Historické kalendárium

pro týden od 11. do 17. září

11. září 1869

Dne 11. 9. 1869 je datována dotační listina ostravského městského zastupitelstva, upravující poměry na hlavní chlapecké škole v Moravské Ostravě. Jeden z jejich článků též upravoval jazyk vyučování. Uznávala se převaha slovanského jazyka mládeže, a proto se v prvních třídách učilo česky. Dále se zde však hovořilo o přání obyvatel města, aby se školní mládeži dala příležitost naučit se i druhému zemskému jazyku – proto se ve 2. třídě zaváděla povinná němčina a ve větší míře se jí také učilo ve 3. a ve 4. třídě. Náboženství se mělo vyučovat v mateřském jazyce žáků, ve výuce zpěvu se mělo přihlížet k oběma jazykům.

12. září 1970

Právě tehdy 12. 9. 1970 bylo slavnostně otevřeno kino Luna v ostravském Zábřehu. Autorem návrhu kina byl Ing. arch. Bronislaw Firla, na konstrukci se podílel Ing. Bohumil Kozlík a na interiéru Ing. arch. Václav Šafář. Stavba byla prohlášena za nejlepší realizaci roku 1970 v oboru individuálních staveb občanské vybavenosti Stavoprojektu v Ostravě. Projekční plocha s rozměry 18 x 9 metrů se řadila k největším v Československu. Čelní stěna kina byla původně obložena břidlicovým obkladem, v němž byla zasazena kovová plastika květu, ale ještě v průběhu 70. let byla břidlicová fasáda nahrazena plechovým oplechováním. Od roku 2013 začala postupná modernizace kina, úpravou prošly vnitřní prostory i fasáda. V průběhu roku 2015 získal novou podobu také prostor před kinem.

12. září 1993

V tento den zemřel v Ostravě tanečník a choreograf Emerich Gabzdyl (narodil se 20. 7. 1908 ve Vítkovicích, m. část Ostravy). Ve 14 letech byl angažován do baletního souboru Národního divadla moravskoslezského v Moravské Ostravě italským choreografem Achille Viscusim, pod jehož vedením se stal sólistou. Zde působil až do roku 1928. Po angažmá v Bratislavě a v zahraničí odešel v roce 1932 do Brna, v roce 1938 se vrátil do Ostravy, kde prožil stěžejní část uměleckého života. Byl šéfem baletu, hrál, režíroval a vytvářel zde choreografie 32 let. Jako tanečník ztvárnil přes osmdesát velkých rolí, podílel se na choreografiích ve více než sto dvaceti operách, sto třiceti operetách a pětadvaceti činohrách. Vychoval řadu tanečních sólistů a působil jako pedagog. V letech 1970–1974 byl šéfem baletu v pražském Národním divadle. S ostravským divadlem spolupracoval až do své smrti v roce 1993.

Foto: Tanečník a choreograf Emerich Gabzdyl

 

Zpracoval: Archiv města Ostravy