Historické kalendárium

pro týden od 17. února do 23. února

17. únor 1995

V tento den před třiceti lety slavnostně otevřeli nové prostory ostravské pobočky Alliance française na Mlýnské ulici v Moravské Ostravě velvyslanec Francouzské republiky Beenoit D’Aboville a ostravský primátor Evžen Tošenovský. Počátky Alliance française Ostrava obnovené v roce 1991 byly skromné – malá pronajatá místnost s několika svazky francouzských knih přístupná veřejnosti jedno odpoledne v týdnu. Brzy začala organizace nabízet kurzy francouzštiny a pořádat různé kulturní akce. Mezi nejznámější patří Francouzský podzim, jehož součástí jsou přehlídky filmů, koncerty, besedy, přednášky či ochutnávky francouzské kuchyně. Alliance française se za dobu svého působení několikrát stěhovala, aby mohla vyjít vstříc stále stoupajícímu zájmu o kurzy francouzštiny a francouzskou kulturu. Od roku 2018 sídlí na ulici Československých legií.1364/20.

19. únor 1960

Toho dne byl v Domě energetiky v Ostravě slavnostně zahájen provoz nového oblastního dispečinku pro Moravu. Technickým vybavením a architektonickým pojetím se jednalo o nejmodernější energetický dispečink ve střední Evropě. Zařízení dispečinku dodal národní podnik Veltechna. Nový dispečerský sál měl přímé spojení s jednotlivými elektrárnami, rozvodnami a ústředním dispečinkem v Praze. Dálkově se měřila výroba elektřiny a dálková signalizace celého ovládaného energetického systému zaznamenávala na zvláštní schéma barevnými světly stav a poruchy na všech vedeních. Uprostřed sálu byl umístěn dispečerský stůl obsluhovaný dvěma dispečery. Nové dispečerské zařízení v hodnotě 42 milionů korun mělo přispět k hospodárnějšímu využití elektrické energie. 

 





22. února 2000

Právě tehdy zemřel v Ostravě publicista, prozaik a rozhlasový redaktor Liboslav Tetens, narozen 22. 3. 1908 v Porubě. Po ukončení studií na Masarykově univerzitě v Brně v roce 1932 působil jako středoškolský učitel v Orlové a Ostravě. Po roce 1945 začal působit v ostravském rozhlase, kde se stal později vedoucím redaktorem vysílání pro děti a mládež. Zavedl originální dětské pořady (např. Vláček Kolejáček, Koksáček a permoník), vysílání pro mládež nebo pořady s regionální tématikou (Jak se stavěly železárny, Vyprávění o přírodě a lidech kolem hradu Štramberka). Byl autorem románu Galeje vypluly, psal historickou prózu pro děti a mládež a také pohádky. V normalizačním o období mu byla zakázána publicistická činnost a roku 1970 musel z rozhlasu odejít. V roce 1990 společně s dalšími vydal publikaci „Svědectví o roku 1968“, popisující okupaci a následné normalizační čistky v ostravské rozhlasové redakci.

Foto1: Dům energetiky na ulici 28. října v 60. letech 20. století

Foto2: Dispečerský sál v Domě energetiky v roce 1960

 

Zpracoval: Archiv města Ostravy