Listopad 2019
Ostrava se může pochlubit nejvyšším možným ratingem
Město Ostrava je hodnoceno Mezinárodní ratingovou agenturou Moody´s od roku 1998. Poslední čtyři roky agentura městu rating zvyšovala, a to až k současné „známce“ Aa3/stabilní, která představuje nejvyšší hodnocení, které město Ostrava může získat. Závisí totiž na celkovém ratingu České republiky, které hodnocení města nemůže převýšit. V současnosti je rating města Ostravy shodný s ratingem Česka.
Příčinou pozitivního ratingu je především silná provozní výkonnost města a jeho nízká úroveň dluhu. Výkonnou finanční politiku města zajišťují především růst daní na straně příjmů a přísná kontrola na straně výdajů. Průměrný hrubý provozní přebytek tvoří u města Ostravy 22 % provozních příjmů za posledních pět let a dluh tvoří 20 % provozních příjmů města.
Hodnocení také předpokládá stabilitu dané situace: tedy že město Ostrava zůstane na své současné pozici nebo ji v budoucnu vylepší. Pozitivní rating Ostravě výrazně napomáhá při komunikaci s bankovními ústavy. Samotným hodnocením prochází nejen Statutární město Ostrava jako celek, ale také jeho 23 městských obvodů a 40 příspěvkových a obchodních společností zřízených městem.
Prezentujeme investiční příležitosti na webovém portálu www.pozemky.ostrava.cz
Ostrava investuje do své budoucnosti. Má ambice a činí kroky k tomu, aby byla metropolí se vším, co k tomu patří.
K dlouhodobým prioritám patří zacílení na investory, kteří v Ostravě vytvoří vysoce kvalifikované pracovní příležitosti. To jde ruku v ruce se zvýšenou poptávkou po kvalitním a moderním bydlení v lokalitách s nabídkou obchodů, služeb i kulturního vyžití.
Proto město připravilo nabídku lukrativních pozemků v centru města. Případní zájemci o některou z proluk/projektů na těchto webových stránkách mohou kontaktovat město i bez aktuálně vypsané výzvy. K dalším informacím je možné využít kontaktního formuláře či emailové adresy pozemky@ostrava.cz.
Známe podobu nové koncertní haly
Koncertní hala se stala nejsledovanějším architektonickým projektem města Ostravy za poslední dobu. Již v roce 2018 město Ostrava vyhlásilo veřejnou soutěž. V červenci tohoto roku byl vybrán vítězný návrh amerického studia Steven Holl Architects + Architecture Acts. Porotu tvořili renomovaní architekti, odborníci i zástupci města.
Celkové náklady výstavby jsou odhadovány na 1,5 miliardy bez DPH. Na financování se budou podílet město Ostrava společně s Ministerstvem kultury České republiky a Moravskoslezským krajem. S výstavbou nové koncertní haly by se mělo začít v roce 2022. Její slavnostní otevření plánuje město Ostrava o dva roky později, tedy v roce 2024.
Ostrava slavnostně otevřela Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA)
Již v březnu 2019 zastupitelstvo odsouhlasilo vznik nové příspěvkové organizace, jejíž hlavní oblastí zájmu bude architektura, urbanismus, veřejný prostor a rozvoj města. Od 1. října 2019 je ve funkci ředitele příspěvkové organizace významný ostravský architekt Ondřej Vysloužil, který zvítězil ve dvoukolovém výběrovém řízení po boku dalších devíti uchazečů. Světoznámá osobnost, profesorka Eva Jiřičná, byla jednou z osmi členů poroty, která o vítězi rozhodla. „Když to město nemá vizi, tak se jen zmítá jako loďka ve vlnách, takže mít kapitána a to kormidlo je strašně důležité," uvedla pro rozhovor s televizí Polar.
Městský ateliér prostorového plánování a architektury zahájí plný provoz od roku 2020. Jeho tým by měl čítat okolo 15 členů a jejich hlavním úkolem bude organizace architektonických a urbanistických soutěží a zapojování veřejnosti do prostorového plánování. První vlaštovkou, kterou na sebe MAPPA upozornila, byla výstava soutěžních návrhů ostravské koncertní haly.
Nový parkovací dům
Architektonickou soutěž na nový parkovací dům, který bude stát v blízkosti Domu kultury Ostrava, vyhrálo Projektstudio EUCZ. Porota vybírala z celkového počtu 42 návrhů.
Nový parkovací dům s kapacitou 679 míst bude dalším z řady zajímavých architektonických děl, které v dané lokalitě vzniknou. Jsou jimi například nová koncertní hala nebo Černá kostka vědecké knihovny. Parkovací dům rovněž částečně uleví deficitu parkovacích míst, se kterým se momentálně město Ostrava potýká. V současnosti jich zde chybí cca 2 000. Vývoj v následujícím desetiletí značí, že v budoucnu se bude jednat o deficit až 3 000 parkovacích míst. V současné době tak poptávka výrazně převyšuje nabídku, a to především v centrálním obvodu města s 39 tis. obyvatel, ve kterém převažuje parkování pouze pro rezidenty.
Pro tento projekt bude město aktuálně hledat developera. V následných krocích vznikne kompletní projektová dokumentace, samotná stavba by měla být zahájena v roce 2021. Parkovací dům bude sloužit návštěvníkům a zaměstnancům okolních institucí.
Ostrava je městem s druhou nejnižší sazbou za m2 bytu v České republice
V říjnu aktualizovala společnost Deloitte data o průměrné ceně prodaných bytů v České republice. Ta se celkově pohybuje ve výši 60 700 Kč/m2. Real index (procentuálně vyjádřená změna ceny realizovaných prodejů bytů oproti poslednímu čtvrtletnímu šetření) činí v aktuálním sledovacím období +4,8 %.
Ostrava je na tom v porovnání s celostátním průměrem mnohem lépe. Průměrná cena m2 činila 24 300 Kč. Lépe je už na tom jen Ústí nad Labem s průměrnou částkou 17 000 Kč/m2. Real index Ostravy činil v aktuálním období 1,1 %, což je rovněž pod celostátním průměrem. Lepším indexem se mohou chlubit krajská města v Libereckém, Královéhradeckém a Jihočeském kraji, jejichž průměrné částky za m2 klesl v řádech 2,1 % - 9 % z průměrné částky za předchozí sledovací období.
Pro další zprávy o vývoji cen bytů můžete navštívit stránky poradenské společnosti Deloitte.
Ostrava a Moravskoslezský kraj se společně prezentovali na zahraničním veletrhu v Mnichově
Zástupci Ostravy a Moravskoslezského kraje opět po roce zavítali na mezinárodní veletrh investičních příležitostí EXPO REAL, který se konal ve dnech 7. až 9. října v Mnichově. Expozice měla za cíl informovat návštěvníky o nových investičních projektech, které Ostravu čekají (nová koncertní hala, rekonstrukce bývalých jatek na uměleckou galerii, nová multifunkční hala Ostravské univerzity apod.). Zástupci města rovněž diskutovali o bytových domech, volných prolukách v centru města Ostravy a mapovali zájem investorů o vybudování parkovacích domů. Uskutečnila se také setkání se zástupci logistických developerů a jednalo se o možnostech spolupráce a dalšího rozvoje vybraných lokalit.
Konference se zúčastnilo více než 2 000 vystavovatelů ze 45 zemí světa. Návštěvníků, kteří přišli na veletrh zmapovat investiční příležitosti, bylo letos 46 747 ze 76 zemí.
Účast na veletrhu má pro město i kraj klíčový význam díky možnosti navázat nové kontakty a dostat se k širokému spektru příležitostí pro seznámení se s aktuálním děním na evropském trhu realit. EXPO REAL je veletrh, který na jedno místo dokáže přivést jedinečné množství významných aktérů realitního trhu. Těší se velké oblibě měst, investorů, vlastníků soukromého kapitálu, developerů a mnoha dalších. Nabízí tak skvělé zázemí pro setkání s realitními experty a pro diskusi o příležitostech k rozvoji a růstu.
Ostrava byla pro Air Dispatch správnou volbou
Dle slov Operations Managera společnosti, Jiřího Krákory, byla volba Ostravy jednoznačná:
„Vize proč otevřít pobočku právě v Ostravě byly celkem jednoznačné. Ostrava je sebevědomé evropské město nabité energií aktivních lidí, nabízející vysokou kvalitu života pro všechny, která láká mladé, pracovité a kreativní lidi podílející se na veřejném dění. Faktem a odměnou se stává rychlejší růst průměrné hrubé mzdy, na které se Air Dispatch CLC rozhodlo podílet. Jeho velkou výhodou je poloha metropole regionu, jenž společnost využila pro propojení všech svých tří poboček a snadné dostupnosti lokality pro pražský management.“
Ostravská pobočka se nadále rozrůstá a nabízí v průběhu roku nabídku zajímavých pozic. Jejich aktuální výčet naleznete na webových stránkách společnosti.
Zdroj: Air Dispatch (CLC) Ostrava
Měníme veřejný prostor
Primátor města Ostravy, Tomáš Macura, hodnotí pozitivní vývoj města Ostravy a její současný stav. Ostrava dokázala snížit nezaměstnanost z dvouciferných čísel na současných 5 % kontinuálními investicemi do průmyslových zón a vytvářením příležitostí pro tvorbu nových pracovních míst. V současnosti má také ze všech větších měst nejmenší zadlužení, kterého politické vedení dosáhlo úspornými opatřeními a efektivním hospodařením nejen města, ale i jeho organizací.
Velkým tématem současné Ostravy je proměna veřejného prostoru. Město investuje do velkých projektů, protože atraktivní architektura je vedle bydlení a pracovních příležitostí dle slov pana primátora předpokladem k tomu stát se významnou metropolí. Mezi takové stavby patří rekonstrukce Jatek a jejich přeměna v uměleckou galerii, výstavba nové vědecké knihovny, koncertní haly, rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona a Domu kultury Poklad. Mimo jiné vzniknou městské bulváry, a to ze dvou ulic: 28. října v centru města a Opavská v Ostravě-Porubě.
Vize primátora je jasná: „Investorům nabídneme investiční příležitosti jak v centru města, tak v jeho rozvojových zónách. Jednou ze základů podmínek úspěchu oživení historického centra města, o které nám jde, je zajištění vyššího počtu rezidentů.“
Zdroj, (Rozhovor s primátorem města Ostravy, Magazín POZITIV, str. 52-53)
Historicky poprvé se setkalo pět ostravských primátorů
V rámci projektu Sametova!!!, kterým si Ostrava připomíná důležité 30. výročí sametové revoluce, se uskutečnila první veřejná debata s polistopadovými primátory. Evžen Tošenovský, Čestmír Vlček, Aleš Zedník, Petr Kajnar a současný primátor města Tomáš Macura se setkali na jevišti Divadla loutek společně s moderátorem České televize, Pavlem Navrátilem.
Ve společné diskuzi hosté zavzpomínali na výzvy a úskalí, kterým čelili ve svém funkčním období, a reflektovali, jaká je Ostrava dnes a kam bude směřovat. Ve vzpomínkách k těm nejranějším létům se vracel Evžen Tošenovský, když hodnotil zásadní kroky, které spěly ke zbavení města jeho průmyslových otěží – zavření vysokých pecí a koksáren. Čestmír Vlček připomněl pozitivní kroky, kterými se stalo zachování historické budovy nádraží v Ostravě Svinově, převzetí tehdejšího zadluženého Paláce kultury a sportu (dnes Ostravar Aréna) pod město či uzavření přelomové partnerské smlouvy s americkým městem Pittsburgh. Aleš Zedník se pochlubil odkupem pozemků na území dnešní Nové Karoliny, které v minulosti patřily několika různým podnikům, a také postupné proměně Slezskoostravského hradu. Petr Kajnar zmínil důležitý krok investic do průmyslové zóny Hrabová, která pomohla Ostravě v době vysoké nezaměstnanosti vytvořit až 10 000 pracovních míst.
Současný primátor Tomáš Macura ocenil kroky svých předchůdců s poznámkou, že město převzal bez palčivých socioekonomických problémů, kterým museli čelit předchozí primátoři. I díky tomu se mohl zaměřit na rozvoj metropolitních funkcí města – architektura, veřejný prostor, bydlení, sport kultura…
Celý rozhovor si můžete zhlédnout na FB stránkách Událostí Ostrava ZDE.
Další zprávy
Propojí nová letecká linka Ostravu s Varšavou?
Moravskoslezský kraj oznámil provoz nové letecké linky z Ostravy do Varšavy. V současné době se počítá s frekvencí 5 letů týdně, do budoucna by mohla linka do Varšavy létat i dvakrát denně. Pokud celý proces proběhne dle původního plánu, do Varšavy by se z Ostravy mohlo létat už v březnu příštího roku.
Město vybírá Bikesharingového provozovatele pro příští rok (2020)
Unikátní projekt bikesharingu si našel v Ostravě své místo. Svědčí o tom i poslední statistické údaje společnosti Nextbike, která ve městě službu na zakázku města provozuje. Jen dosud se registrovalo celkem 33 361 uživatelů, kteří už najeli přes 400 000 km. Protože občanům tato jednoduchá a levná alternativa veřejné dopravy vyhovuje, město se rozhodlo pokračovat v jejím spolufinancování. V současnosti přispívá občanům finanční částkou, která pokryje prvních 15 minut jízdy zdarma.
Město ukončilo 7. listopadu 2019 přijetí nabídek do výběrového řízení o provozovatele služby. Vybraná společnost s nejvýhodnější nabídkou musí od roku 2020 zajistit opravy kol, redistribuci po městě a pravidelný servis. Podmínkou je také provoz mobilní aplikace, která občanům výrazně zlehčuje využívání kol a jejich zpětné navrácení.
Přelom roku 2019/2020 ve znamení hokejového mistrovství světa
Po dvanácti letech se vrací Mistrovství světa v ledním hokeji juniorů do České republiky, do Ostravy konkrétně už podruhé. Šampionát bude hostit Ostrava společně s Třincem, a to ve dnech 26. prosince 2019 – 5. ledna 2020. Hlavním středobodem utkání se stane vítkovická Ostravar Aréna, která přivítá až 10 000 diváků. V Ostravě proběhne celkem 19 utkání, v spolupořádajícím Třinci 12.
Výběr Ostravy jako místa pro pořádání jedné z největších hokejových událostí světa není překvapivý. Dle slov prezidenta Českého svazu ledního hokeje Tomáše Krále jsou Ostrava spolu s Třincem vybaveny moderními arénami, zázemím a infrastrukturou, stejně jako výhodné geografické polohy. Důležitým byla také podpora města, které se rozhodlo investovat do prestižní události roku 15 000 000 Kč. Jedná se tak o jednu z deseti největších sportovních akcí, které v roce 2019 a 2020 budou v Ostravě k zhlédnutí.