Historické kalendárium
31. srpen 1855
Dne 31. srpna 1855 se v Chrudimi narodil hudebník, publicista a lidovýchovný pracovník Eduard Bartoníček (+ 7. 5. 1915 v Praze). Do Ostravy přišel v r. 1887 a stal se sbormistrem pěveckého spolku Lumír. Pro nedisciplinovanost zpěváků a intriky členů výboru odešel o tři roky později do Frýdku na místo výpomocného varhaníka. Působil pak v polské Strumieni a Jablunkově, odkud se na jaře 1897 vrátil do Ostravy, aby se stal ředitelem kůru chrámu Božského Spasitele. Vrátil se rovněž ke své sbormistrovské činnosti v Lumíru. Od r. 1899 byl také sbormistrem slezskoostravského Záboje, s nímž zajížděl mimo jiné do Prahy.
Proslul jako dirigent, klavírista, improvizátor a „duše“ tzv. Slezských besídek, pomocí nichž hlavní město poznávalo život a kulturu severní Moravy a Slezska. Z jeho kompozic se ohlasu dočkaly sborové úpravy lidových písní „Zpěvy lidu slezského“, populární byl klavírní cyklus Slezská beseda.
31. srpen 1996
Přesně před dvaceti lety se dne 31. srpna 1996 při slavnostní mši v římskokatolickém chrámu Božského Spasitele ujal nově jmenovaný ostravsko-opavský biskup Mons. František Václav Lobkowicz řízení diecéze. V okresech Bruntál, Frýdek-Místek, Jeseník, Karviná, Nový Jičín, Opava a Ostrava k ní tehdy patřilo 279 farností (dnes 276 farností) se 180 kněžími a také 28 bohoslovců studujících v olomouckém semináři. Novou církevní provincii zřídil papež Jan Pavel II. 30. května téhož roku. Patronkou osmého biskupství římskokatolické církve v ČR je svatá Hedvika Slezská.
1. září 1935
V neděli 1. září 1935 se v Bělském lese konal pod patronátem ministra průmyslu, obchodu a živností J. V. Najmana VII. ročník motocyklového rychlostního závodu Ostravský okruh, který byl součástí oslav desetiletého trvání Moto-Auto-Clubu v Moravské Ostravě. Okruh na trati Bělský les-Zábřeh nad Odrou-Výškovice-Stará Bělá měřil 11,6 km a zúčastnilo se jej 30 závodníků z Československa (Jawisté Míťa Vychodil, František Brand, Jiří Bayer, Friedrich Bardas), Německa, Itálie, Rakouska, Maďarska a Polska včetně exotického borce Habešana Telly. Hvězdami okruhu byl Ital Guglielmo Sandri na stroji Motto-Guzzi, přezdívaný „Rudý ďábel“ a Němec Hans Richnow na stroji Rudge. Poté, co se v devátém kole Sandrimu rozbila rychlostní skříň, zvítězil v kategorii do 350 ccm Hans Richnow, který se stal také absolutním vítězem závodu, jemuž přihlíželo na 40 tisíc diváků.
Popisky k ilustracím:
Eduard Bartoníček (1855–1915), muzikant a organizátor hudebního života v Ostravě.
Pěvecký sbor Lumír z Moravské Ostravy na fotografii z roku 1891.
Připravil Archiv města Ostravy