ČERVEN 2021
V mošnovské zóně vznikne výrobní a vývojové centrum pro robotiku
Společnost ABB Česká republika představila projekt nového výrobního a vývojového centra, které se začíná stavět v areálu OSTRAVA AIRPORT MULTIMODAL PARK (OAMP). Ten je součástí Strategické průmyslové zóny Ostrava-Mošnov (SPZ), jejíž pozemky vlastní Statutární město Ostrava. Plánované centrum bude svou komplexitou unikátní v rámci celosvětové sítě ABB. Programy zde totiž budou zahrnovat jak vývoj, například laserových robotických aplikací, tak výrobu náročných periferií pro roboty i globální opravárenské centrum.
Celková investice přesáhne 300 milionů korun a přinese z počátku přibližně 120 kvalifikovaných pracovních míst. Centrum se otevře v první polovině roku 2022, přičemž bude využívat nejmodernější automatizované a digitální výrobní procesy.
Společnost se pro Ostravu rozhodla z důvodu silné základny technicky orientovaných špičkových profesionálů, k čemuž přispívá úzká spolupráce se školami v čele s VŠB-TUO. Dalším faktorem výběru Ostravy byla poloha a možnosti OAMP, který je na křižovatce leteckých, železničních a silničních tahů, přičemž společnost plánuje plně využít především místní potenciál ekologické železniční dopravy.
Zdroj vizualizace ABB Česká republika
Ostrava je nejlepším městem pro byznys
Ostrava zabodovala v nejrozsáhlejším srovnávacím výzkumu v Česku s názvem Město pro byznys. V žebříčku nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem v ČR obsadila v rámci Moravskoslezského kraje 1. místo, vyniká v podnikatelském prostředí i v přístupu veřejné správy.
Podle hodnocení organizátora Ostrava bodovala v přístupu veřejné správy, tedy těch kritériích, která radnice svým postupem přímo ovlivňuje. Ostravský magistrát věnuje dostatečnou pozornost například rozvoji veřejné dopravy nebo podpoře kultury.
Podnikatelům nabízí největší rozsah úředních hodin a skvěle vychází také v podpoře webových stránek, tedy jejich obsahové kvalitě a přehlednosti z pohledu podnikatelů. Vítězství Ostravy podtrhuje nejlepší výsledek v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů hodnotí kvalitu a včasnost odpovědí.
Učíme se rozvíjet ostravská sídliště
Je zřejmé, že stávající sídliště je třeba modernizovat. Ostrava se nyní ve spolupráci s výzkumníky VŠB-TUO a Centra Kvality Bydlení učí, jak ostravská sídliště koncepčně rozvíjet.
Sídliště, pokud mají být vitální součástí města, potřebují postupnou obměnu a přirozené začlenění do svého okolí. Při jejich revitalizaci však postupně přestávají stačit dílčí drobné změny, opravy panelových domů a snaha obyvatel původní zástavbu oživit pestrobarevnými nátěry.
Jednou z věcí, kterou se komplexní přístup k transformaci sídlišť zabývá, je například rozšiřování možností, jak využívat otevřená prostranství mezi domy. Dalšími tématy je zlepšování dostupnosti pro pěší a cyklisty, obnovování zeleně atd.
Projekt pod vedením odborníků ze stavební fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a Centra Kvality Bydlení, do nějž byla Ostrava zapojena, měl za cíl ukázat nový přístup k regeneraci ostravských sídlišť.
Metodika, která z něj vzešla, byla představena na příkladech pilotních sídlištních lokalit Jirská, Odborářská a VII. stavebního obvodu v Porubě. Architekti a urbanisté ukázali a vysvětlili inovativní principy a postupy, které může Ostrava uplatňovat při plánování rozvoje sídlištních lokalit obecně. Zároveň představili konkrétní návrhy pro postupnou koncepční proměnu tří zmíněných lokalit
Zdroj fotografií: archiv Centra Kvality Bydlení
Nejvyšší stavební úřad bude mít sídlo v Ostravě
Nový stavební zákon, který již prošel schvalovacím procesem ve Sněmovně, posvětil vznik nové instituce – Nejvyššího stavebního úřadu (NSÚ). Ten by měl mít okolo 400 zaměstnanců a většina by měla působit v jeho sídle v Ostravě.
Jedná se o první sídlo centrálního orgánu v moravskoslezské metropoli, která se tak zařadí po bok dalších měst jako Praha, Brno nebo Olomouc. Umístění Nejvyššího stavebního úřadu právě do Ostravy pomůže městu zvýšit prestiž i nabídku kvalifikovaných pracovních míst.
Kde konkrétně v Ostravě bude úřad sídlit, se ale zatím neví, Magistrát města Ostrava má vytipováno několik variant, přičemž přednostně by rád zabydlel místa, která dnes nemají využití. Mohlo by jít například o objekt typu budovy Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava v centru města. Předloni škola rozhodla o přestěhování fakulty do nové budovy, která vznikne v areálu vysokoškolského kampusu v městské části Poruba.
Zdroj: Zpráva ČTK
Vysoké ratingové hodnocení města obhájeno!
Ratingová agentura Moody´s aktualizovala 23. června 2021 kreditní analýzu statutárního města Ostravy a potvrdila mu stávající ratingovou známku Aa3 s výhledem stabilním.
Učinila tak na základě podrobného prověření hospodaření města za uplynulý rok, jeho stávající finanční situace, finančního výhledu a s přihlédnutím k enviromentálním, sociálním (zejména pandemie koronaviru) a vládním rizikům.
Rating je důležitým vodítkem pro investory, jelikož jim ukazuje pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má vliv na ochotu věřitelů půjčovat příslušnému subjektu i na podmínky půjčky. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán věřiteli.
Město Ostrava je předmětem standardního ratingového hodnocení agenturou Moody’s od roku 2002, kdy získalo známku Baa1. Od té doby došlo k několikerému pozitivnímu přehodnocení kreditního rizika města a jeho výhledu, současnou známku na úrovni Aa3, která je totožná s ratingem celé ČR, město drží od října roku 2019.
Ostravská Vagonka má jednu z nejmodernějších lakoven
Škoda Vagonka představila v minulém měsíci realizaci další části svého projektu, jehož cílem je zdvojnásobení výrobní kapacity závodu v Ostravě-Vítkovicích. Firma úspěšně dokončila další ze stamilionových investičních akcí, konkrétně výstavbu nové moderní lakovny, instalaci automatických obráběcích center, zprovoznění svařovacího automatu a přípravky pro další tři svařovací linky.
Lakovna bude jednou z největších a nejmodernějších ve střední Evropě a bude se v ní moct týdně nastříkat plocha vagonů o rozloze fotbalového hřiště. Na specializovaných pracovištích bude možné lakovat jak vozy evropských rozměrů, tak vozy určené na východní trhy. Projekt „Nová Vagonka“ představuje celkovou investici cca 1 mld. Kč, která bude vynaložena během dvou let. Kromě samotných výrobních prostor dojde k vybudování zázemí pro zaměstnance, rozšíření a vybavení skladů, zlepšení logistiky areálu aj.
Díky odkupu pozemků od společnosti Vítkovice zdvojnásobila Škoda Vagonka výrobní plochu, což ji umožnilo výrazně navýšit svou produkci. K tomu všemu samozřejmě patří také nábor dalších zaměstnanců, kterých za poslední rok přibylo kolem 400. Celkově by měl počet pracovníků vzrůst až na 900 napříč různými profesemi.
Zdroj: Škoda Vagonka
Bytové domy – moderní bydlení v centru města
Oživení historického centra je jedním ze strategických cílů města. Vrátit do něj život by měla pomoci mezi jinými zástavba proluk novými domy nebo oprava stávajících historických budov.
Jedním z krásných, a přitom aktuálních, příkladů, jak se městu tento cíl daří naplňovat, je bytový dům na ulici Janáčkova. V původní proluce v těsné blízkosti historické budovy jatek vyrostl sedmipodlažní bytový dům, v němž je 26 bytových jednotek určených pro nájemní bydlení.
Aktuálně byla dokončena kolaudace domu a ten se tak již těší na své první obyvatele. Proces pronájmu byl již spuštěn na konci května 2021 a na začátku července si budou moci první nájemci přebrat své byty.
Stavbou rezidence Janáčkova proces oživování této lokality nekončí. Navazovat by měl uliční blok podél prodloužené Masné ulice, kde by se měly objekty dočkat realizace v následujících letech.
Více informací o bytovém domě na ulici Janáčkově.
Na VŠB-TUO vznikne nová inovační platforma
VŠB – Technická univerzita Ostrava v úterý 8. června 2021 slavnostně otevřela novou inovační platformu, jejíž základem je spolupráce s prestižní německou výzkumnou institucí Fraunhofer-Gesellschaft.
Fraunhofer-Gesellschaft je prestižní výzkumná instituce, kterou lze přirovnat k německé verzi naší Akademie věd. Hlavním cílem společné platformy je řešení udržitelnější průmyslové výroby. Výzkumníci budou v rámci platformy zkoumat potenciál technologií, sloužících k řízení energetiky, umělou inteligenci i chytrou průmyslovou výrobu.
Díky platformě budou přicházet s inovativními řešeními, která budou průmyslovým firmám sloužit zejména při snižování emisí oxidu uhličitého. Partneři budou hledat systémy na skladování tepelné energie v průmyslu anebo rekuperaci tepla.
Více informací: VŠB - TU
Zdroj fotografie: archiv VŠB-TU
Jako v Londýně! Z Dolních Vítkovic do zoo doubledeckerem
Dolní Vítkovice a zoologickou zahradu spojí víkendová výletní linka Dopravního podniku Ostrava. Ta zahájila provoz v sobotu 5. června a bude jezdit každý víkend a o českých a polských státních svátcích v pravidelných intervalech 30 minut. Ve vozech bude platit běžný tarif ostravské MHD.
Atraktivní dvoupodlažní autobusy měly mezi oběma nejnavštěvovanějšími turistickými cíli v Ostravě i celém Moravskoslezském kraji jezdit už od loňského července na speciální víkendové lince, ale z důvodu pandemie se zahájení provozu mezi Dolními Vítkovicemi a Zoo Ostrava o rok posunulo. Tyrkysově modré doubledeckery přesto po Ostravě jezdit začaly, a to od 1. listopadu 2020 ve všední dny na lince č. 78.
Kromě turistické atraktivity tento spoj uleví přetíženým parkovištím u ostravské zoo, u kterých zejména o víkendech zájem převyšoval kapacitu. Návštěvníci tak budou moci zaparkovat v Dolní oblasti a užít si vyhlídkovou trasu mezi těmito dvěma turisticky oblíbenými cíli. Přistoupit však budou moci na dalších známých nástupištích Stodolní a Konzervatoř.
Doubledeckery mají klimatizované spodní podlaží, Wi-Fi připojení k internetu, USB nabíječky, a přestože se jedná o vyhlídkové vozy, určené primárně k sezení, nabízí prostor na stání pro invalidní vozík nebo kočárek.
Ostatní
Moravskoslezská online MICE Tour se povedla
3. 6. 2021 proběhla první Moravskoslezská online MICE tour, která měla za cíl propojit subjekty MSK se zástupci turistických agentur a asociací, ale také prezentovat Moravskoslezský kraj tak, jak ho mnozí neznají.
V průběhu programu byly prezentovány hotely, turistické oblasti, ostravské industriály a další subjekty Moravskoslezského kraje s cílem přiblížit registrovaným hostům nabídku na poli konferencí a incentivní turistiky.
Základ tvořila videoprezentace, která se skládala z rozhovorů se zástupci vybraných subjektů společně se záběry interiéru a exteriéru daných lokalit. Poté následovala Live prezentace MS Tourism, v níž její zástupkyně upozornila na zajímavé kulturní i sportovní akce a přidala příklady incentivních možností v MS kraji.
Moravskoslezskou online MICE tour uzavřela poslední část programu, tedy B2B workshop, na kterém bylo možné navázat nové kontakty, spolupráce, či si předat nabyté zkušeností.
Akce se v online prostředí zúčastnila řada sledujících z oblasti cestovního ruchu, kteří tak v současné nelehké době načerpali užitečné informace a navázali nové možnosti spolupráce.
Více informací: Convention Ostrava
Na kole z centra do Poruby
Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA) se zaměřil na podporu cyklodopravy na městské třídě 28. října - Opavská spojující centrum města s nejlidnatější ostravskou částí Poruba. Přímé a bezpečné cyklistické propojení těchto městských částí patří k dlouhodobým požadavkům obyvatel Ostravy a k strategickým cílům města.
První etapa proběhla v červnu 2021 a využívá nestavební úpravy v podobě změny dopravního značení. Proto byla provedena v nekomplikovaných úsecích například od Nové Vši – Vodárny po křižovatku ulic 1. máje a Přemyslovců, nebo na mostě M. Sýkory.
Podle vyjádření MAPPA je cílem ověřit zájem obyvatel o tento typ cyklistické infrastruktury a zpětnou vazbu využít při plánování náročnějších stavebních úprav. Z pohledu městského ateliéru je ideálním řešením pro městskou třídu vedení cyklistů v přidruženém prostoru formou stezky pro chodce a cyklisty s rozděleným provozem.
Více o projektu: MAPPA
Do Ostravy se vrátilo MS v parahokeji
V červnu 2021 proběhla v Ostravě jedna z největších sportovních událostí letošního roku v naší zemi - Mistrovství světa v parahokeji. To se do moravskoslezské metropole vrátilo po dvou letech a Ostrava se tak stala jediným městem, ve kterém se tato akce uskutečnila dvakrát po sobě.
I když kapacita haly byla tentokrát omezena na 2500 fanoušků a turnaj provázela řada hygienických opatření souvisejících s epidemií covidu-19, také letos si na stadion našla cestu řada fanoušků, kteří si užili rovněž přilehnou fan zónu.
Česká republika tentokrát bohužel nenavázala na výsledky z roku 2019, kdy bojovala o třetí místo a skončila na pátém místě. Vítězi celého turnaje se stal tým USA, který ve finále porazil Kanadu.