, brownfieldy, inovace a internet. Více informací.
2.2.2021: Jak na prodej na marketplace – Novinky na Amazonu a možnosti prodeje přes Alza Dropshipment (online seminář)
Seminář o virtuálních tržištích a jejich aktuální možnosti využití. Více informací.
3.2.2021: Bělorusko – online individuální konzultace s ekonomickým diplomatem (online konzultace)
Individuální konzultace pro české firmy a podnikatele s ekonomickým diplomatem velvyslanectví České republiky v Minsku. Více informací.
9.2.2021: Jak na Instagram? (online workshop)
Praktický workshop o fungování sociální sítě Instagram. Více informací.
9.2.2021: Jak úspěšně působit na švédském trhu v roce 2021 (online seminář)
Tomáš Rousek, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade ve Stockholmu, nabídne aktuální informace ze skandinávských trhů. Více informací.
11.2.2021: Firemní daňová optimalizace versus daňové úniky (online seminář)
Aktuální informace a doporučení pro vaše daňové přiznání za rok 2020 a daňové plánování v roce 2021. Více informací.
11.2.2021: Nová pravidla pro e-shopy: na co se připravit? (online seminář)
Informace o změnách po implementaci EU směrnic, které se dotknout oblasti e-commerce. Více informací.
17.2.2021: Aktuální možnosti exportu do JAR a Nigérie (online seminář)
JAR a NIGÉRIE v době koronaviru: aktuální informace, dopady na obchodování. Více informací.
18.2.2021: Dělejte moderní marketing i s malým rozpočtem (online webinář)
První díl z cyklu online webinářů s podtitulem Restartujte svoji strategii. Více informací.