Aktuální informace o stavu Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší

4. 6. 2014. Příjem žádostí o poskytnutí finanční podpory z Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší na období 1. listopad 2014 až 30. duben 2015 byl ukončen dne 25. května 2014. K tomuto termínu bylo přijato 33 žádostí v celkovém objemu 17 424 000 korun.

V současné době je připravován návrh poskytnutí účelových dotací z Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší, který by zastupitelstvo města mělo projednat na svém zasedání v měsíci září.

Zastupitelstvo města Ostravy Fond zřídilo 26. května 2010 a je určen k hrazení ozdravných pobytů dětí. Do fondu přispívá město Ostrava a velcí znečišťovatelé z oblasti. Zastupitelstvo města usnesením ze dne 11. prosince 2013 vyčlenilo ze svého rozpočtu pro následující období částku 7 500 000 korun. Dalším zdrojem příjmů Fondu jsou také prostředky, které nebyly příjemci dotací využity v minulém období, případně zdroje získané od jiných subjektů.

Období 1. listopad 2014 - 30. duben 2015

Zdroj finančních prostředků Fondu

Objem prostředků

Schválený rozpočet Statutárního města Ostravy na rok 2014

7 500 000 Kč

Dar společnosti Dalkia Česká republika, a.s.

Vratky z dotací předešlého roku

Stav finančních prostředků fondu k 25. 05. 2014 činí            8 058 956 Kč.

„Město pro letošní rok, stejně jako v minulém období, vložilo do fondu 7,5 milionu korun. V dřívějších letech jsme přitom do fondu přispívali pěti miliony. Tato částka narostla kvůli tomu, že většina velkých znečišťovatelů, kteří dříve přispívali, opět finance neposkytla. Samozřejmě ale také kvůli velkému zájmu základních či mateřských škol,“ řekl resortní náměstek primátora pro životní prostředí Dalibor Madej. Děti mohou na ozdravné pobyty vycestovat od listopadu do konce dubna. Minimální doba ozdravného pobytu je 14 dnů, maximální výše podpory na jednoho žáka je 4 500 korun. Vztahuje se na žáky ostravských mateřských škol, základních škol a žáky víceletých gymnázií, jejichž věk odpovídá věku pro základní školní docházku. Nejoblíbenějším cílem ozdravných pobytů byly Vsetínské Beskydy. Ozdravné pobyty od založení fondu absolvovalo již několik tisíc dětí.