Historické kalendárium
13. červen 2012
Ostravský rodák, sochař, medailér a pedagog Josef Nálepa zemřel onoho dne v Praze ve věku 76 let. Byl autorem sochařských portrétů významných českých osobností, především z oblasti kultury (např. herce a pedagoga Radovana Lukavského, herce Vlastimila Brodského, zpěváka Karla Gotta) a sportu (např. rychlobruslařka Martina Sáblíková). Vytvářel návrhy cen mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, dvoukorunová mince podle jeho návrhu byla ražena a používána jako platidlo v letech 1972-1990. J. Nálepa také aktivně sportoval, byl osminásobným mistrem Československa ve vodním lyžování, ve kterém také působil jako reprezentační trenér, létal na rogalu, patřil k průkopníkům tohoto sportu u nás. Poslední rozloučení s Josefem Nálepou se konalo ve středu 20. 6. 2012 v Ústřední obřadní síni v Praze na Olšanech.
13. červen 1939
Deník České slovo přinesl obsáhlý článek o jubilantce a „nejstarší a nejzajímavější porodní asistentce na celém Ostravsku“. List u příležitosti 45leté porodní praxe Františky Děrglové z Michálkovic seznámil čtenáře s touto výjimečnou osobností. Vdova po horníku Františka Děrglová (75), roz. Vicherková na radu lékaře Dr. Šulce odjela do Prahy, kde se učila na III. klinice pod vedením věhlasného porodníka MUDr. Rubeše a ředitele MUDr. Pelce. Zkoušku z porodnictví složila 15. 1. 1894 s vyznamenáním a za dobu své praxe pomohla na svět 7 tisícům dětí. Michálkovická občanka se za svou záslužnou práci dočkala nejen ocenění v tisku, ale také zvěčnění v obecní kronice.
17. červen 1952
Dětský lékař, specialista na včasné rozpoznání nedostatečně vyvinutých kyčelních kloubů u kojenců MUDr. Nikolaj Petrovič Popov zemřel v tento den v Ostravě. Do Československa přijel roku 1922. Jako ruskému emigrantovi s pasem Mezinárodního Červeného kříže mu bylo umožněno studovat a v roce 1932 získal čsl. občanství. N. P. Popov pocházel z rodiny statkáře v Jastrebovce (Rusko), kde se narodil ke třem sourozencům dne 1. 4. 1897. Po absolvování gymnázia sloužil v ruské armádě, bojoval proti bolševickým vojskům a na podzim 1920 byl evakuován z Krymu do Bulharska. Od roku 1935 žil v Moravské Ostravě. Působil spolu s manželkou MUDr. Zdeňkou Popovovou ve vlastní ordinaci na Těšínské ulici č. 21 (dnes ul. 28. října, u mostu Miloše Sýkory).
Foto1: Článek o Františce Děrglové v českém slovu (1940)
Foto2: Reklama na ordinaci MUDr. Nikolaje Popova (1935)
Zpracoval: Archiv města Ostravy