Ostravská radnice 12/2015
Změny ve vedení města Ostravy
Jedenácté zasedání Zastupitelstva města Ostravy ve volebním období 2014–2018 přineslo změny ve vedení města. Zastupitelé na návrh primátora Tomáše Macury (hnutí ANO 2011) odvolali členy Rady města Ostravy za Českou stranu sociálně demokratickou (ČSSD) prvního náměstka primátora Lumíra Palyzu, náměstky primátora Kamila Bednáře, Iva Hařovského a neuvolněného radního Václava Štolbu.
Z 54 přítomných zastupitelů, jeden byl omluven, hlasovalo pro odvolání 32, proti bylo 12, zdrželo se 10 zastupitelů. Zastupitelstvo na uvolněná místa v radě zvolilo Michala Mariánka, Břetislava Rigera, Lukáše Semeráka a Ivetu Vozňákovou (všichni hnutí Ostravak). Pro bylo 31, resp. 32 hlasů, zdrželo se 20, proti nebyl nikdo. Doplnili stávající členy rady města Tomáše Macuru, Radima Babince, Kateřinu Šebestovou, Libora Folwarczneho, Davida Pflegera (všichni hnutí ANO 2011), Zbyňka Pražáka a Ilju Racka (KDU-ČSL).
Zastupitelstvo svěřilo zabezpečování konkrétních úkolů v této samostatné působnosti.
Tomáš Macura, primátor: na úseku zahraničních styků a publicity činnosti města, vnější a vnitřní kontrolní činnosti, krizového řízení, veřejného pořádku, požární ochrany, legislativně-právních činností, strategického rozvoje, sportu, školství, vzdělávání.
Michal Mariánek, náměstek primátora: na úseku sociálních věcí, zdravotnictví, prevence kriminality.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora: na úseku kultury, volného času.
Radim Babinec, náměstek primátora: na úseku majetku, bytovém, dotací, veřejných zakázek (pro všechny resorty), sdružených nákupů.
Břetislav Riger, náměstek primátora: na úseku útvaru hlavního architekta, investic, stavebního řádu.
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: na úseku životního prostředí, vodního hospodářství a zemědělství, komunálním, živnostenském úřadu, IT služeb a outsourcingu.
Iveta Vozňáková, náměstkyně primátora: na úseku financí a rozpočtu.
Lukáš Semerák, člen rady města: na úseku dopravy, dopravně-správních činností.
V případě nepřítomnosti bude primátora zastupovat náměstek primátora Michal Mariánek, další pořadí zastupování: Zbyněk Pražák, Radim Babinec, Břetislav Riger, Kateřina Šebestová, Iveta Vozňáková.
Slavný den katedrály Božského Spasitele
Po více než roční rekonstrukci se 22. listopadu otevřely brány katedrály Božského Spasitele v Moravské Ostravě, po velehradské bazilice druhého největšího chrámu na Moravě a ve Slezsku. Slavnostní bohoslužby, kterou sloužil ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz, se zúčastnili olomoucký arcibiskup Jan Graubner, biskupové z Polska, Slovenska, biskup Slezské církve evangelické augsburského vyznání a farářka Českobratrské církve evangelické.
„Chrám otevřený v roce 1889 je jedním z nejdůležitějších symbolů našeho města. Za téměř 130 let byl pouze jednou opravován – a to v roce 1973. Máme příležitost znovu si prohlédnout svatostánek v jeho celé kráse. Otevření katedrály – ať už jsme věřící, či ti, kteří cestu k víře z jakéhokoliv důvodu nenašli – by pro nás mělo být impulzem k hledání dobra v nás, abychom dokázali překonat překážky, které před nás tato nelehká doba staví,“ uvedl v závěru bohoslužby primátor Tomáš Macura. Spolu s ním město při slavnostním otevření reprezentoval náměstek primátora Zbyněk Pražák.
Renovace trojlodní novorenesanční baziliky, jejíž stavba začala v roce 1883 podle plánů vídeňského architekta Gustava Meretty, stála včetně vnitřního vybavení 68 milionů korun. Financována byla z prostředků Evropské unie, římskokatolické církve, farnosti a výtěžku veřejných sbírek. Město přispělo částkou 1,5 milionu korun. Katedrálu si mohou zájemci prohlédnout mimo termíny pravidelných bohoslužeb od úterý do soboty od 8.15 do 12.15 a od 13.15 do 17.15 hodin.
Město přispěje na stovky nových kotlů
Město Ostrava pořádalo 5. listopadu v pořadí 9. konferenci o životním prostředí, letos s podtitulem Ostravské ovzduší a lokální topeniště. V rekonstruované budově planetária zasedli mj. ministr životního prostředí Richard Brabec, primátor Tomáš Macura, náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová, která konferenci organizovala, zástupci krajské samosprávy, odborníci na životní prostředí a ovzduší.
Tomáš Macura ve svém příspěvku zdůraznil, že ochrana životního prostředí patří k prioritám města. „Ostrava se zapojila do programu tzv. kotlíkových dotací, kdy ke stávající dotaci pokryjeme ze svého rozpočtu zbývající náklady do sta procent pořizovací ceny kotlů obyvatelům města,“ konstatoval primátor. „V rámci ekologické obměny vozového parku městské hromadné dopravy jezdí ve městě více než stovka nových autobusů na stlačený zemní plyn. Do Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší město letos přispělo částkou 15 milionů korun, což je dvakrát více než dosud.“
Ministr životního prostředí Richard Brabec představil nový Operační program Životní prostředí pro léta 2014–2020 ve vztahu k možnostem financování výměny kotlů. O přístupu města k tomuto projektu a podpoře města při výměně domovních zdrojů vytápění za ekologické modely hovořila náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. „Občané si mohou kotle pořídit téměř bez investic. V každém roce jsme připraveni přispět na výměnu nejméně pěti set kotlů. V rozpočtu města máme na následující tři roky alokováno třikrát 10 milionů korun. A peníze z rozpočtu budeme obyvatelům Ostravy na výměnu kotlů dávat tak dlouho, dokud o ně budou mít zájem a bude co ekologizovat,“ dodala Šebestová.
Program konference obohatila vystoupení představitelky partnerského města Katovice Barbary Lampartové (přítomné seznámila s možnostmi kontrol lokálních topenišť v Katovicích a Polsku obecně), Pavla Machálka z Českého hydrometeorologického ústavu, Lucie Hellebrandové ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě a dalších odborníků. Závěr jednání patřil diskusi.
Audity v plném proudu
První výsledky forenzních auditů, o kterých v srpnu rozhodla rada města u deseti vybraných městských společností, předloží Ernst & Young Audit, s. r. o. (EY) na konci prosince. Týkat se budou kontroly hospodaření Městské nemocnice Ostrava. Nejlepší přehled o možném chybném hospodaření či případné korupci mají tradičně lidé blízcí dané společnosti – zaměstnanci, obchodní partneři nebo třeba neziskové organizace, na které se lidé obracejí. Společnost EY zřídila e-mail a telefonickou linku, na kterých může každý své podezření anonymně nahlásit. Dosud přišlo osm podnětů. Kontaktovat forenzní auditory ohledně ostravských městských firem je možné na e-mailové adrese forenzni.audit@cz.ey.com nebo na telefonu 731 62 72 92. Forenzní audit se dále týká městských společností Dopravní podnik Ostrava, Ostravské komunikace, Ekova Electric, Vítkovice Aréna, Dům kultury Akord, Dům kultury města Ostravy, Sareza, OVA!!!CLOUD a Ovanet.
Hlasování rady na webu
Rada města Ostravy rozhodla 8. prosince o zveřejňování výsledků hlasování o přijatých usneseních na webových stránkách města s účinností od 1. 1. 2016. Zveřejněny budou počty hlasů pro návrh, proti návrhu a zdržel se. V případě nejednotného hlasování bude uvedeno jmenovitě hlasování každého člena rady. „S tímto návrhem přišla již letos v květnu nově zřízená Komise pro otevřenou radnici vedená Janem Kovácsem, zastupitelem za hnutí ANO 2011. Návrh ale tehdy radou města nebyl přijat, když pro jeho schválení hlasovali pouze radní z ANO. Jsem rád, že se opakovaný návrh na jmenovité zveřejňování hlasování jednotlivých radních u projednaných bodů programu podařilo schválit, a to všemi hlasy členů rady,“ komentoval rozhodnutí primátor Tomáš Macura.
Skončila první etapa rekonstrukce Nádražní
První etapa rekonstrukce jedné z nejdůležitějších ostravských dopravních tepen skončila. Automobilová doprava se na Nádražní ulici vrátila o půlnoci z 30. 11. na 1. 12. O 24 hodin později začala cestujícím sloužit nově vybudovaná zastávka Stodolní.
Projekt „Zklidnění ulice Nádražní, I. a II. etapa“, jehož součástí byla rekonstrukce tramvajové trati, komunikace a chodníků a především rekonstrukce havarijního stavu kanalizace a vodovodu pod vozovkou a kolejemi, proběhla i přes komplikovaný průběh výstavby v souladu s dohodnutým časovým harmonogramem.
S ohledem na čerpání dotací z Regionálního operačního programu byl závazný termín pro dokončení první etapy v úseku od křižovatky s ulicí 30. dubna po ulici Stodolní splněn. Plný provoz v celém úseku Nádražní bude trvat do zahájení druhé etapy rekonstrukce, která by se měla v závislosti na klimatických podmínkách rozběhnout na přelomu března a dubna 2016.
Cílem projektu je modernizace inženýrských sítí, zkvalitnění povrchu vozovky a chodníků, které byly v důsledku oprav inženýrských sítí v minulosti mnohokrát lokálně otevřeny a znovuobnoveny. Na rekonstruovaných úsecích dojde k výraznému zklidnění automobilové i tramvajové dopravy. Trať je postavena moderní technologií s uložením kolejí do antivibračního podloží s rohožemi, kolejnice jsou obloženy pryžovými podložkami a bokovnicemi. Neopomenutelným přínosem je celkové zvýšení bezpečnosti cestujících MHD, kteří jsou na vyvýšených zastávkových mysech chráněni před automobily. Řidiči vozidel musejí čekat, než tramvaj odbaví cestující a teprve pak mohou po volné koleji pokračovat v jízdě.
Projektovou dokumentaci zpracovala projekční kancelář pro dopravní stavby Projekt 2010, s. r. o. Realizaci rekonstrukce zajišťuje „Společnost Nádražní“ sdružující stavební firmy STRABAG a. s. a STASPO, spol. s. r. o. Předpokládané realizační náklady projektu první i druhé etapy byly odhadovány na 308 mil. Kč bez DPH. V důsledku soutěže došlo ke snížení předpokládané ceny o 56 % na vítěznou nabídkovou cenu v hodnotě 136,3 mil. Kč bez DPH.
Projekt „Zklidnění ulice Nádražní, I. etapa“ je spolufinancován z ROP NUTS II Moravskoslezsko 2007–2013, prioritní osa 1. regionální infrastruktura a dostupnost, oblast podpory 1.3. Rozvoj dopravní obslužnosti. Míra dotace činí 85 % ze způsobilých výdajů pro první etapu realizace.
Nová čtyřkoalice chce nastartovat změny
Představitelé nové čtyřkoalice v čele města Ostravy složené z hnutí ANO 2011, hnutí Ostravak, KDU-ČSL a ODS zveřejnili své záměry a cíle na tiskové konferenci 25. listopadu.
Podle primátora Tomáše Macury je čtyřkoaliční formát návratem k záměru, k němuž hnutí ANO a Ostravak inklinovaly po volbách na podzim 2014. Důvodem pro odvolání zástupců ČSSD v radě byla zjištěná zákulisní snaha bývalého koaličního partnera o jiné uspořádání ve vedení města, bez hnutí ANO a KDU-ČSL. Primátor rovněž ocenil konstruktivní průběh zastupitelstva a rychlou dohodu na složení rady.
Náměstek primátora za KDU-ČSL Zbyněk Pražák vyjádřil spokojenost, že nová koaliční smlouva je dobře nastartována v jeho bývalém resortu sociálních věcí, zdravotnictví a vzdělávání. Nového náměstka Michala Mariánka považuje za znalce sociální problematiky.
Radní za hnutí Ostravak Lukáš Semerák konstatoval, že ČSSD nebude poprvé od roku 1990 ve vedení města. Připomněl, že Ostravak i ANO vznikla jako protestní hnutí deklarující nespokojenost se stylem řízení města. Věří, že čtyřkoalice změny nastartuje.
Místopředseda zastupitelského klubu ODS František Kolařík potvrdil, že kandidátem občanských demokratů na člena rady a náměstka primátora bude Martin Štěpánek, v době jednání zastupitelstva na zahraniční pracovní cestě. Jeho nominace bude předložena zastupitelstvu dne 16. 12. 2015.
Nehleďte nám na rodný list!
Ze tří desítek návrhů mimořádně aktivních 65letých a starších mužů a žen, které na ostravskou radnici podali jednotlivci i organizace, vybrala odborná komise šestici kandidátů-finalistů ankety Senior roku 2015. Vítězem se stal Rajko Doleček, lékař, propagátor zdravého životního stylu a publicista, který letos v červnu oslavil devadesáté narozeniny.
Laureáty letošní ankety byli 9. listopadu v Nové radnici vyhlášeni Jan Breník (70), jáhen římskokatolické církve v Mariánských Horách, pomáhající starým a nemocným lidem doma i v penzionech, Anna Buroňová (75), folkloristka, cvičitelka, autorka skladeb pro sokolské slety, Antonie Gorová (92), organizátorka akcí v Domově pro seniory v Hladnovské ul. ve Slezské Ostravě, Lenka Kocierzová (65), malířka a básnířka, zakladatelka kulturního centra Dům u šraňků ve Vítkovicích a Jaroslav Málek (84), hudebník, zpěvák, propagátor poezie, organizátor besed pro seniory.
Podruhé v devítileté historii ankety byl oceněn klub seniorů. Za Společnost senior cenu převzala jeho předsedkyně Ludmila Holubová. Jde o občanské sdružení s širokým polem působnosti při aktivizaci jednotlivců a organizací dříve narozených. Vydává tištěné a webové periodikum Senior Tip. Vyznamenaní převzali ceny z rukou primátora Tomáše Macury, náměstka primátora Zbyňka Pražáka, starosty Poruby Petra Mihálika, místostarosty Slezské Ostravy Maria Lyčky. Slavnostního vyhlášení ankety se zúčastnili také radní města Ilja Racek, vedoucí odboru sociálních věcí, zdravotnictví a vzdělanosti magistrátu Jarmila Rovňáková a další osobnosti.
Dosavadní vítězové ankety Senior roku: Blanka Malá (2007), Eva Teicherová (2008), Jaroslav Král (2009), Luděk Eliáš (2010), Lubomír Pásek (2011), Jan Hališka (2012), Věra Heroldová (2013), Hana Papežová-Kolářová (2014).