Historické kalendárium

pro týden od 7. srpna do 13. srpna

10. srpen 1956

Právě tehdy uveřejnily noviny Nová svoboda článek s titulem Se světoznámou značkou VŽKG vlakem, lodí do Egypta – Vítkovičtí kotláři pomáhají Egyptu k hospodářskému rozkvětu. Tehdejší Vítkovické železárny Klementa Gottwalda dostávaly zakázky z téměř 70 států světa. Zavlažovací potrubí, vyrobené ve vítkovické kotlárně a jutovně, bylo přepravováno do Egypta přes území tehdejší Jugoslávie železnicí a poté z přístavu Rjeka nákladní lodní dopravou. V srpnu 1956 byl vypraven již šestý vlak s nákladem jednoho kilometru hrdlového potrubí o průměru téměř 1 metru. Zpět z Alexandrie se dovážela bavlna, tabák a další egyptského zboží.


11. srpen 1876

V Mělníku se narodil budoucí varhaník a ředitel kůru přívozského chrámu Karel Patočka. V roce 1902 přišel do Přívozu (m. č. Ostravy), aby zde v následujících téměř čtyřiceti letech rozvinul rozsáhlou interpretační hudební činnost. Prožil zde období působení faráře Karla Petra (1912–1932), velkého příznivce umění. V počátcích ostravského působení byl sbormistrem pěveckého sboru Ozvěna-Wiederhall, německého pěveckého spolku Frohsinn i českého sboru Křížkovský. V letech 1906–1907 psal hudební recenze do novin Ostravský kraj. Působil rovněž jako učitel zpěvu na ostravských středních školách, na reálném reformním gymnáziu učil mj. i Ilju Hurníka. Zemřel 25. 11. 1941 v Ostravě.

11. srpen 1935

Toho dne byl v Moravské Ostravě při příležitosti 25 let trvání zdejšího odborného společenstva holičů, kadeřníků a vlásenkářů zahájen sjezd kadeřníků, jehož se zúčastnilo 600 delegátů z celé tehdejší republiky. V rámci sjezdu proběhla v Národním domě (dnes Divadlo Jiřího Myrona) soutěž holičských učňů a učnic v ondulování a odborném stříhání vlasů, večer pak soutěž členů společenstva v česání dam o ceny ve vodové ondulaci a v ondulování železem.

Foto1: Zavlažovací potrubí pro Egypt, Nová svoboda, 1956

Foto2: Pohled na interiér a varhany přívozského kostela

 

Zpracoval: Archiv města Ostravy