Historické kalendárium
15. února 1991
Ke dni 15. února 1991 se konal první městský sněm Ostravské rady Českého Junáka po opětovném obnovení činnosti této organizace v listopadu 1989. První skautský oddíl byl založen v Moravské Ostravě 5. dubna 1919. Po přednášce A. B. Svojsíka v kině Palace o tři týdny později se členská základna prozatím nevelké skupiny českých žáků a studentů značně rozrostla. V r. 1923 měla ostravská župa Svazu junáků-skautů Republiky československé 840 členů v šesti okresech a 41 oddílech chlapeckých a šesti dívčích. V r. 1940 byla činnost Junáka německými okupačními úřady zakázána. Znovu obnoven byl Junák v r. 1945, aby jej o pět let později komunisté opět zakázali. Uvolněné poměry v období pražského jara vedly v r. 1968 k znovuobnovení organizace, která však fungovala samostatně pouze dva roky. V r. 1970 došlo k jejímu sloučení, a třetímu faktickému zániku, s organizací Pionýr.
16. února 1948
Právě 16. února 1948 se ve Vítkovicích konala mimořádná krajská konference československé sociálně demokratické strany. Její účastníci přijali rezoluci, v níž požadovali dodržování Košického vládního programu, ostře odsoudili tragickou závislost vedení odborů na KSČ a vyjadřovali znepokojení nad vyostřováním vnitrostátního napětí. Delegáti si byli vědomi významu blížících se voleb, věřili, že z nich vzejde parlament s delším funkčním obdobím, který zajistí klidnou atmosféru pro práci na nové ústavní listině. Ve svém prohlášení vyzvali pracující lid měst i venkova, „aby bojoval proti každé formě zneužití demokracie, a aby se ve volebním zápase rozhodoval nikoliv podle propagandy, ale podle toho, kde a jak je bráněna demokracie a občanské svobody“. To již bylo jen pár dní před vynucenou demisí ministrů nekomunistických stran a komunistickým převratem. Volby do Národního shromáždění s jednotnou kandidátkou všech stran v květnu 1948 již na tomto stavu nic nezměnily.
18. února 1901
Dne 18. února 1901 se v Brně narodil divadelní a filmový herec Hugo Haas (zemřel 1. prosince 1968 ve Vídni). Studoval zpěv na brněnské konzervatoři. Svou uměleckou dráhu začal v r. 1920 v Zemském divadle v Brně, kde byl obsazován většinou do epizodních rolí. Po nástupu do souboru činohry moravskoslezského divadla v Moravské Ostravě začátkem sezóny 1923-1924 získal několik důležitějších rolí, hrál např. Kristiána v Rostandově Cyranu z Bergeracu, Václava Dubského v Našich furiantech nebo Alana Vilíma, zhýčkaného syna majitele továrny na čokoládu, ve hře Fr. Langera Velbloud uchem jehly. Pak však hrál opět jen v epizodách, a proto po sezóně odešel do Prahy. Do ostravského divadla se však v letech 1930 až 1938 vracel jako host, tentokráte již výhradně v hlavních úlohách, a několikrát se zde objevil na scéně společně s Olgou Scheinpflugovou.
Foto: Vladimír Čermák, stál v čele odbojové skupiny ostravských skautů popravených nacisty v dubnu 1945 v Těšíně. Jejich památku připomíná mohyla Ivančena na úpatí Lysé hory.
Zpracoval: Archiv města Ostravy