Historické kalendárium
6. květen 1925
Dne 6. 5. 1925 v Ostravě zemřel hudební pedagog, skladatel a publicista Eduard Marhula (narodil se 8. 12. 1877 ve Vsetíně). Do Ostravy přišel v roce 1906 a stal se varhaníkem chrámu v Mariánských Horách. V roce 1907 založil a také vedl mariánskohorskou hudební a varhanickou školu Matice školské. Její vznik měl význam pro budoucí rozvoj hudebního života na Ostravsku. Škola se stala vzorem, podle kterého byly zakládány další české hudební školy v regionu. Marhulovo působení v ostravském hudebním životě bylo spojeno rovněž s existencí jím založeného pěveckého sboru, zpívajícího skladby svého zakladatele a sbormistra. Z jeho kompozičního odkazu dosáhly značné obliby sborové úpravy lidových písní nebo duchovní kompozice Valašská mše pastýřská. V letech 1913–1914 se podílel na vydávání časopisu Hudební obzor, v roce 1921 obnoveném pod názvem Hudební a divadelní obzor.
8. květen 1848
Dne 8. 5. 1848 proběhly volby do velitelského sboru národní gardy založené ostravskými měšťany. Ostravská národní garda podobně jako jiné městské gardy v revolučních letech 1848–1849 měla za úkol bdít nad pořádkem ve městě v převratné době, která přinesla zrušení poddanství a patrimoniálního systému. Jejími členy byli nejvýznamnější a nejmajetnější občané např. purkmistr Karel Farnik, Franz Kremer, lékárník Severin Johanny, Petr Marekvička a další. V jejím čele stálo 11členné předsednictvo, počet dosahoval přibližně 93 členů. Tato ozbrojená složka měla na svém gardovém praporu vedle znaku Moravské Ostravy heslo: Pro svobodu, bezpečí a právo (německy). Gardisté se scházeli v hostinci Gabriela Kudělky, který se nacházel na radniční straně náměstí a nesl označení U Národního gardisty (Zum Nazional Gardisten).
12. květen 1895
Dne 12. 5. 1895 proběhlo slavnostní odhalení pomníku dvanácti horníkům na polskoostravském hřbitově, obětem nešťastného krveprolití, ke kterému došlo 9. 5. 1894 na jámě Trojice v tehdejší Polské (od roku 1920 Slezské) Ostravě. Samotnému odhalení pomníku předcházel smuteční průvod, který vyšel ve 2 hodiny odpoledne od hostince pana Slunečky v Moravské Ostravě (hostinec zvaný U Slunce byl znám jako středisko dělnického hnutí na konci 19. a počátkem 20. století a stával na Cingrově ulici 26, č. p. 255). Hlavní ceremoniál slavnosti s připomenutím tragické události probíhal před Glesingerovým hostincem ve Slezské Ostravě (stával na ulici Těšínské 90, č. p. 49) v místech, kde se odehrál krvavý zákrok. Kolem 4. hodiny odpolední byl odhalen žulový obelisk nad společným hrobem se jmény zastřelených horníků a položeny věnce.
Foto: Náhrobek společného hrobu horníků zastřelených při stávce na jámě Trojici (1894) stojí na ústředním hřbitově na Těšínské ulici ve Slezské Ostravě.