Ostravská radnice 2/2015
Ostrava zveřejňuje uzavřené smlouvy na webu
Otevřenost, průhlednost a efektivnost hospodaření Ostravy si teď může kdokoliv zkontrolovat na webových stránkách města. Magistrát na nich spustil speciální profil (podstránku), který zpřístupňuje veřejnosti smlouvy soukromoprávní a veřejnoprávní povahy. A to ty, ze kterých plyne pro statutární město Ostrava závazek vyšší než 300 000 Kč bez DPH. Jedná se o doplnění smluv samostatně zveřejňovaných v souladu se zákonem č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, na profilu zadavatele.
Primátor Ostravy Tomáš Macura upřesňuje: „Tato novinka souvisí s naší snahou o efektivní hospodaření s veřejnými prostředky a o transparentnost výběrových řízení."
„Do budoucna uvažujeme i o snížení limitu 300 tisíc korun. Předpokladem jsou tu technologické podmínky přístupu na portál města a potřebná velikost prostoru na datovém úložišti," řekl primátor Macura.
U zakázek malého rozsahu město také rozhodlo, že v případě zakázek na zboží a služby v hodnotě nad jeden milion korun a zakázek na stavební práce nad tři miliony korun budou tyto navíc automaticky zveřejněny i na webu města.
Podstránku s názvem „Uzavřené smlouvy" můžete navštívit z domovské stránky www.ostrava.cz kliknutím na odkaz v sekci Úřad, nebo přímo zadáním adresy http://smlouvy.ostrava.cz/ .
Řízení proběhlo podle pravidel
Hru se slovíčky za čtvrt miliardy město vyhrálo. Auditorský orgán Ministerstva financí přistoupil na argumentaci Ostravy a rozhodl, že dodatečnou změnou kvalifikačních podmínek při zadávání veřejné zakázky na výstavbu Pavilonu evoluce v ostravské zoo nedošlo k diskriminaci žádného z účastníků výběrového řízení a tudíž město nepřijde o dotaci 122 milionů korun a k tomu nemusí zaplatit pravděpodobnou pokutu.
Případ se týká roku 2011, tedy minulého volebního období, kdy firma Seller Moravia zajišťující realizaci výběrového řízení doplnila po konzultaci s ředitelem zoo do schválených zadávacích podmínek například požadavek, aby zhotovitel pavilonu měl zkušenost se stavbami pro zvířata. Město podalo k auditu ministerstva rozklad a dosáhlo toho, že auditní orgán uznal jeho námitky. „Což je pro Ostravu dobrá zpráva,“ komentoval primátor Tomáš Macura.
Pavilon evoluce je v historii ostravské zoo nejdražší projekt. Celkově si vyžádal 143 milionů korun.
Stane se novým domovem šimpanzů či kočkodanů Dianiných, ale také afrických prasat – štětkounů kamerunských a jiných menších zvířat. V současnosti v něm bydlí čtyři šimpanzí samice, které si na nové prostředí postupně zvykají, poté se k nim připojí dva samci, bratři ze Zoo La Vallee des Singes ve Francii. Přestože je pavilon hotový, je nesnadné stanovit, kdy se otevře návštěvníkům. Podle mluvčí zahrady Šárky Kalouskové potřebují šimpanzí páry delší dobu na vzájemné soužití, teprve poté bude pavilon zpřístupněn návštěvníkům. Pravděpodobně na podzim se skupina rozroste ještě o dvě nepříbuzné chovné samice z jiné zoo. Celkově se v Pavilonu evoluce počítá s chovem deseti až 15 šimpanzů.
Pravděpodobně koncem února by měl být také zpřístupněn nový vstupní objekt do ostravské zoo. Pro návštěvníky tu bude například obchůdek nabízející suvenýry, v horním patře také přednáškový sál. Otevření nového vstupu má zpoždění kvůli dodatečnému doplnění projektové dokumentace, podle toho se dokončují např. klimatizace, požární zabezpečení objektu i pokladen aj.
Zoo Ostrava má za sebou mimořádně úspěšný rok. Poprvé v historii překročil počet návštěvníků půl milionu. Zájem stále roste, protože zoo se rozrůstá a přináší novinky. Posledních deset let se tvář zahrady významně změnila díky bohatým investicím ze strany města Ostravy i evropským dotacím. Řada nových nebo opravených pavilonů a výběhů kvalitativně zlepšila podmínky chovu jednotlivých druhů zvířat. Ve spolupráci s desítkami dalších zoo po celém světě se ta ostravská obohatila o nové druhy zvířat, loni v ní přibylo další ostravské slůně, kterému se navzdory nezájmu matky a problémy s kojením zatím dobře daří, což jen potvrzuje, že odborníci zoo se mu mimořádně věnují.
Dlouholetí příznivci ostravské zoo tvrdí, že tvář zahrady i služby se výrazně změnily k lepšímu. Podle agentury CzechTourism patří Zoo Ostrava mezi deset nejnavštěvovanějších cílů v ČR. Pro zajímavost – od svého založení v 50. letech minulého století (tehdy v městské části Kunčičky), prošlo branami ostravské zoo zhruba 19,5 milionu návštěvníků.
Návrat lidí do centra bude trvat déle
Z historického centra Ostravy, zejména z Masarykova náměstí a přilehlých ulic, se v posledních letech vytrácí život. Hlavně v odpoledních, večerních hodinách a o víkendech nic nepřipomíná živoucí třistatisícovou metropoli, třetí největší město země. Nové vedení města neutěšená situace nenechává chladným. Chce najít řešení, dát lidem prostor pro nápady a návrhy. V neposlední řadě hodlá zasypat příkopy vyhloubené mezi radnicí a centrálním obvodem.
S prvním počinem přišel ostravský primátor Tomáš Macura, který pozval k panelové diskuzi o oživení centra města šest osobností. V pořadu Do centra!!! vysílaném regionální televizní stanicí Polar debatoval se starostkou obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petrou Bernfeldovou, ředitelem multižánrového kulturního centra Cooltour na Černé louce Andrejem Harmečkem, ředitelem developerské společnosti provozující Novou Karolinu Lubošem Kočím, předním českým architektem, tvůrcem Dolní oblasti Vítkovice Josefem Pleskotem, majitelem strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group Janem Světlíkem a hlavním architektem města Ostravy Cyrilem Vltavským.
Moderátor pořadu Petr Bohuš poskytl v úvodu hostům minutu na jejich vidění problému. „V centru bydlí málo lidí, což je důsledkem konverze velké části bytového fondu na nebytové prostory v devadesátých letech. Chybí obecně akceptovaná definice toho, co centrum města vlastně je,“ poukazuje primátor. Starostce Bernfeldové v minulých letech chyběla komunikace zainteresovaných stran. Kromě krize vidí také šanci na zásadní proměnu Ostravy pro příští stovky let Jan Světlík. Architekt Pleskot požaduje změnu pohledu na město, v němž éru industriální vystřídala postindustriální. Vyzývá k odmítnutí partikulárních zájmů ve prospěch globálního přístupu. Jeho kolega Vltavský upozorňuje na specifika polycentrické Ostravy, kterou tvoří tři velké samostatné obvody – satelity.
Bydlení, první ze čtyř témat diskuse, je důležitým předpokladem oživení centra. Velice dobře si to uvědomují představitelé města. Obvod Moravská Ostrava a Přívoz v centru vlastní 119 bytů, což je pouze 8 procent bytového fondu ve městě. Nájemné v nově obsazovaných bytech se pohybuje kolem 87 Kč/m2. Většina domů v centru patří společenství vlastníků bytových jednotek. Bernfeldová připomíná, že už před lety začali s překolaudováním kanceláří na byty. Problém je v nutnosti stoprocentního souhlasu vlastníků. Pro ředitele Světlíka bude klíčové, jak se podaří motivovat právě soukromé majitele nemovitostí. Se zajímavým srovnáním historického vývoje centra Prahy a Ostravy, který může být pro nás do budoucna příkladem, přichází architekt Pleskot. Podobnost situování Staroměstského a Václavského náměstí s našimi Masarykovým náměstím a ulicí 28. října je pozoruhodná. Debatující se shodují, že bydlení v centrech měst patří ve světě k nejžádanějším. Dosáhnout toho v Ostravě musí být společným cílem a úkolem pro politiky, soukromý a firemní sektor, instituce, jednotlivce.
Nebytové prostory, další z témat, mající přímou souvislost s byty, otevřel ostravský primátor. Jak zdůraznil, nebytové prostory mají sloužit k poskytování služeb obyvatelům a návštěvníkům centra. Město chce maximálně podpořit dobré nápady, dohnat léta chybějící komunikaci s podnikateli. Světlík navázal na otázku kvality služeb, která podle něj v centru často pokulhává, poukázal na vysoké nájmy za prostory, nepružnost některých úřadů. Kočí na příkladu Brna, kde navzdory hypermarketům centrum ožívá, naznačil, že světlo na konci tunelu existuje.
Třetí bod večera, parkování v centru, se pro většinu panelistů nejevil zásadním. Kulturní zařízení Cooltour na Černé louce je podle Harmečka doslova obklíčeno parkovišti. Placených míst bývá dostatek, problém mohou mít ti, kteří chtějí v centru parkovat zdarma. Problém zde nevidí ani primátor, který sám do centra chodí vesměs pěšky nebo jezdí na koloběžce. Uvědomuje si ale, že přilákat sem lidi vyžaduje zajistit parkování. Za nejlepší považuje to podzemní.
Debata se rozproudila u závěrečného tématu – kultury a společenského života. Mnozí se divili, proč bylo mezi neuralgické body centra města zařazeno něco, co funguje. Od výborných divadel, přes širokou nabídku galerií, kulturní centrum, kluby. Bernfeldová připomněla úspěch vánočních trhů, Macura „coloursovský“ Festival v ulicích, nabízí se doplnit akce jako např. Folklor v ulicích, Lidé lidem, Ostravský koník, Zažít Ostravu jinak, Shakespeareoff apod. „Plzeň má titul, Ostrava kulturu,“ shrnul známý mecenáš umění Světlík patrně za všechny přítomné fakt, že město piva se na úkor Ostravy stalo Evropským městem kultury 2015.
Jedna televizní beseda Do centra!!! nemohla vyřešit letitý problém vylidňování centra Ostravy. Jen poodhalila příčiny a důsledky dnešního stavu. Naznačila, jak postupovat dál. „Centrum nelze řešit izolovaně jen z pohledu jeho historické části. Chci co nejdříve zřídit pracovní skupinu, která se bude oživením centra Ostravy zabývat. Na dnešní debatu určitě navážou další. Je to jen začátek dialogu s občany o věcech, které je trápí,“ dodal na závěr primátor Tomáš Macura.
Záznam besedy můžete vidět na webu TV Polar (http://polar.cz/porady).
Občané dluží přes 214 milionů
Skutečnost, že radnice přestala rozesílat složenky s výzvou k zaplacení poplatku za svoz komunálního odpadu, neměla na nárůst nedoplatků zásadnější vliv. Celkem město Ostrava vloni na „poplatcích za odpad“ vybralo 122,6 milionu korun, což představuje plnění na 95 procent.
Suma nedoplatků v objemu asi šest a půl milionu korun je zcela v trendu předchozích let. Stojí za ní obecně špatná platební morálka, specifické složení obyvatel města a špatná finanční situace řady rodin. Větší problém je, že lidé dluží na poplatcích za odpad už celkem 134 milionů korun, tedy víc, než stanoví roční předpis.
Spolu s nezaplacenými 80 miliony korun za dopravní pokuty objem pohledávek města vůči občanům narostl na 214 milionů korun. Radnice chce v této situaci prověřit způsob vymáhání pohledávek a výběr peněz pro městskou pokladnu zlepšit.
Nového radního zvolí v březnu
Člen Rady města Ostravy Libor Grygar (ČSSD) rezignoval ze zdravotních důvodů na svou funkci. Primátorovi Tomáši Macurovi to dopisem oznámil 28. ledna. Nového radního zvolí zastupitelé na svém nejbližším zasedání 4. března. Libor Grygar zůstává městským zastupitelem.
Hledáme neznámé fotografie z osvobozovacích bojů
Město Ostrava se obrací na své občany s výzvou o zapůjčení fotografií zachycujících průběh osvobozovacích bojů na dnešním území města přibližně v době od 25. dubna do 2. května 1945. Jde o snímky dokumentující válečné události, ústup německých vojsk, postup Rudé armády, vítání osvoboditelů a podobně. Pokud takové fotografie máte, přineste je prosím do 31. března do badatelny Archivu města Ostravy ve Špálově ulici 19 v Přívoze. Otevřeno je v pondělí a středy od 8 do 17.30, v úterý od 8 do 16 a ve čtvrtky od 8 do 15 hodin. Kontaktní osobou je Jana Prchalová. V badatelně snímky oskenují a ihned vrátí. Cenné jsou jakékoliv bližší informace o zachycených událostech. Fotografie, pokud možno s alespoň stručným popisem, lze také zaslat v elektronické podobě na adresu archiv@ostrava.cz. Zapůjčené materiály budou použity při přípravě webové prezentace k 70. výročí osvobození a pro potřeby prezentace a propagace města a jeho historie.
Řidiči i chodci se teď cítí bezpečněji
Snad by se hodilo Ostravanům, především občanům obvodu Jih, poděkovat za trpělivost. Dopravní omezení a další útrapy kvůli výstavbě propojení ulic Pavlovovy s Plzeňskou snášeli od září 2013. Výsledek, jedna z nejvýznamnějších dopravních staveb realizovaných v poslední době na území Ostravy, je ale určitě potěšil.
Už od srpna 2014 mohou využívat tramvajovou linku číslo 15, která díky výstavbě kolejového oblouku u zastávky Most mládeže spojila Dubinu, Hrabůvku, Zábřeh a Výškovice. Byla to dílčí etapa stavby financovaná z tzv. švýcarských fondů a přišla na 22,5 mil. korun bez DPH.
V těchto dnech byla celá dopravní stavba dotovaná z evropských fondů prostřednictvím ROP Moravskoslezsko kompletně dokončena. Propojení donedávna slepé Pavlovovy ulice s dopravní tepnou Plzeňskou přispělo k zjednodušení provozu a uklidnění situace v ulicích Čujkovově a Výškovické. Výstavba mimoúrovňového podchodu pod ulicí Plzeňskou, s bezbariérovým přístupem k tramvajovým zastávkám Most mládeže, zvýšila bezpečnost chodců. V ulici Pavlovově vznikla nová zastávka Kpt. Vajdy. Protože realizace těchto hlavních objektů si vyžádala přeložky inženýrských sítí, úpravu kanalizace, rekonstrukci komunikací a položení přístupových chodníků včetně jejich nasvětlení, vyšplhaly se celkové náklady na tuto část stavby na téměř 80 mil. korun (96,7 mil. korun s DPH).
Stavba propojení pomohla i cyklistům. Ti teď mají k dispozici 840 metrů dlouhou cyklostezku spojující nově vybudovaným podchodem trasy v ulicích Rodinné a Pavlovově a ústící do ulice Kpt. Vajdy. Zde navazuje na cyklostezky z Bělského lesa. Stavba si vynutila přeložky inženýrských sítí a vybudování opěrné zdi a schodiště, proto přišla na více než 7,5 mil. korun (9,1 mil. Kč s DPH).
Nositelem projektu, který byl součástí integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) Pól rozvoje, bylo město Ostrava.
„Čtyřicítka“ se blíží, přinese krásu
Od začátku února lze zakoupit či rezervovat vstupenky na letošní festival Janáčkův máj, který bude neobyčejně slavnostní. Jubilejní, čtyřicátý ročník krášlí jména světových hudebníků i těles. Novým prezidentem festivalu se stal houslový virtuoz Ivan Ženatý, který si nabídky velmi váží a kulturní tradice Ostravy oceňuje.
Před rokem 1989 hostil festival velká hudební tělesa, ale i skladatele z tehdejšího Sovětského svazu, Ostravu tak navštívili například Prokofjev nebo Stravinskij. Až po roce 1989 se festival stal skutečně mezinárodním a představuje umělce z celého světa.
Ředitel Janáčkova máje Jaromír Javůrek vzpomíná na práci s Janáčkovou filharmonií Ostrava coby hlavního protagonisty festivalu v 80. letech, na opravdový zápal a nadšení, s jakým se programy vytvářely. Dnes má festival jako hlavní městská hudební událost roku světové renomé, patří do české i světové hudební špičky. V roce 1996 se stal zakládajícím členem Asociace hudebních festivalů ČR, o rok později pak členem Evropské hudební asociace.
Co posluchače letos čeká? Hudební krása reprezentovaná stovkami umělců z oblasti hudby. V zahajovacím koncertu 24. května v sále Domu kultury města Ostravy předvede tradiční Janáčkovu Sinfoniettu ostravská filharmonie s novým šéfdirigentem Heiko Mathiasem Försterem, v programu večera je rovněž Šeherezáda op. 35 Rimského-Korsakova. Závěrečný koncert tamtéž 8. června přinese v Ostravě poprvé Symfonii č. 3 Gustava Mahlera v provedení České filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Už tyto dva koncerty napovídají, že půjde o zážitky mimořádné a hodnotné. K dalším koncertním místům v Ostravě bude patřit sál Janáčkovy konzervatoře a Landek Park, v okolí města pak Kravaře, Hlučín, Ludgeřovice, Havířov, Krnov, Hradec n. M. Mezi hvězdami festivalu je např. legendární Soňa Červená, klavírista Paul Lewis, basbarytonista Adam Plachetka, 1. června Ivan Ženatý v komorním koncertu Pocta houslím a další a další. Festival má řadu doprovodných akcí, k nimž patří mj. divadelní představení či výstavy. Podrobné informace jsou na webu www.janackuvmaj.cz, tam lze také najít, kde a v jaké ceně se prodávají vstupenky.
Vyhrajeme po dlouhých čtyřiceti letech?
Už jen málo času zbývá do zápasu 1. kola Davisova poháru, v němž Česká republika přivítá od 6. do 8. března v ČEZ Aréně Austrálii, 28násobného vítěze soutěže.
1:6. Tak tristní je zápasová bilance československého a českého tenistu s protinožci. Jedinou výhru zaznamenali Kodeš s Hřebcem v roce 1975 na antuce staré Štvanice. Poslední měření sil v Adelaide v roce 1997 skončilo pro Čechy výpraskem 0:5. Svěřenci nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila nebudou mít snadnou úlohu. Kteří to budou? Semifinalista Australian Open Berdych se omluvil, veterán Štěpánek se po zranění teprve vrací na kurty. Na šanci čekají Rosol a Veselý.
Také nominace kapitána hostů Wallyho Masura v době naší uzávěrky nebyla známa. Diváci by určitě rádi viděli bývalou světovou jedničku 34letého Hewitta, stejně jako mladíka Kyrgiose, který na prvním grand slamu sezony došel do čtvrtfinále.
V plném proudu je prodej vstupenek v síti Ticketportal i v pobočkách Ostravského informačního servisu. K dispozici je také rezervační systém na www.ostravainfo.cz. Permice na tři dny stojí 590 a 690 Kč, na jednotlivé dny 300 a 350 Kč.