Historické kalendárium
27. červenec 1923
Dne 27. 7. 1923 zahájil neoficiální dvoudenní návštěvu Ostravska ministr veřejných prací v první Švehlově vládě sociální demokrat Antonín Srba. Navštívil Průmyslovou a živnostenskou výstavu v Moravské Ostravě, doly Zárubek a Trojice ve Slezské Ostravě a koksovnu František v Přívoze. Setkal se s představiteli ostravského báňského a hutního velkoprůmyslu i s politickými reprezentanty obcí budoucí Velké Ostravy. Starosta Moravské Ostravy Jan Prokeš žádal ministra především o podporu co nejrychlejší výstavby budovy krajského soudu a věznice, postavení ústřední budovy politické správy a provedení regulace řeky Ostravice. Jednání byla zřejmě i díky společné stranické příslušnosti obou mužů úspěšná a v následujících letech došlo k naplnění těchto požadavků. Během svého pobytu na Ostravsku zavítal ministr Srba též do Hlučína, Karviné a údolí Šance, kde si prohlédl postup prací na regulaci Ostravice a Morávky i místo pro plánovanou přehradu.
28. červenec 2000
Dne 28. 7. 2000 zemřel v Ostravě-Hrabové zakladatel a dlouholetý vedoucí tábornického oddílu mládeže BVÚ (Bojovnost – Vytrvalost – Úsilí) Karel Líba. Narodil se 17. 11. 1924 v Jiřicích (okr. Nymburk), odkud se jeho rodiče počátkem 30. let přestěhovali do Moravské Ostravy za prací. Zde absolvoval odbornou pokračovací školu a vyučil se krejčím. Převážnou část života pracoval jako dělník a později hasič na koksovně v Přívoze. Od dětství se věnoval turistice a skautingu. V době druhé světové války se zapojil do činnosti skautské odbojové organizace. Od konce války byl téměř celé půlstoletí oddílovým vedoucím a svůj 49. oddíl udržel při životě i v období, kdy nemohla organizace Junáka oficiálně existovat. Za svoji činnost byl oceněn Junáckým křížem Za vlast 1939–45, zlatým Březovým lístkem aj. V roce 2014 byla na jeho počest po něm pojmenována ulice v Přívoze.
30. červenec 1972
Dne 30. 7. 1972 získala na kurtech TJ NHKG v Komenského sadech v Ostravě titul mistryně Československa teprve patnáctiletá tenistka Martina Navrátilová, která se tak stala nejmladší mistryní v historii československého tenisu. Šampionát, jenž se těšil velkému diváckému zájmu, probíhal v Ostravě od 24. 7. a poslední zápas se dohrával 3. 8. Beznadějně vyprodána byla především finálová dvouhra mužů, z níž si Jan Kodeš po souboji s Františkem Pálou odnesl svůj čtvrtý mistrovský titul. Oba tenisté pak společně získali republikový primát ve čtyřhře mužů, ve čtyřhře žen se mistryněmi ČSSR staly Vlasta Vopičková a Marie Neumannová. Nejúspěšnějšími z ostravských tenistů byli Petr Huťka s Alenou Pavliskovou z TJ NHKG, kteří se probojovali do finále smíšené čtyřhry, kde podlehli manželům Kodešovým.
Popisek k ilustraci:
Oddíl vedený Karlem Líbou se po zákazu Junáka přeměnil v turistický oddíl mládeže při TJ Baník Vítězný únor. Až do roku 1968 pečoval o mohylu na Ivančeně (na snímku).
Připravil Archiv města Ostravy