Historické kalendárium
17. ledna 1859
Dne 17. ledna 1859 explodovaly třaskavé plyny a následně vznikl požár na jámě č. II-Leopoldině v Polské Ostravě. Neštěstí na dole knížete Salma-Reifferscheidta si vyžádalo život 15 horníků. Při záchraně života mnoha zraněných a přiotrávených horníků velmi úspěšně asistoval moravskoostravský městský lékař Nikodém Kroček (Kroczek). Za jeho velmi rychlou a úspěšnou lékařskou pomoc mu císař František Josef rozhodnutím ze dne 26. 3. 1859 propůjčil Zlatý kříž s korunou za zásluhy.
17. ledna 1963
17. ledna 1963 postihla Československo mrazivá vlna (teplota klesala až k minus 25 stupňů Celsia) doprovázená sněžením a silným větrem. Citelně byla postižena zejména železniční doprava. K řešení krizové situace v ostravském železničním uzlu byla ustavena mimořádná vládní koordinační komise, povoláno bylo 650 příslušníků železničního vojska, dalších 120 vojáků bylo nasazeno do ostravských hutí. Vázla vykládka uhlí, elektrárny a koksovny musely omezit výrobu. Docházelo k výpadkům dodávky elektrické energie, na školách bylo přerušeno vyučování, pracovníci nevýrobních organizací měli mimořádnou dovolenou. Situace se zlepšila až v polovině února.
20. ledna 1945
20. ledna 1945 zemřel v Moravské Ostravě Adolf Podroužek (narodil se v r. 1871 v Napajedlích, okr. Zlín), průkopník české národní turistiky a lyžařského sportu v Beskydech. Od roku 1897 působil na Ostravsku, pracoval jako technický úředník dolů Severní dráhy Ferdinandovy. Stal se členem místního odboru Pohorské jednoty Radhošť i jednoty Sokola. Účastnil se založení moravskoostravského odboru Klubu českých turistů v roce 1899, jehož byl dlouholetým jednatelem. Inicioval výstavby chaty na Ondřejníku i chaty na Beskydu. V roce 1910 založil lyžařský odbor při Sportovním klubu Lučina v Polské Ostravě. Podílel se též na založení spolku Veřejné lidové knihovny a čítárny pro Moravskou Ostravu a okolí v roce 1897. Za jeho předsednictví spolek uspořádal ve městě řadu přednášek předních osobností české národní kultury a vědy. V roce 1924 spoluzakládal ostravský Radioklub a zasloužil se o zřízení ostravské rozhlasové stanice v roce 1929. Jeho osobnost připomíná pamětní deska na Slezskoostravském hradě a Podroužkova ulice v Ostravě-Porubě.
Foto: Adolf Podroužek.
Zpracoval Archiv města Ostravy