Historické kalendárium
20. říjen 1858
Toho dne se Bohuslavicích u Zlína 20. 10. 1858 narodil středoškolský profesor a první ředitel českého matičního gymnázia v Moravské Ostravě Adolf Ručka. Pocházel z rodiny venkovského učitele, jeho předci byli drobnými zemědělci na Zlínsku. Absolvoval Slovanské gymnázium v Olomouci a následně studium matematiky a fyziky na Filozofické fakultě univerzity v Praze. Na přání svého spolužáka z gymnaziálních let Dr. Edmunda Palkovského se roku 1897 obětavě ujal vedení nově založeného českého reálného gymnázia v Moravské Ostravě, které mělo v počátcích velké finanční problémy a bojovalo o přežití. Po rozdělení školy v roce 1904 se stal ředitelem postátněné České zemské vyšší reálky, kterou řídil až do odchodu do penze roku 1917. Při české reálce založil stipendijní nadaci na podporu nemajetných žáků. Významně se podílel na činnosti Matice ostravské a zasloužil se o rozvoj českého národního školství na Ostravsku. Adolf Ručka zemřel 26. 12. 1924 v Moravské Ostravě.
20. říjen 1976
„Baník-Lví srdce!“, „Koncert vůle, bojovnosti i umění“… To je jen pár novinových titulků opisujících nečekaný úspěch Baníku Ostrava, jehož docílil 20. 10. 1976 v utkání druhého kola Poháru mistrů evropských zemí proti tehdy trojnásobnému vítězi této mezinárodní klubové soutěže Bayernu Mnichov. Západoněmecký tým byl nabitý fotbalovými hvězdami, jako byli Franz Beckenbauer, Gerd Müller, Uli Hoeneß, Sepp Maier či Karl-Heinz Rummenigge. Ostravský mistrovský celek jej porazil před více než třicetitisícovou návštěvou vyprodaných Bazalů 2:1. A to přesto, že se mužstvo vedené trenérem Jiřím Rubášem potýkalo s rozsáhlou marodkou a muselo se obejít bez pěti hráčů základní sestavy, včetně kapitána Rostislava Vojáčka. Na hře domácích se tento hendikep nijak zvlášť neprojevil a utkání bylo komentátory hodnoceno jako „fotbalové hody“. Ačkoliv se po odvetném zápase v Mnichově nakonec senzační postup Baníku přes Bayern nekonal, vysloužili si ostravští fotbalisté slova uznání (nejen) od mnohem slavnějšího soupeře.
21. říjen 1958
Dne 21. 10. 1958 založila rada ostravského Městského národního výboru svým usnesením Park kultury a oddechu v Ostravě (PKO), jednu z největších kulturních organizací ve městě s kombinovanou výstavnickou, osvětovou i obchodní funkcí. V roce 1962 se osamostatněním ostravského výstavnictví stalo z PKO přibližně na jedno desetiletí především kulturně-osvětové zařízení klubového charakteru. Ve stejné době PKO vydával Ostravský kulturní zpravodaj, jenž měl mezi časopisy toho druhu nejvyšší náklad v ČSR. V éře politického uvolnění 60. let se zapsal také do dějin ostravského divadelnictví. Jeho činnost byla úzce spojena s areálem na Černé louce a výstavnictví tvořilo od roku 1974 opět jednu z jejích hlavních náplní. K nim patřila rovněž organizace masových kulturně-společenských a politických akcí, jako byl např. proslulý Den horníků. V této podobě PKO fungoval až do roku 1990, kdy zanikl, resp. kdy plnění jeho úkolů přešlo na nový typ organizací.
Foto1: Tým TJ Baník Ostrava OKD, mistr ligy 1975/1976, se na podzim 1976 stal zástupcem čs. fotbalu v Poháru mistrů evropských zemí. Poté, co v prvním kole vyřadil norský Viking Stavanger, změřil následně síly s německým šampiónem Bayernem Mnichov.
Foto2: PKO začal v roce 1959 budovat na Černé louce výstaviště. Přestože po určitou dobu bylo výstavnictví z PKO organizačně vyčleněno, areál na Černé louce s ním byl nerozlučně spjat. V jeho prostorách pořádal PKO nejrůznější koncerty, estrády, kabarety, divadelní představení či módní přehlídky a plesy. Proslulé byly též tematické dny tisku, horníků nebo školáků, lidové veselice a jiné zábavní podniky. Pod organizací PKO se zde konaly také přehlídky Filmového festivalu pracujících a většina ročníků celostátní výstavy Ostrava.
Zpracoval: Archiv města Ostravy