Historické kalendárium

pro týden od 16. září do 22. září

16. září 27. 1884

Toho dne byla slavnostně otevřena a vysvěcena budova trojtřídní obecné školy na Zárubku v Polské Ostravě. Ke vzniku stavby značně dopomohla společnost Severní dráha Ferdinandova, které náležela jáma Hermenegild (Zárubek). Ta obci darovala nejen pozemek, ale rovněž stavbu dotovala příspěvkem 10 000 zl. Budova č. p. 451 byla umístěna poblíž křižovatky tehdejší ulice Frýdecké (nyní Podzámčí) se Šenovskou ulicí, v pozdějších letech byla ještě několikrát rekonstruována, zejm. v důsledku důlních škod. Demolována byla v 90. letech 20. století.

17. září 1934

Právě tehdy byl slavnostně otevřen adaptovaný obchodní dům Textilie. Byl vnitřně propojen se sousední a do té doby samostatnou budovou nájemního a obchodního domu Ignace Schmelze. Tehdy v obchodním domě pracovalo kolem 400 zaměstnanců, z toho v krejčovských dílnách 110 švadlen a krejčích. Rozšířením prodejní plochy vznikl velký obchodní palác, který svou velikostí, ale také vysokým standardem služeb patřil k nejlepším a největším obchodním domům v republice. Jeho 30 oddělení bylo zdaleka nejvíce v Moravské Ostravě a mělo vysokou úroveň kvality prodeje. V Ostravě v podstatě neměl konkurenci, snad pouze obchodní dům Rix se mu snažil vyrovnat a obě firmy spolu soupeřily nejen na poli obchodním. V pátek 7. dubna 2000 dopoledne se při nepovolené rekonstrukci zřítily za plného provozu dva nosné pilíře a stropy tří podlaží v severní části středního křídla objektu. Bývalý obchodní dům Ostravica-Textilia se letos po rekonstrukci otevřel pod značkou Boutique Business Inkubátor Ostravica (BBiO). Unikátní koncept BBiO HOME & office nabízí na ploše o více než 6000 m2 flexibilní i sdílené kanceláře, zasedací místnosti, ale i kavárnu, čtyři jídelní koncepty, klub se špičkovým ozvučením a prostory pro pořádání kulturních a jiných akcí.

19. září 1984

V Opavě tehdy zemřel sportovní trenér Evžen Hadamczik (narodil se 28. srpna 1939 v Kravařích-Koutech). Vyvrcholením jeho kariéry se stalo angažmá v prvoligovém Baníku Ostrava, který dovedl v letech 1978-1983 dvakrát k titulu mistra ČSSR a třikrát k druhému místu. Dalších úspěchů dosáhl Baník Ostrava vítězstvím v Čs. poháru a v evropských mezinárodních soutěžích, např. v Poháru vítězů pohárů 1978–1979, kdy hrál v semifinále. V Poháru evropských zemí 1980–1981 se družstvo probojovalo do čtvrtfinále. Pět Hadamczykových svěřenců je dnes vlastníkem zlaté olympijské medaile z Moskvy 1980. Zásluhy o čs. kopanou ocenil fotbalový svaz jmenováním trenérem čs. olympijského fotbalového družstva 1984. Skutečnost, že se tehdejší ČSSR olympiády v Los Angeles z politických důvodů neúčastnila, jej natolik zlomila, že byla jednou z příčin spáchání sebevraždy.

Foto: Utkání čtvrtfinále Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ) mezi Baníkem Ostrava a Bayernem Mnichov 18. března 1981. Utkání na Bazalech sledovalo 32 tisíc diváků a Baník utrpěl prohru 2:4.

 

Zpracoval: Archiv města Ostravy