KVĚTEN 2021

Development Newsletter!!!

Contera postaví v Ostravě inteligentní administrativní budovu Organica

Město Ostrava dlouhodobě podporuje privátní investice ve městě a věnuje se systematické přípravě volných ploch k nabídce investorům. Koncepční rozvoj města, a zvlášť jeho centra, není možný bez úzké spolupráce veřejného a privátního sektoru. Jedním z očekávaných projektů s nejmodernějšími technologiemi včetně inteligentního ovládání budovy, kvalitní architekturou a prestižní adresou je Organica. 

Přestože to dnes již nikdo prostým pohledem nezjistí, jedná se o bývalý brownfield, který zde zůstal po dlouholeté průmyslové činnosti. Organica je navržena tak, aby se chovala šetrně k životnímu prostředí. Samozřejmostí jsou doplňkové zdroje energie, díky nimž bude budova částečně energeticky soběstačná. Objekt bude vybaven nabíjecími stanicemi pro elektromobily, energii pro své telefony nebo tablety mohou návštěvníci získávat díky USB přímo z laviček.

Přestože výstavba ještě nebyla zahájena, budova je již z více než poloviny pronajatá. Majoritním uživatelem bude společnost TietoEVRY, významný skandinávský dodavatel IT služeb a softwaru s působností po celém světě, který sem přestěhuje svou českou centrálu. 

Návrh budovy je dílem studia Schindler Seko Architekti.

Více informací, zdroj vizualizace

 

Další bytový projekt místo proluky

Bytový dům s komfortním bydlením v centru města vyroste na nároží Vojanovy ulice a Smetanova náměstí v Moravské Ostravě.

Zastupitelé města na svém jednání 19. května schválili prodej pozemku společnosti Promet Group, která chce v atraktivní lokalitě postavit moderní objekt s byty a s funkčními prostory pro služby a obchody v prvním nadzemním podlaží. Dům by měl být hotov zhruba v polovině roku 2025.

Území určené k prodeji a zástavbě o rozloze 635 m2, které vzniklo loni zbouráním nevzhledného, chátrajícího objektu Vojanky, město prodá za 9,2 milionu korun. Jeho výhodou je blízkost několika významných kulturních a společenských institucí, jako jsou Divadlo Antonína Dvořáka se zachovaným novobarokním průčelím, Divadlo loutek Ostrava, univerzitní kampus Palace nebo památkově chráněný objekt domu knihy. V těsné blízkosti se nachází také zastávka městské hromadné dopravy, přesto se jedná o dopravně klidnou lokalitu.

Zájem o lukrativní pozemek v centru města nedaleko budovy Divadla Antonína Dvořáka projevilo pět společností. Vybraný investor je díky svým dosavadním zkušenostem pro město kvalitním a silným partnerem a jeho návrh přinese možnost dalšího atraktivního bydlení v centrum města.

Návrh budovy vznikl za spolupráce PROMET GROUP a Petr Lichnovský | architektonická kancelář.

Více informací

 

Na území Nové Karoliny vyrostou byty

Území Nové Karoliny se rozrůstá. Ke stávajícím objektům – obchodní centrum Nová Karolina, administrativní budova Nová Karolina Park a Rezidencím Nová Karolina – přibude další komplex s názvem Nové byty Ostrava. Stavba budovy čítající 134 bytových jednotek byla zahájena v roce 2019, její předpokládané dokončení je plánováno na přelom roku 2021/2022.

V nabídce budou byty o dispozicích 1+kk až 4+kk, v rámci budovy budou také prostory ke komerčnímu pronájmu. Na webových stránkách developera je již možnost poptat konzultaci s prohlídkou.

Více informací, zdroj vizualizace: Home Portal

 

Ostrava nabízí investorům pozemek v centru nejlidnatějšího městského obvodu

Záměr prodeje vyhlásilo zastupitelstvo statutárního města Ostravy na nevyužívané území o velikosti zhruba 10 000 metrů čtverečních na ulici Plzeňská v Ostravě-Jihu. Jedná o významné veřejné prostranství, na které jsou navázány důležité městské funkce. Dle MAPPA (Městský ateliér prostorového plánování a architektury) by se výstavba v řešeném území spolu s Úřadem městského obvodu Ostrava-Jih měla stát celoměstským ohniskem na městské třídě Horní s vyhledávaným veřejným prostorem navazující na Náměstí Ostrava-Jih u obchodního centra Železňák.

Cílem záměru je najít smysluplné využití pro poměrně velké, nicméně nevyužívané území v centru obvodu. Tomu v současnosti dominuje poškozený Památník budování socialismu/Komunisté z roku 1977. Konkrétní stavební záměr proto musí mimo jiné řešit, zda památník v lokalitě zůstane, například se zmenšeným stávajícím soklem, nebo bude umístěn jinde. Každopádně okolní území se postupně rozvíjí, v lokalitě vzniklo Sanatorium Jih, soukromý bytový dům, sportovní zázemí pro fotbalovou akademii a bylo by škoda tento prostor nechat ležet ladem,“ vysvětluje záměr starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Vzhledem k umístění u frekventované cesty není pozemek vhodný pro volnočasové vyžití v podobě parku nebo hřiště. S výstavbou v tomto místě dlouhodobě počítá územní plán. Prodej pozemku, jehož podmínkou je výstavba objektu nebo souborů objektů občanské vybavenosti, byl řešen s MAPPA. Nabízená minimální cena za metr čtvereční je 1500 korun plus DPH. Plochu bude město nabízet tak dlouho, než najde investora, který předloží zajímavý, lokálně vhodný, architektonický návrh.

Podrobnosti k nabídce prodeje zájemci najdou na úřední desce Magistrátu města Ostravy pod číslem 643/2021.


Lékařská fakulta získala akreditaci pro obor Všeobecné lékařství

Lékařská fakulta Ostravské univerzity letos bude moci přijmout nové mediky. Národní akreditační úřad ji udělil akreditaci pro studijní program Všeobecné lékařství na dobu 5 let, během kterých musí fakulta společně s Fakultní nemocnicí Ostrava úspěšně a definitivně dokončit naplánované systémové a personální změny.

Díky spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava došlo k účelnému propojení organizační struktury obou institucí a přijetí řady systémových změn. Do fakultní nemocnice nastoupila řada respektovaných lékařů splňujících požadavky na garanty, kteří mají bohaté pedagogické a vědecko-výzkumné zkušenosti.

Na ambiciózních plánech v oblasti rozvoje vědy a výzkumu přitom fakulta začala pracovat už v loňském roce, kdy otevřela nové vědeckovýzkumné Centrum zdravotnického výzkumu pod vedením proděkana Davida Školoudíka. Na podzim otevřela také nové Vivárium, sloužící excelentnímu výzkumu a v průběhu následujícího akademického roku se studentům fakulty otevře také nové simulační centrum SIMLEK ve formě cvičné nemocnice za více než čtvrt miliardy korun. Ve střednědobém horizontu pak plánuje Ostravská univerzita vybudovat mezinárodní vědecko-výzkumné centrum LERCO, které propojí základní a aplikovaný výzkum až po fázi uplatnění vědeckých výstupů v praxi.

Zdroj

 

Vysoká škola Báňská – Technická Univerzita Ostrava získala ocenění „Excelentní organizace“

VŠB – Technická univerzita Ostrava se již potřetí objevila ve světovém žebříčku Times Higher Education Impact Rankings, který srovnává a hodnotí univerzity z hlediska aktivit v rámci Cílů udržitelného rozvoje tzv. SDGs (sustainable development goals), jenž jsou definovány Organizací spojených národů.

Podle nejaktuálnějšího žebříčku, který THE zveřejnilo 21. dubna 2021, se VŠB-TUO dostala v kategorii Čistých a dostupných energií mezi TOP 300 světových univerzit a v rámci ČR jí patří prvenství.  Hodnocen je nejen výzkum v oblasti energetiky, ale také společenský závazek informovat širokou veřejnost o energetické účinnosti a čistých a dostupných energií.

Nejedná se však o jedin´úspěch VŠB – TUO.  V půli května se také stala Absolutním vítězem Národní ceny kvality České republiky v programu EXCELENCE. Univerzita získala ocenění „Excelentní organizace“ a k tomu mezinárodní certifikát vydaný EFQM „Recognised for Excellence5 Star“.

Univerzita již v minulosti získala několik ocenění, uspěla například v kategorii Veřejný sektor – malá a střední organizace, kde se stala Společensky odpovědnou organizací II. stupně. V předchozích letech obdržela i mezinárodní ocenění Commited to Sustainability 2Star.

Národní ceny ČR vyhlašuje Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Rada kvality České republiky.

Zdroj

 

 

Dolní Vítkovice se stanou domovem nového výzkumného centra

V Ostravě vznikne nové výzkumné a vývojové centrum, které se bude zabývat biotechnologiemi a technologiemi tzv. cirkulární ekonomiky (dlouhodobě udržitelná výroby s minimálním objemem odpadů).

Centrum by mělo vyvíjet a produkovat ekologické obaly pro potraviny a kosmetiku a využívat komunální odpad pro výrobu přírodních polymerů a bioplastů nové generace!

Centrum vybuduje do 1,5 roku společnost NAFIGATE Corporation v Dolních Vítkovicích, kde aktuálně vzniká nová čtvrť pro vzdělávání a v budoucnu také vodíková městská část Hydrogen District. I to bylo rozhodujícím faktorem pro umístění nového výzkumného pracoviště do oblasti Dolní Vítkovice, která před lety začala přitahovat pozornost díky řadě sportovních a kulturních událostí. Dnes jsou Dolní Vítkovice domovem četných organizací kreativního a výzkumného sektoru. 

Zdroj

 

Nejvyšší mrakodrap v České republice dostává zelenou

V červnu roku 2020 schválilo ostravské zastupitelstvo prodej pozemku označovaného jako „Slza“ ostravské společnosti RT Torax. Ta na něm plánuje vybudovat mrakodrap, který se má stát nejvyšší budovou v České republice.

Od zveřejnění zprávy veřejnosti panovaly pochybnosti, zda poddolované centrum města Ostravy bude schopno výškovou budovu pojmout. Detailní inženýrsko-geologický průzkum nyní potvrdil, že je možné na místě vybudovat mrakodrap až do výše 200 metrů. Projekt vzniku nové ostravské dominanty je tak zase o krůček blíže své realizaci.

Ostravská firma RT Torax vybuduje obchodně administrativní centrum, jehož součástí budou byty, kancelářské prostory či hotel s vyhlídkovou restaurací. Součástí stavby budou společné podzemní garáže.

Zdroj

 

  

Představíme vám Moravskoslezský kraj tak, jak ho neznáte

Regionální kancelář Convention Bureau pomáhá zprostředkovávat informace o kraji všem potenciálním zájemcům z řad pořadatelů veletrhů, konferencí, festivalů a jiných akcí nadregionálního významu. Katalog na webu Moravskoslezského Convention Bureau nabízí užitečné informace pro všechny, kteří zvažují firemní akci, místo pro setkání s obchodními partnery a s tím související návazné služby (například ubytování, incentivní programy apod.).

Pro pořadatelské agentury nyní kancelář realizuje online Moravskoslezskou MICE tour, ve které zástupci kanceláře představí možnosti a příležitosti kraje. Dopolední blok bude plný zajímavých rozhovorů a prezentací, díky kterým vám zástupci vybraných subjektů sdělí, proč by měli pořadatelé při realizaci svých eventů využít zrovna jejich služeb, s čím mohou pomoci, co je u nich nového, či jak přečkali těžké období spojené s covidem-19.

Po dopoledním programu bude event pokračovat B2B workshopem, díky kterému budou moci účastníci získat nové kontakty a navázat nová partnerství.

Registrace probíhá na webových stránkách Moravskoslezského Convention Bureau. Akce se koná 3. 6. 2021, od 10:00.

Více informací

 

 

Vodíková budoucnost městské hromadné dopravy

Dopravní podnik Ostrava počítá pro rok 2023 s flotilou nových vodíkových autobusů, na prvních 10 spustil tendr. Zahájil také přípravu stavby první vodíkové plničky. Je to další krok v modernizaci a ekologizaci veřejné dopravy, která je jedním ze strategických cílů města Ostravy. To chce zcela nahradit dieslové motory ve veřejné dopravě.

Vodíkové technologie jsou všeobecně považovány za vysoce perspektivní pro rozvoj čisté energetiky. Od projektu si město slibuje snížení emisní zátěže v regionu. Současně věří, že investice do vodíku, a tím i do rozšíření portfolia možností pohonů v městské hromadné dopravě, jsou přínosem, který se ekonomicky vyplatí.

K vodíkové budoucnosti se ve svém memorandu už dříve zavázalo město Ostrava i Moravskoslezský kraj. Klíčovým investorem je městská společnost Dopravní podnik Ostrava. Na výstavbu plničky za zhruba 90 milionů korun lze získat dotaci ve výši 60 mil. Kč z Operačního programu Doprava EU a na autobusy až 85 % z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Zdroj

 

 

Nové možnosti mikromobility

Město Ostrava se dlouhodobě zaměřuje na oblast mikromobility, která je na vzestupu ve všech větších městech.  Přestože se většina jízd odehraje po cestě do práce a z práce, nebo školy řada lidí využívá služeb alternativní dopravy i přes den. Mikromobilita díky tomu, že dává možnost rozšířit perimetr pohybu, podporuje i lokální podnikatele. Je snadné dojet si na oběd nebo zacvičit dále, než kdyby šel obyvatel pěšky.

Sdílená kola mají mezi Ostravany již několik let po sobě mimořádný úspěch. Ve všech městských obvodech je momentálně k dispozici přes 1000 kol od společnosti Nextbike, zaparkovaných ve více než 350 stojanech. Ostravané mohou ale od března kromě kol využívat i další rychlý a ekologický způsob dopravy – elektrokoloběžky.

Stejně jako sdílená kola také sdílené elektrické koloběžky se těší velké oblibě, ale zhruba deset až patnáct procent z nich jejich uživatelé po použití nesprávně zaparkují nebo nechají ležet někde mimo stojany. I proto Ostrava rozjela kampaň „Dávej Bacha II", navazující na předchozí informační akci města na podporu bezpečné jízdy. Na kampani spolupracuje město se soukromým sektorem, konkrétně se zástupci společností provozující sdílená kola, e-lektroběžky a elektroskútry, které jsou rovněž novinkou v oblasti ostravské mikromobility.

Více informací

 

Ostravské letiště přivítalo nejmodernější letoun na světě

Nákladní doprava, která je jednou z hlavních priorit ostravského letiště, přináší do našeho regionu velmi zajímavou paletu letadel. Mezi ně patří také jedno z nejmodernějších typů letadel na světě – Boeing B787 Dreamliner. V tomto roce se na ostravském letišti ukázal již 4x. Bylo to vůbec poprvé, kdy v Ostravě tento krásný a moderními technologiemi “prošpikovaný“ letoun přistál.

Poslední let přepravoval náklad do Brazílie, ty předchozí letěly do Číny.  Jednalo se o verze B789-9 a B787-8, které jsou určeny pro osobní dopravu. Letouny však na letiště v Ostravě zamířily za jiným účelem. A to, jak se již v poslední době stává zvykem, pro přepravu carga. Díky parametrům dráhy je ostravské letiště schopno přijmout jakýkoliv současný typ letadel bez omezení velikosti. Pokud vás pestrost provozu ostravského letiště zajímá, sledujte letištní Facebookové stránky, kde o provozu pravidelně informují www.facebook.com/letiste.

Zdroj: Letiště Ostrava

 

Ostatní

Příprava stavby nové multifunkční haly pokračuje

Nová hala pro sport a kulturu vznikne na ostravských Fifejdách v prostoru bývalého autobusového depa. Návrh ateliéru Platforma architekti počítá s kombinací částí původní průmyslové architektury a moderních prvků: „V bývalém průmyslovém areálu se nachází původní stavba provozní haly DPMO ke garážování autobusů a skladování olejů. Pro záměr nové sportovní haly bohužel svými prostorovými parametry nevyhovuje. Její architektura je ovšem tak silná, že jsme ji nechtěli poslat do zapomnění a rozhodli se halu zachovat,“ uvádí David Průša za autorský tým.  

Jedná se o strategický projekt, který je součástí akčního plánu města pro sport. Halu postaví a bude provozovat Spolek na podporu sportu, dětí a mládeže. Jeho členy jsou Statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj a společnost ČSAD Ostrava. Stavba má začít v roce 2022. Finální návrh řešení stavby nové multifunkční haly počítá s kapacitou až 3 500 diváků. Hala bude sloužit především pro trénink a zápasy basketbalových, volejbalových, florbalových a házenkářských oddílů. Kromě hlavní stavby je součástí návrhu tréninkové zázemí pro míčové sporty, fitness sál, posilovna, gymnastický sál a sociálních zařízení.

Autoři návrhu: David Průša, Katarína Škodová, Alžběta Vyhnalíková, Simona Dlouhá, Alena Mazalová, Tereza Kusnierzová, Petr Rozsypal, Yevhenii Krasnikov

Vizualizace: MISS3 s.r.o.

Zdroj

 

Ostrava je přátelským místem pro rodiny

Bezpečný veřejný prostor přátelský rodině, tak lze ve zkratce shrnout to, na co ostravské rodiny v realizovaném průzkumu upozorňovaly nejčastěji. Cílem šetření bylo ověřit spokojenost rodin s jednotlivými aspekty života a to, jak vnímají vhodnost města pro rodiny.

Dotazníkové šetření provedla na zadání města Ostravské univerzita. K otázkám se vyjádřilo více než 1800 respondentů.

Z výsledků vyplývá, že respondenti jsou spokojeni s úrovní služeb – vysokého hodnocení dosáhla veřejná doprava, zdravotnictví, školství, kulturní a volnočasové aktivity. Pozornost by podle nich měla směřovat také k otázkám slaďování práce a rodiny – zajištění dostatečné nabídky jeslí, vhodných pracovních příležitostí či poradenství pro rodiny. Dotázaní pozitivně hodnotili také aktivity rodinné politiky města, například místa přátelská rodině, která původně jako námět k realizaci zaslal občan Ostravy při tvorbě strategického plánu města fajnOVA.

Průzkum potřeb ostravských rodin dokončila Ostravská univerzita v závěru loňského roku jako součást rodinné politiky města pod značkou Fajna rodina.  

Více informací

 

 

Originální městský park je již otevřen

Ostrava pokračuje s úpravami veřejného prostoru. Po celkové revitalizaci byl aktuálně veřejnosti zpřístupněn park v centru města mezi Havlíčkovým nábřežím a Střelniční ulicí pod názvem Farská zahrada.

Nevzhledné zpevněné plochy nahradily mlatové, dosazena byla zeleň, doplněn mobiliář a designové osvětlení. Zahrada je rozdělena na dvě odlišné části spojené dřevěnou terasou pod platanem a zmodernizovaným, zhruba 60 let starým, původním schodištěm. Její součástí je také ovocný sad, který byl na stejném místě již v 19. století.

Originální městský park byl dokončen na přelomu roku, s jeho otevřením se čekalo na ukončení nouzového stavu a uvolnění pandemických opatření. Od dubna již může sloužit veřejnosti a své si zde najdou všechny věkové skupiny. Nejen lavičky, pobytová terasa a šachový stolek, ale i herní prvky jako například skákací polštáře a přírodní xylofon čekají na své návštěvníky.

Farská zahrada je součástí strategického projektu Revitalizace a kultivace zeleně v Ostravě, která vychází ze strategického plánu rozvoje města na období 2017-2023 pod značkou fajnOVA a naplňuje strategický cíl Přiblížit město přírodě. V Ostravě přibyl další městský park s funkční, kvalitní a udržovanou zelení pro volnočasové a rekreační využití, díky kterému bude město lépe připraveno na klimatickou změnu.

Více informací