PROSINEC 2020
Ostrava prodá pozemky v průmyslové zóně v Mošnově mezinárodní developerské společnosti Panattoni
Město Ostrava prodá pozemky v Malé rozvojové zóně v Mošnově společnosti Panattoni za 286 milionů korun bez DPH. Rozhodli o tom ostravští zastupitelé na svém prosincovém zasedání, když vybírali ze dvou předložených nabídek. Vítězný mezinárodní developer využije lokalitu o rozloze téměř 39 hektarů k výstavbě průmyslového parku určeného jak pro standardní provozy distribuce a lehké výroby, tak pro provozy IT, R&D, e-commerce, které splňují současný trend digitalizace a s ním související automatizaci výroby.
Impulsem pro prodej pozemků byla nejen skutečnost, že území je pro další rozvoj připraveno (podle platného územního plánu se jedná o zónu lehkého průmyslu), ale také signály investorů, kteří chtějí rozšiřovat své portfolio do Ostravy. Výhodou lokality ve vlastnictví města je krátká dojezdová vzdálenost cca 25 minut od Ostravy, přímé sousedství mezinárodního letiště, napojení na městskou i regionální hromadnou dopravu, kvalifikovaná pracovní síla v blízkém okolí i silné průmyslové a vědecko-technické zázemí Ostravska. Zpracována je studie napojení zóny na kolejové vedení.
Investor se zavázal vytvořit minimálně 207 pracovních míst s vyšší přidanou hodnotou, celkově pak 1932 pracovních pozic. Předpokládá se spolupráce s VŠB – Technickou univerzitou Ostrava. Projekt společnosti Panattoni cílí i na využití přátelské k životnímu prostředí, což potvrzuje i uzavíraný kontrakt, který vylučuje těžký nebo chemický průmysl. Bude usilovat o hodnocení certifikace Breeam New Construction v úrovni excellent. Certifikace objekty posuzuje v deseti různých kategoriích od energie až po vnitřní prostředí.
10. architektonická soutěž města Ostravy zná svého vítěze
8. prosince 2020 schválila Rada města výsledek architektonické soutěže, jejímž předmětem byla podoba tzv. parkovacího domu u katedrály. O vítězi, kterým se stalo studio Chalupa Architekti, rozhodla porota složená z řad významných odborníků.
„Vítězný návrh parkovacího domu respektuje své okolí, vhodně navazuje na budovu fary a je natolik velkorysý, že dobře dotvoří charakter náměstí. Blízká katedrála je monumentální a potřebuje silného partnera, což návrh splňuje. Nabídne cca 400 parkovacích stání a bude mít živý parter s obchody a službami, který podtrhne jeho městotvornou funkci. V budoucnu jej bude možné dle aktuální potřeby přebudovat například na bytový dům.“ (Facebook MAPPA)
Parkovací dům u katedrály je jedním z projektů, které mají řešit dlouhodobý deficit parkovacích míst v centru města a zároveň ulevit okolním ulicím. Díky novému parkovacímu domu bude například možné revitalizovat náměstí Msgre Šrámka před katedrálou, které momentálně plní funkci parkoviště. Soutěž měl na starosti Městský ateliér prostorového plánování a architektury.
Vyrovnaný rozpočet města Ostravy na rok 2021 zaručuje vysoké investice
Zastupitelé Ostravy schválili na svém zasedání ze dne 11. prosince 2020 rozpočet na rok 2021 s příjmy a výdaji ve výši 9,9 miliardy korun. Plných 25 procent z této částky je určeno na investice. Kapitálový rozpočet města bude se zapojením úvěrových prostředků nejvyšší v historii města v hodnotě 3,5 miliardy korun.
Přestože v důsledku oslabení ekonomiky kvůli koronakrizi klesnou příjmy města ze sdílených daní a město tak bude muset šetřit, byla zvolena strategie snížení běžných výdajů a zachování maximálního objemu investic, a to především aktuálně probíhajících projektů: rekonstrukce Kulturního domu Poklad, dostavba bytového domu Janáčkova, či přeměna historické budovy Jatek v galerii moderního umění. Tyto a další investice pomohou opět nastartovat ekonomický rozvoj Ostravy.
Lékařská fakulta Ostravské univerzity rozvíjí svou vědeckou činnost
Aplikace vědecké činnosti do studijního plánu, masivní investice do zázemí pro vědecké bádání, podpora vzniku vědeckých týmů a zahraniční mobility, vědecké start-upy, soutěže a konference.
Lékařská fakulta Ostravské univerzity dělá maximum pro znovuzískání akreditace pro všeobecné lékařství a vedle personálního posílení klade velký důraz také na vědu. Pod vedením nového děkana Rastislava Maďara a ve spolupráci s vedením univerzity a Fakultní nemocnicí Ostrava vznikl plán rozvoje vědecké činnosti, jehož cílem je vytvořit v Ostravě atraktivní zázemí pro špičkové vědecké týmy v oblasti medicíny. Hlavní prioritou je motivovat studenty, absolventy i akademiky k vědecké činnosti, a také přilákat špičkové vědecké pracovníky z venčí. Za tímto účelem vznikl projekt LERCO, jehož cílem je propojit oblast základního výzkumu, aplikovaného výzkumu a oblast komercializace vědeckých výstupů.
Mimo projektu LERCO plánuje univerzita posílení dalších aktivit – společně s Fakultní nemocnicí Ostrava vytvořila univerzita tzv. Vědecké start-upy, které mají za cíl přilákat na jejich pracoviště nové vědce a vědecké týmy, především ze zahraničí.
„Je to skvělá příležitost pro mladé akademické a výzkumné pracovníky do 40 let, kteří mají potenciál rozvinout stávající vědecký program LF OU a FNO. Věřím, že výsledky jejich činnosti posunou dopředu vědní oblasti medicíny jako onkologii, hematoonkologii, neurovědy a řadu dalších,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice Ostrava, Jiří Havrlant.
Nový administrativní objekt v centru města
V centru města Ostravy vyroste administrativní budova, jejíž architektonická podoba byla inspirována těžební věží. Za návrhem stojí architektonická kancelář Grido, architektura a design. Nová budova bude sloužit investiční společnosti ette, která se stěhuje ze svého sídla v Praze do Ostravy, kde původně byla založena.
„Nejen, že jsme se rozhodli přesunout naše sídlo do rodného města, ale také podpořit úspěšné postupné přetváření „dělnické“ Ostravy na moderní kulturně-administrativní centrum prostřednictvím architektonicky zajímavé budovy, která bude kombinovat historické hodnoty Ostravska s moderními prvky,“ uvedl CEO skupiny ette Daniel Barč.
Administrativní objekt bude stát na současné proluce v centru města Ostravy v místě, kde se kříží ulice Švabinského a Porážkova. O prodeji pozemku rozhodlo zastupitelstvo městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz na svém zasedání dne 9. září 2019. Budova bude disponovat pěti nadzemními patry, parkovací plochou pro zaměstnance a návštěvníky a střešní zahradou určenou pro relaxaci.
Město hledá zpracovatele studie pro lukrativní rozvojovou plochu
Město Ostrava se zabývá budoucím využitím strategické brownfieldové plochy v Ostravě. Rozvojová plocha na jedné straně sousedí s centrem města Ostravy, na druhé straně s Dolní oblastí Vítkovice, která byla úspěšně revitalizována a stala se centrem historie, kultury a vědy. Město chce zjistit, jakou funkci by prázdná plocha mohla do budoucna mít s ohledem na ekonomický a sociodemografický vývoj dané lokality. Pro tyto účely vyhlásilo veřejnou zakázku malého rozsahu.
Předmětem zakázky je vypracování studie na využití území statutárního města Ostravy, které propojuje Dolní oblast Vítkovic s centrem města Ostravy. Součástí studie bude také analýza dopadů a benefitů v širším kontextu města. Své nabídky mohou zájemci předkládat do 14.1.2021, 10:00.
Více informací k veřejné zakázce
Investiční příležitost v centru města Ostravy
Komplex bývalé ocelárny v blízkosti centra Ostrava nabízí jedinečnou investiční příležitost průmyslového a logistického developmentu. Areál se nachází na pomezí ulice Rudná a dálnice D56, která zajišťuje rychlé spojení se všemi významnými městy v okolí. Součástí je také napojení na železnici, která navazuje na mezinárodní železniční síť a zajišťuje spojení se sousedním Polskem a Slovenskem.
Celková rozloha areálu činí až 26 hektarů a tvoří tak jednu z největších rozvojových oblastí v centru Ostravy. Nabízený komplex tvoří dva oddělené pozemky o rozloze 182 000 a 82 000 metrů čtverečních.
Případní zájemci mohou kontaktovat pro více informací krajskou agenturu Moravskoslezské investice a development.
Rezidenční bydlení v Ostravě stále roste
V Ostravě rostou nové rezidenční budovy, případně město investuje do rekonstrukce stávajícího bydlení. Od října 2020 je možné získat do pronájmu městské byty v rezidencích na ulicích Husova a Střelniční, které město nechalo kompletně zrekonstruovat. Na jaře by mělo být také spuštěno výběrové řízení na pronájmy v novém rezidenčním subjektu Janáčkova.
Nájemní bydlení je stále více vyhledáváno a představuje jeden ze současných trendů moderního bydlení. Rekonstrukcemi historických městských domů se městu daří naplňovat hned několik strategických cílů města. Ostrava rozšiřuje nabídku kvalitního nájemního bydlení, oživuje centrum Ostravy, ve kterém přibydou noví rezidenti, a opravené fasády domů výrazně přispějí k estetizaci veřejného prostoru.
K nabídce přispívají rovněž soukromí investoři, kteří rozšiřují portfolio bytových domů. Jde například o projekty rezidenčního bydlení Preslova. Nové bydlení je však dostupné i v dalších ostravských obvodech. Například v obvodu Ostrava-Martinov vyrostl projekt pod názvem Rezidence Anna, ve Slezské Ostravě probíhá výstavba řadových domů Hruškový sad.
Nejlepší start-upové firmy pocházejí z Moravskoslezského kraje
Konec roku patřil vyhlášení soutěže CzechInvest Startup Challenge, kterou každoročně pořádá agentura CzechInvest. První dvě příčky obsadily start-upy z Moravskoslezského kraje, a to v konkurenci 80 dalších start-upů, které se do výzvy přihlásily. První příčka patří projektu 24 Vision System, který poskytuje nástroj pro komplexní kontrolu kvality. Stříbrnou pozici obsadil start-up Ullmanna, který vyvíjí chytrý nástroj pro zemědělce umožňující zvýšení produkci biopotravin.
Oba vítězné start-upy jsou rovněž úspěchem Moravskoslezského inovačního centra (MS-IC), což potvrzuje úspěšnost jak této platformy, tak rovněž dalších programů na podporu inovací a rozvoje podnikání, které dlouhodobě finančně podporují jak Statutární město Ostrava, tak Moravskoslezský kraj.
"Do infrastruktury technologického parku, kde mají oba oceněné startupy své zázemí, už Ostrava v minulosti investovala bezmála 800 milionů korun. Před třemi lety jsme původní Vědeckotechnologický park Ostrava ve spolupráci s Moravskoslezským krajem transformovali do dnešního Moravskoslezského inovačního centra a posílili jeho úlohu jako tvůrce inovačního ekosystému celého regionu. Lidé na Ostravsku byli i vlivem drsných podmínek vždy mimořádně pracovití a nápadití. Dokáží využít i drobný impuls, aby vymysleli a vytvořili něco nového. A k těm místním se snažíme získat i zkušené experty ze zahraničí. Například prostřednictvím Expat centra, které jsme letos zřídili, a jenž je prostřednictvím MSIC navázané na řadu startupů a firem podnikajících v inovativních oborech. Že je to správná cesta, potvrzují také právě získaná ocenění pro dva regionální start-upy," uvedl pro regionální Patriot Magazín ostravský primátor Tomáš Macura.
CTPark Ostrava přivítal nový přírůstek
Novým nájemcem v průmyslovém parku CTPark Ostrava se stala česká společnost Škoda Vagonka, která se zaměřuje na výrobu kolejových vozidel, včetně jejich následného servisu, oprav a modernizací.
Společnost si pronajala téměř 4 700 m2 skladovacích a administrativních prostor. Hlavním impulzem pro výběr CTParku Ostrava byla kombinace výhodné komerční nabídky se strategickou polohou průmyslového parku. Ten nyní poskytuje zázemí 75 firmám a rozšiřuje své kapacity do dalšího městského obvodu – Ostravy Poruby. Poptávka po vhodných prostorách v Ostravě je totiž stále vyšší.
„Ostravsko se během roku 2019 stalo vyhledávanou lokalitou nejen pro výrobní společnosti, ale i pro další developery, kteří sem se svými projekty míří. Patří mezi ně mimo jiné GLP, P3 nebo Contera,“ uvedla Markéta Vrbasová za společnost BNP Paribas Real Estate.
Jak získat zahraniční obchodní partnery?
Agentura CzechTrade, která je partnerem pro české firmy při jejich exportu, vydala praktické tipy pro jednání se zahraničními společnostmi v dobách koronaviru. Ředitelé zahraničních kanceláří představili aktuální situaci lokálních firem: na jaký pracovní režim jsou nyní zaměstnanci zahraničních firem zvyklí, jaký upřednostňují typ komunikace, které sektory zažívají útlum a které naopak rostou.
Tipy pro navazování zahraničních kontaktů a rozvíjení spolupráce jsou zpracovány jak pro země Evropské unie (např. Německo, Rakousko, Francie, Španělsko), tak pro země mimo EU (Spojené státy americké, Velká Británie, Čína, Mexiko a další).
Ostatní
Další projekty podpořené z programu Fajnovy prostor jsou dokončeny
Celkem šest projektů, které v tomto roce podpořilo město Ostrava z programu zaměřeného na zkvalitnění veřejného prostoru podle představ a se zapojením místní komunity, už je hotovo. Další tři jsou před dokončením. Realizátorům město letos vyplatilo bezmála dva a půl milionu korun.
Díky grantu města vzniklo piknikové místo s grilem ve Staré Bělé na pravém břehu řeky Odry, v Hrušově venkovská zahrada podle historického konceptu, nové dětské hřiště ve Svinově, instalovaly se další originální lavice k posezení u areálu hospice ve Výškovicích. V Nové vsi hasiči spolu s rybáři vybavili novým mobiliářem okolí tří rybníků Pod Bedřiškou a ve Svinově si obyvatelé bytových domů pořídili vysněný kompostér. Zajímavým a svým pojetím jedinečným nápadem byla oprava několika drobných historických objektů v Hošťálkovicích a ve Slezské Ostravě.
Ostrava jako první město ČR na mapě inovativních měst Evropy
Znečištění ovzduší patří mezi jeden z největších environmentálních problémů Moravskoslezského kraje. Inovativní řešení nabízí projekt Clairo, jehož cílem je prostřednictvím výsadby zeleně a pravidelného monitorování přijít s efektivním řešením v oblasti zlepšování ovzduší. Na projektu spolupracuje město mimo jiné s Vysokou školou báňskou – Technická univerzita Ostrava, která se konkrétně zabývá měřením koncentrace škodlivých látek v ovzduší.
Díky inovativnímu přístupu získal projekt prestižní grant Urban Innovative Actions (UIA). Ostrava se tak stala prvním městem v České republice, jež se dostalo na mapu inovativních projektů.
Projekt je financován z prostředků Evropský fondu pro regionální rozvoj, dále se na financování podílí i Statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj.
V současné době mimo jiné probíhají vzdělávací webináře pro školy i širší veřejnost, jejichž obsahem je seznámit posluchače s informacemi o městské zeleni a její funkci, ale také o možnostech každého občana přispět ke zlepšení stavu ovzduší ve svém městě.
Reklama chytře a vkusně
Ostrava experimentuje s novým typem reklamních poutačů, které by měly sloužit především městským a kulturním organizacím. Poutače jsou interaktivní – když v nich není plakát, mohou sloužit jako foto rámeček pro kolemjdoucí.
City glasses, jak se poutačům také říká, jsou vhodným řešením pro reklamu ve městě, která esteticky nenarušuje veřejný prostor. Vizuální smog, se kterým se mnoho měst potýká, je jedním z témat současného rozvoje města a urbanismu. Za účelem estetizace ulic vznikl rovněž projekt Ostrava 360, který prezentuje pravidla pro užití reklamy ve veřejném prostoru, jež vycházejí z Nařízení o regulaci vizuálního smogu ve městě Ostrava.
Město je si však vědomo, že reklama nemůže z ulic města zmizet úplně, i proto hledá vhodnější a modernější alternativy.