Historické kalendárium
16. prosince 2000
Dne 16. prosince 2000 zahájilo po 18 měsících Divadlo Antonína Dvořáka svůj zkušební provoz uvedením baletní fantazie Dvořákstory. Představení bylo určeno všem, kteří se podíleli na jeho rekonstrukci a přístavbě podle projektu Josefa Havlíčka a Víta Klimše. V novostavbě na místě bývalého parkoviště byly vybudovány nové sály, šatny a hudební zkušebny, z nichž jedna slouží zároveň také jako nahrávací studio. Přiblížením k původní historické podobě budovy bylo také snížení kapacity hlediště z 850 na 533 míst a obnovení lóží v přízemí.
18. prosince 1948
Dne 18. prosince 1948 zemřel malíř Viktor Kutzer (narodil se 18. července 1885 ve Velkých Karlovicích okr. Vsetín). Pocházel z proslavené rodiny malířů a sochařů. Vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Po studiích se usadil v Moravské Ostravě. Kutzer se věnoval krajinomalbě, ve svých obrazech zachytil zejména Beskydy, Jeseníky a Tatry, ale také scenérie z Ostravska, Valašska a Lašska. Mimo to se zabýval figurálními a dekorativními pracemi. Je autorem jevištní výpravy pro Národní divadlo moravskoslezské. Byl jeden ze zakladatelů Moravskoslezského sdružení výtvarných umělců.
20. prosince 1923
Podle rozhodnutí československé vlády ze dne 20. prosince 1923 se původní návrh na sloučení patnácti moravských a slezských obcí v jediné Horní město Ostravu omezil pouze na sedm moravských obcí Moravskou Ostravu, Přívoz, Mariánské Hory, Vítkovice, Hrabůvku, Novou Ves a Zábřeh nad Odrou, které se od 1. ledna 1924 spojily v jednu místní obec pod názvem Moravská Ostrava. Do jejího čela byl jmenován Jan Prokeš, dosavadní předseda správní komise města Moravská Ostrava. Sloučením se rozloha města více než zpětinásobila, neboť z původních 775 ha vzrostla na 4 028 ha. Počet obyvatel stoupl z původních 42 tisíc na 113 tisíc.
Příloha: Pohled na přístavbu v zadním traktu historické budovy Divadla Antonína Dvořáka.
Zpracoval Archiv města Ostravy