Historické kalendárium
2. září 1912
Dne 2. 9. 1912 byl zahájen provoz na místní dráze ze Slezské Ostravy do Michálkovic. Úzkorozchodná trať měřila 5,2 km. V místním tisku se objevil nesouhlas nad předpokládanou výši jízdného: „Obyvatelstvo dráhy té jen za špatného počasí používati bude, při krásném počasí však půjde zajisté každý, nemá-li právě na spěch, pěšky do Ostravy, protože jízdné je nepřiměřeně vysoké, 72 haléře tam a zpátky, což pro naše obyvatelstvo, které z většiny z pracujícího lidu pozůstává, je cena příliš vysoká, než aby si podobný luxus jízdy do Polské Ostravy dovoliti mohlo. Též nemohou rodičové na to pomýšleti, aby jejich dítky, která v Ostravě školy navštěvují, dráhy té užívaly. A kdo teprve bude jezdit II. třídou za obnos 1 K 8 h sem a tam pro cestu jen 5tikilometrovou ? V Michálkovicích zpívá kde kdo podařenou písničku: ´tak lacino´budou vozit na vozejčkách jenom luft.“
2. září 1914
Dne 2. 9. 1914 se v Bystřici pod Hostýnem narodil budoucí lékař Vladimír Knapek. Začátek jeho životní kariéry byl neradostný, neboť po uzavření vysokých škol nacisty strávil tři roky v koncentračním táboře Oranienburg. Studium dokončil po roce 1945 a jako specialista na ortopedii byl v roce 1951 pověřen budováním rehabilitačního ústavu pro tělesně postižené v Chuchelné, kde se stal prvním ředitelem. S jeho jménem je spojeno vybudování rehabilitačního centra a vesničky paraplegiků v Hrabyni na Opavsku. Jako aktivní sportovec a rehabilitační lékař prosazoval rozvoj sportu u tělesně postižených občanů, působil i jako sportovní lékař hokejistů TJ Vítkovice a fotbalistů TJ Baník Ostrava. Zemřel 19. 3. 1974 v Ostravě.
6. září 1584
Dne 6. 9. 1584 listinou vydanou v Moravské Ostravě osvobodil olomoucký biskup Stanislav Pavlovský město Moravskou Ostravu od povinnosti vyšenkovat ročně dva stolitrové sudy vrchnostenského vína, místo toho pak platilo město roční činži 12 zlatých. V této době vrcholily dlouhotrvající spory mezi biskupem a městskou radou, sympatizující s novoutrakvisty a protestanty. Po osobní návštěvě biskupa v Moravské Ostravě došlo k potrestání městské rady měsíčním žalářem na Hukvaldech.
Popisek k ilustraci:
Michálkovice na pohlednici z počátku 20. století.
Připravil Archiv města Ostravy