Historické kalendárium
17. leden 1881
Dne 17. 1. 1881 se v Kublově (okr. Beroun) narodil novinář, odborový funkcionář a levicový politik Josef Pergl. Pocházel z dělnické rodiny, učil se strojníkem a stolařským modelářem. V roce 1906 přišel do Moravské Ostravy, kde se stal nejbližším spolupracovníkem poslance Petra Cingra. Při rozštěpení sociálnědemokratické strany roku 1910 se stal vůdčí osobností tzv. centralistického křídla na Ostravsku. Byl zakladatelem Ostravské internacionály, vydavatelem a odpovědným redaktorem časopisu Svornost. V roce 1921 vstoupil do nově založené Komunistické strany Československa, za niž byl zvolen do městského zastupitelstva. Stal se také sekretářem Mezinárodního všeodborového svazu. Na konci 20. let nesouhlasil s bolševizací komunistické strany, v roce 1932 začal vydávat opoziční týdeník Pochodeň a následně byl z KSČ vyloučen. Zemřel v Moravské Ostravě 27. 2. 1937.
19. leden 1952
Vítkovičtí hokejisté získali 19. ledna 1952 pod názvem ZSJ Sokol VŽKG poprvé titul mistrů republiky. V lize se v sezoně 1951/52 uplatňoval nový herní systém: mužstva byla rozdělena do tří vyřazovacích skupin, šest nejlepších týmů se střetlo každý s každým ve finálovém turnaji hraném v jediném týdnu od 14. do 19. 1. v Ostravě, Praze a Kladně. Dramatické rozuzlení přinesl poslední hrací den, kdy se Vítkovice v konečné tabulce umístily první o skóre před svým jediným přemožitelem a paradoxně též jediným neporaženým týmem, vojáky z ATK Praha. V pěti utkáních vítkovičtí hokejisté nastříleli soupeřům 28 branek a zaznamenali nejvyšší výhru turnaje – 9:0 s Tatrou Smíchov. Ostrava si připsala také divácký rekord. Zápas Vítkovic se Spartou, v němž domácí zvítězili 2:1, sledovalo z vyprodaného hlediště téměř 16 500 diváků.
20. leden 1919
Dne 20. 1. 1919 se konala první řádná schůze správní komise města Moravské Ostravy, která převzala po vzniku ČSR výkon městské správy na dobu, než proběhnou demokratické komunální volby. Správní komisi složené z 22 českých a osmi německých zástupců předsedal Jan Prokeš. Na této schůzi byl schválen návrh právní sekce na zavedení češtiny jako úředního jazyka městské obce i všech ústavů podléhajících jejímu dozoru, s výjimkou škol a kulturních zařízení. Bouřlivou diskuzi vyvolal návrh Bohumíra Šavrdy na převzetí Městské spořitelny do správy obce, na němž se v danou chvíli nejvýrazněji projevovalo česko-německé nacionální soupeření.
Popisek k ilustraci:
Mužstvo Vítkovic 19. 1. 1952 v Praze před závěrečným zápasem s Chomutovem, v němž vítkovičtí hokejisté výhrou 8:1 stvrdili zisk titulu. Stojící zleva: K. Piatkevič, O. Seiml, L. Staněk, Z. Návrat, M. Blažek, J. Schober, V. Bouzek. Klečící zleva: S. Garstka, M. Hromniak, Z. Nachmilner, B. Otte, V. Bubník, F. Planka, O. Pavlík. Z hráčů mistrovského týmu schází na snímku jen E. Remiáš.
Připravil Archiv města Ostravy