ÚNOR 2020
Moravskoslezský kraj a Ostrava lákají na nově vznikající průmyslové zóny
V roce 2019 nezaznamenali zástupci developerů výrazné změny v oblasti průmyslových nemovitostí. Výjimku tvoří Moravskoslezský kraj, který připravil nové lokality s platným povolením ke stavbě. Jen kolem Ostravy vznikne v nejbližší době pět velkých projektů jako například Ostrava Airport Multimodal Park a Ostrava Hrušov. V reakci na obsazenost průmyslové zóny Ostrava Hrabová dojde také k zahájení výstavby parku Ostrava Poruba. Mimo nově vznikající logistická a průmyslová centra se Moravskoslezský kraj i Ostrava těší také dostupné a poměrně levné pracovní síle.
„Moravskoslezský kraj dodnes podporuje nově vznikající průmyslové zóny. Tato skutečnost napomáhá rostoucímu zájmu a aktivitě v této oblasti. Zastupitelé nejsou k těmto projektům lhostejní, což není samozřejmé v aktuální náladě, kdy je výstavba nových skladů vnímána u veřejnosti negativně. Moravskoslezský kraj se snaží například pomoci posílením veřejné hromadné dopravy pro zaměstnance,“ říká Senior industrial consultant Marek Sýkora z realitně-poradenské společnosti 108 AGENCY.
Sektor podnikových služeb v České republice v roce 2019 v číslech
Asociace předních lídrů v oblasti podnikových služeb ABSL vydala výroční zprávu monitorující podnikové služby v České republice: Business service sector in the Czech Republic 2020. Publikace, která je volně stažitelná na webových stránkách asociace, přináší zajímavá čísla a srovnání.
Podnikové služby dle průzkumů ABSL zaměstnávají v České republice 112 000 osob, 59 % z center dodává své služby globálně. Průměrný věk pracovníka v podnikových službách je 35 let. Publikace shrnuje také data, která dodala jednotlivá centra podnikových služeb sídlící v České republice. Známkou vyšší než 8 z 10 bodů ohodnotili respondenti spokojenost s městskou hromadnou dopravou, image města, městskou vybavenost (letiště, vlaky) i dostupnost moderních kancelářských prostor. Oproti předchozím letům se rovněž dle názoru respondentů zlepšila vzájemná spolupráce s místními úřady.
Publikace také poskytuje statistická data za jednotlivá města - Prahu, Brno a Ostravu. Z dat je zřetelné, že si Ostrava stále drží prvenství v nízkých nájmech za prostory, značnou výhodou je také relativně levná pracovní síla. Město Ostrava v současné době disponuje plochou 218 300 m2 kancelářských prostor, je tak třetím největším trhem s kancelářemi v České republice.
Cizinci budou mít v Ostravě své centrum
Ostrava otevře na začátku března centrum pro cizince, kteří ve městě nebo v Moravskoslezském kraji žijí nebo sem na delší dobu přijíždějí. Takzvané Expat centrum Ostrava jim pomůže se životem u nás i s pracovním uplatněním, aby bylo využito jejich vzdělání a zkušeností, případně aby začali vykonávat profese, které jsou na regionálním trhu žádané.
Expat centrum Ostrava bude zajišťovat tzv. soft-landing cizinců, kteří budou mít zájem zařadit se na zdejší pracovní trh, tedy jakési hladké přistání. Bude jim poskytovat pomoc při vyřizování potřebných dokumentů a formálních náležitostí spojených se životem v České republice. Zřídí „buddies systém“, což znamená, že se místní ambasadoři - vesměs cizinci, kteří už v Ostravě bez potíží působí - postarají o nově příchozí nebo i stávající expaty a pomohou s jejich integrací.
Další klíčovou aktivitou centra bude kontinuální budování komunity, které bude probíhat průběžně ve spolupráci s firmami, institucemi, již fungujícími organizacemi se službami pro cizince, kluby cizinců, univerzitami, zdravotními službami, ubytovacími kapacitami, školskými zařízeními a podobně.
„Expat centrum by mělo být místem, kde budou cizinci v regionu získávat praktické informace a pomoc. Aby si ve městě co nejdříve zvykli a cítili se v něm příjemně, přicházíme se službami centra, ve kterém časem na jednom místě najdou vše potřebné – od nabídky práce po bydlení, přes možnosti odborných i neformálních setkání až po vzdělávání a volnočasové aktivity. Naším cílem je mimo jiné udržet cizince na zdejším pracovním trhu, proto vzniká centrum, které zajistí komunikaci mezi městem, partnery a těmi, kteří přijíždějí, aby zde nějakou dobu žili a třeba i trvale zůstali. Jednotlivé služby a nabídky budou reagovat na jejich poptávku,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.
Nová služba bude spuštěna prozatím v pilotní etapě na jeden rok a její fungování v tomto období vyjde na maximálně 2,3 milionu korun. Ve druhé etapě, o které však bude rozhodnuto až po vyhodnocení úspěšnosti pilotního projektu, by mělo centrum navíc aktivně lákat cizince do regionu.
Začala stavba dvou nových univerzitních budov
V Ostravě se začaly stavět nové univerzitní budovy za miliardu. Vyrostou v blízkosti výstaviště Černá louka. Město stavbu významně podpoří, zejména darováním stavebních pozemků a stavbou podzemního parkoviště.
Nové budovy Ostravské univerzity postaví v centru města konsorcium dvou firem - ostravský závod IMOS Brno a třinecké Beskydské stavební, které vyhrálo výběrové řízení. Objekty zhruba za miliardu korun budou novým zázemím pro sportovní aktivity i umělecké obory.
Město Ostrava se zároveň postará o úpravu okolí nových budov, především revitalizaci v okolí řeky Ostravice, kde chce město vybudovat novou zónu pro relaxaci i aktivní trávení volného času.
Nové Digitální inovační centrum v Ostravě
Moravskoslezské inovační centrum Ostrava (MSIC) a IT4Innovations národní superpočítačové centrum (výzkumné centrum Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava) uzavřeli dne 30. ledna 2020 memorandum o spolupráci. Výsledkem společného úsilí a sdílení know-how se stane Digitální inovační hub Ostrava (DIH).
Nový hub bude pomáhat podnikům především z moravskoslezského kraje v procesech směřujících k digitalizaci, která v současné době představuje klíčový aspekt konkurenceschopnosti podnikatelských subjetků. Hub bude poskytovat například provedení digitálního auditu či návrhy změnových projektů.
„Vznikem DIH Ostrava dochází k propojení expertíz dvou respektovaných pracovišť. MSIC dokáže navázat spolupráci s firmami s inovačním potenciálem a zprostředkovat jim podporu šitou na míru. IT4Innovations je následně schopné tuto podporu poskytnout ve specifických oblastech digitalizace, jako jsou vysoce-výkonné výpočty, analýza velkých dat či umělá inteligence,“ uvedl koordinátor projektu DIH Ostrava, Martin Duda.
Zdroj, foto: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava
Ostrava Airport Multimodal Park získala pro svou novou halu nového nájemce
Ostrava Airport Multimodal Park úspěšně naplnil druhou etapu své výstavby, a to dokončením druhé haly o celkové výměře 48 864 m2 (první hala s rozlohou 57 133 m2 byla slavnostně otevřena v červnu 2019). Po dokončení třetí etapy, která je plánována na rok 2021, se Ostrava Airport Multimodal Park stane oficiálně největším logistickým centrem ve Střední Evropě. Již nyní se může těšit zájmu firem, které si pronajímají prostory.
„Těší mě, že díky nové dynamice, kterou nabral projekt OSTRAVA AIRPORT MULTIMODAL PARK, intenzivně pokračuje rozvoj zázemí, potřebného pro příchod dalších úspěšných firem do regionu. Investorům dlouhodobě věnujeme maximální péči a úzce s nimi spolupracujeme, jak s těmi stávajícími, tak i nově příchozími. Pomáháme jim ve fázích prodeje, přípravy i realizace investic a vyvíjíme maximální úsilí, aby strategická mošnovská průmyslová zóna, dokonale splňovala jejich požadavky na kapacitu a infrastrukturu. Tím umožňujeme rozšiřování i vznik nových výrobních a obchodních aktivit,“ zmínil ostravský primátor Tomáš Macura v rámci slavnostního otevření první haly.
Od 1. dubna 2020 se novým nájemcem stane firma GEIS CZ, která je předním poskytovatelem komplexních přepravních a logistických služeb. Jako součást nadnárodní logistické skupiny Geis se sídlem v německém Bad Neustadtu působí v České republice již od roku 1991. Firma si pronajme plochu o celkové výměře 7185 m2.
Zdroj, foto: Ostrava Airport Multimodal Park
Slavnostní otevření nového hangáru v JOB AIR Technic
6. února 2020 proběhlo za účasti významných hostů otevření nového opravárenského hangáru firmy JOB AIR Technic. Díky novému hangáru, který byl zkolaudován již na podzim 2019, společnost navýší kapacitu letecké opravny o dva letouny typu Airbus A320, případně Boeing 737. Slavnostního přestřižení pásky se účastnili náměstek ministra průmyslu a obchodu Marian Piecha, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro investice Jaroslav Kania, majitel průmyslové skupiny CZECHOSLOVAK GROUP Michal Strnad a generální ředitel JOB AIR Technic Vladimír Stulančák.
„Pocházím z regionu, mám proto velkou radost, že na ostravském letišti působí takto výjimečná firma, která dává dobře ohodnocenou práci vysoce kvalifikovaným pracovníkům. Díky společnostem, jako je JOB AIR Technic, se daří snižovat odliv talentovaných lidí z regionu, což je jedna z velkých bolestí Moravskoslezského kraje. Přeji proto společnosti JOB AIR Technic, ať se jí do budoucna daří a má dostatek zákazníků,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Marian Piecha.
Zdroj, foto: JOB AIR Technic, a.s.
Rekonstrukce historické budovy jatek začne na jaře
V úterý 18. února rozhodli ostravští radní o výběru dodavatele na rekonstrukci historické budovy jatek. Veřejnou zakázku na realizátora vyhrála společnost Zlínstav s cenou 170 milionů korun (necelých 206 milionů korun s DPH). Konverze bývalých městských jatek by mohla začít po podpisu smlouvy již v březnu.
„Do veřejné soutěže na dodavatele se přihlásilo pět stavebních firem a jedno sdružení. Vybrali jsme firmu s ekonomicky nejvýhodnější nabídkou, která ale nebyla ve srovnání s konkurencí nijak podhodnocena, což považuji za podstatné. Přitom se jedná o stavební společnost, se kterou máme i z minulosti dobré zkušenosti. Před námi je teď zhruba měsíc pro splnění všech formálních náležitostí včetně podpisu smlouvy a předání staveniště, takže stavební práce by mohly začít ještě v březnu," uvedla investiční náměstkyně Zuzana Bajgarová.
Konkrétní aktivity na záchranu areálu a jeho přestavbu na uměleckou galerii započalo město Ostrava bezmála před pěti lety, kdy zahájilo jednání se společností Bauhaus o odkupu historického objektu bývalých jatek. Ten nakonec město odkoupilo spolu s dřívějším hobby marketem a přilehlými pozemky v listopadu 2016 za 80 milionů korun. Na začátku roku 2017 následovalo vyhlášení mezinárodní architektonické soutěže, ve které bylo pět architektonických kanceláří vyzváno k účasti přímo a dalších pět bylo vybráno z žádostí o účast, kterou zaslalo 9 architektonických kanceláří z Amsterdamu, Dublinu, dvě z Bratislavy a další z České republiky.
V Nové Bělé se v březnu začne stavět nová sportovní hala
Na začátku března začnou v Nové Bělé budovat novou multifunkční sportovní halu. Hotova by měla být do konce listopadu letošního roku. Přispěje na ni Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které pokryje polovinu nákladů.
Halu, ve které bude možné hrát na profesionální úrovni basketbal, badminton, volejbal a stolní tenis, rekreačně tenis, házenou, florbal, futsal a další sporty, bude stavět vítěz veřejné zakázky, společnost Bystroň Group, podle dokumentace společnosti Chválek Ateliér. Její součástí bude spolu s univerzálním hřištěm také hlediště, skladové prostory, klubovna a sociální zázemí. Městský obvod Nová Bělá na ni přispěje 20 miliony korun, Ostrava zajistí předfinancování dotace a přidá ze svého rozpočtu zhruba 4 miliony a dotace z ministerstva bude kolem 26 milionů korun. Městský obvod Nová Bělá financoval nad rámec nákladů na výstavbu haly také projektovou dokumentaci za 2,1 milionu korun.
„Město postupně buduje sportovní infrastrukturu tak, aby se dobré podmínky pro rozvoj sportu, sportovních klubů a spolků vytvořily ve všech obvodech. V lokalitě jižního okraje Ostravy se spádovou oblastí o 100 tisících obyvatel, do které patří Výškovice, Nová Bělá, Stará Bělá, Hrabová a Proskovice, v současnosti není žádné odpovídající sportovní zařízení a místní sportovní kluby nemají v zimě kde trénovat. Proto jsme se rozhodli v úzké spolupráci s vedením městského obvodu postavit halu právě zde. V Nové Bělé je navíc příhodné místo přímo u zastávky městské hromadné dopravy, halu tak budou moci pohodlně využívat i obyvatelé z blízkého okolí," řekla náměstkyně primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová.
Dotační program na obnovu reklamního označení provozoven
Ostrava se aktivně zabývá veřejným prostorem a připojila se k řadě měst, které se pustily do řešení problematiky reklamního smogu. Chce tak chránit urbanistický a architektonický charakter veřejného prostoru před nevkusnou, okolí nepřizpůsobenou, a velikostně nepřiměřenou reklamou.
Problematiku vizuálního smogu řeší schválené Nařízení města o regulaci reklamního smogu v Ostravě. Nová pravidla pro umisťování reklamy platí od ledna tohoto roku. Hlavním cílem je kultivace veřejného prostoru, ne zákaz reklamy. Ve městě je však celá řada například reklamních označení provozoven, která nedisponují žádoucí úrovní a v důsledku toho veřejný prostor degradují. Se záměrem tento stav výrazně zlepšit připravilo město dotační program na podporu obnovy reklamního označení provozoven. Cílem je využít finanční motivace a dosáhnout postupné výměny stávajících, již instalovaných nevhodných reklamních označení provozoven za taková, která snesou vysoké nároky na umístění v nejvýznamnějších částech města. Majitelé provozoven tak mají možnost čerpat dotaci až do výše 30 tisíc korun na obnovu reklamního označení jejich provozovny.
Město podpoří další projekty na estetizaci veřejného prostoru
Pět projektů na estetizaci veřejného prostoru obdrží dotaci města Ostravy z programu fajnOVY prostor v celkové výši 1, 598 milionu korun. Další žadatelé se mohou se svými nápady ucházet o finanční podporu města do konce března, k dispozici je celkem 3,4 milionu korun.
Cílem dotačního programu fajnOVY prostor, do kterého město vložilo dalších pět milionů korun, je zlepšení vzhledu ulic, náměstí, parků a dalších veřejných míst podle vlastních nápadů veřejnosti. Ostrava ho poprvé vyhlásila v roce 2017 a od té doby finančně podpořila celkem již 31 projektů částkou 8,5 milionu korun.
„Dotační titul fajnOVY prostor již umožnil vzniknout více než třem desítkám zajímavých nápadů veřejnosti. Do třetího ročníku se přihlásilo patnáct projektů, odborná komise vybrala osm, které jsou vhodné k realizaci. Podpořeno bude nakonec pět, protože dva žadatelé odstoupili a jeden nesplnil formální záležitosti. Přidanou hodnotou takových projektů na úpravu veřejného prostoru je to, že se do jejich realizace zapojují aktivní obyvatelé, sousedská komunita. Lidé pak mají k takovému místu lepší vztah, udržují ho, starají se o něj a smysluplně jej využívají," řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.
Další zprávy
Prestižní sportovní událost v Ostravě
Sobota 15. února patřila v Dolní oblasti Vítkovic tradičnímu populárnímu běžkařskému závodu ČEZ City Cross Sprint. Ani tentokrát nebyla pod vysokými pecemi nouze o napínavé souboje vyhlášených sprinterů z Česka i zahraničí. Akce se konala pod záštitou primátora Tomáše Macury s finanční podporou města Ostravy.
Na startovní listině se představili mimo jiné vítěz z roku 2017 Phillip Bellingham z Austrálie nebo Even Northug, mladší bratr fenomenálního sprintera Pettera Northuga, který se stal dvakrát olympijským vítězem a třináctkrát slavil titul mistra světa.
"City Cross Sprint je již tradiční ostravská akce, která se letos koná již po osmé v řadě, a já jsem ráda, že uprostřed města máme i takovouto typicky zimní akci a velmi mne těší, že na tratích může běžkovat i veřejnost a školáci," řekla resortní náměstkyně primátora pro sport a školství Andrea Hoffmannová.
Jízdenkomaty na karty berou i Eura
Ostravský dopravní podnik ukončil v prosinci prodej papírových jízdenek. Staré automaty nahradil novými, v nichž lze koupit přednabitou kreditní kartu v minimální ceně 100 korun. Po měsíci od zrušení prodeje papírových jízdenek zavedl u nových jízdenkových automatů další možnosti úhrady. KREDITní jízdenky a další nákupy v jízdenkomatech je nyní možné hradit i eurobankovkami nebo bankovní platební kartou.
Od 1. února přijímají jízdenkomaty v Ostravě bankovky s hodnotami 100, 200, 500 a 1000 CZK nebo 5, 10, 20 a 50 EUR, a dále platební karty jak ve fyzické tak virtuální podobě (Apple/Google Pay) a platby prostřednictvím elektronické peněženky ODISky.
„Těší mě, že se nám již během prvního měsíce podařilo úspěšně zprovoznit další plánované funkce jízdenkomatů, které jsme cestujícím chtěli nabídnout. K dnešnímu dni bylo vydáno již přes 20 000 kreditních jízdenek a věřím, že nové jízdenkomaty teď budou využívány ještě častěji, “ uvedl generální ředitel DPO Daniel Morys.
OZO Ostrava podpoří enviromentálně orientované projekty
Městská společnost OZO Ostrava už počtvrté vyhlašuje tematické výzvy. Letos poprvé podpoří nejen environmentálně zaměřené projekty, ale i nápady zkvalitňující život seniorů. Tematická výzva Zelená pro Ostravu je opět zacílena na podporu projektů zaměřených na úklid, zvelebování, čištění nebo zkrášlování veřejného prostoru města Ostravy a kategorie Nový život starým věcem dá i letos prostor kreativním či praktickým nápadům na opakované využití odpadu.
„Podpoříme osvětové akce a workshopy, výrobu uměleckých děl z odpadu pro veřejný prostor nebo užitkových předmětů z odpadu a opravu či renovaci odpadu vedoucí k dalšímu využití či předcházení vzniku odpadů,“ uvedl jednatel OZO Ostrava, Karel Belda.
„Protože chceme naše tematické výzvy, jejichž primárním cílem je snižování produkce odpadu, zvyšování míry jeho využívání a také zvelebování životního prostředí Ostravy, posunout opět dál, přicházíme s výzvou nazvanou Myslíme i na vás!. Jejím prostřednictvím se budeme zaměřovat na konkrétní cílové skupiny obyvatel Ostravy a na zkvalitňování jejich života. První skupinou osob, jimž jsme se rozhodli věnovat pozornost, jsou senioři. Chceme podpořit kulturní, vzdělávací, volnočasové a další projekty, které povedou ke zvýšení kvality jejich života v Ostravě. Může se jednat o projekty, které budou seniorům přinášet dlouhodobý užitek, ale stejně tak můžeme podpořit i zajímavé jednorázové akce,“ dodává.
Informace k výzvám jsou zveřejněny na oficiálních stránkách společnosti OZO.
Zdroj, foto: OZO Ostrava
Kalendář akcí
27.2.-25.3.2020: Výstava návrhů Parkovacího domu u krajského úřadu
Výstavu všech architektonických návrhů na parkovací dům v blízkosti Domu kultury města Ostravy, které autoři zaslali do soutěže vyhlášené městem, pořádá ateliér MAPPA. Více informací.
5.3.2020: Rendez-vous podnikavých žen v Ostravě II.
Agentura CzechInvest si vás dovoluje pozvat na již druhé letošní setkání podnikavých žen města Ostravy a okolí. Náplní tohoto březnového setkání je Jak (se) prodat, aneb zlepšete své prezentační dovednosti. Více informací.
6.3.2020: Noc práva v Ostravě
Přednášky, semináře, ale také kulturní eventy s tematikou práva. Více informací.
17.3.2020: Jan Haruda - Udržitelný turismus a nové trendy v cestování
Svět se natolik zmenšil, že turistický průmysl musí nyní hledat vlastní cestu k znovuobjevení své podstaty. Udržitelnost cestování je bezesporu novým trendem turismu budoucnosti. Více informací.
15.-16.4.2020: Colours of Finance
Po třech úspěšných ročnících odborné konference přichází ročník čtvrtý. Přednášky se již tradičně zaměří na aktuality a trendy z finančního světa. Více informací.
6.5.2020: Konference pro starosty měst a obcí
Hlavními tématy letošního již 15. ročníku konference pro starosty měst a obcí bude cirkulární ekonomika a odpadové hospodářství obcí. Více informací.
Zveme Vás na výroční ABSL konferenci v Ostravě
Konferenci pořádá asociace předních lídrů v oblasti podnikových služeb - ABSL. Event je největším svého druhu v České republice, každoročně jej navštíví více než 500 účastníků. Loňský ročník, který byl uspořádán v Brně, zahrnoval příspěvky 60 speakerů, 8 workshopů a návštěvu šesti inspirativních podniků, které sídlí v Brně. Témata jednotlivých příspěvků zahrnovala rozvoj HR, digitální transformaci, inovace a smart automatizace podnikového provozu.
8. ročník prestižní konference bude probíhat nově v Ostravě, a to ve dnech 10.-11. listopadu 2020. Hlavním dějištěm programu a zajímavých setkání se stane multifunkční hala GONG.
Program samotné konference bude pořadateli akce upřesněn. Na webových stránkách asociace ABSL je dostupný k nahlédnutí program minulého ročníku.