Historické kalendárium
28. srpna 1919
Propukla protestní stávka českých horníků ostravsko-karvinských kamenouhelných dolů proti připojení části Těšínska k Polsku. Delegace horníků se rozjela do Prahy, aby ministerskému předsedovi V. Tusarovi tlumočila znepokojení před hrozbou ztráty karvinských dolů a košicko-bohumínské dráhy a předala mu rezoluci nazvanou "Jen přes naše mrtvoly!". V neděli 31. srpna bylo zveřejněno provolání Zemského národního výboru pro Slezsko, aby horníci příštího dne nastoupili do práce, jelikož účelu stávky bylo dosaženo. Tak se i stalo.
28. srpna 1939
V Kravařích-Koutech (okr. Opava) se narodil sportovní trenér Evžen Hadamczik (zemřel 9. 9. 1984 v Opavě). Vyvrcholením jeho kariéry se stalo angažmá v prvoligovém Baníku Ostrava, který dovedl v letech 1978 až 1983 dvakrát k titulu mistra republiky. Dalších úspěchů dosáhl Baník Ostrava vítězstvím v Čs. poháru a v evropských mezinárodních soutěžích. Pět Hadamczikových svěřenců je vlastníky zlaté olympijské medaile z Moskvy 1980. Zásluhy o čs. kopanou ocenil fotbalový svaz jmenováním trenérem čs. olympijského fotbalového družstva 1984. Skutečnost, že se tehdejší čs. republika olympiády v Los Angeles z politických důvodů nezúčastnila, jej natolik zlomila, že byla jednou z příčin spáchání sebevraždy.
31. srpna 1939
Německá posádka SA v Moravské Ostravě se zapojila do útoku na sousední Polsko. Celkem 100 příslušníků SA bylo vysláno do Paskova, aby urychleně vybudovali provizorní tábor pro očekávané polské zajatce. Záhy sem byli umístěni zajatí polští celníci a vojáci polské pohraniční stráže. Jiné formace ostravských SS, SA a jiných svazů byly předisponovány do Bohumína a do karvinské části revíru. Tam měly zajišťovat bezpečnost průmyslových závodů v týlu postupujících nacistických vojsk. Ostrava také musela jako první poskytnout lékařskou pomoc raněným příslušníkům wermachtu.
Foto:
Fotbalové mužstvo TJ Baník Ostrava, mistr ligy 1981. Trenér Evžen Hadamczik sedí uprostřed první řady.
Zpracoval Archiv města Ostravy