Historické kalendárium
3. březen 1990
Dne 3. března 1990 v Ostravě zemřel ve věku 80 let akademický malíř a grafik Ota Holas (narodil se 5. 2. 1910 v Hranicích). Ve svých dílech zpodobňoval často Ostravu, Ostravsko (cykly Ostravsko-karvinský revír, Stará Ostrava) a dojmy z cest po Evropě. Vystavoval zejména v galeriích v Ostravě, Opavě, Havířově a Olomouci.
6. březen 1930
Den 6. března 1930 byl vyhlášen mezinárodním dnem boje proti nezaměstnanosti, pořádaný zároveň jako protest proti kapitalistickému státnímu zřízení v souvislosti s oficiální oslavou narozenin prezidenta T. G. Masaryka 7. března. Na Ostravsku měl velký ohlas. Největší byla večerní demonstrace v Moravské Ostravě na dnešním Masarykově náměstí, které se zúčastnilo na osm tisíc lidí. Manifestace byla rozehnána jízdní policií. K další srážce s policií došlo na Nádražní třídě u jámy Jindřich. Demonstrovalo se také v hornických koloniích.
7. březen 1925
Dne 7. března 1925 přinesl časopis Ostravský kraj zprávu, ve které bylo čerstvě otevřené ostravské krematorium označeno za postrach celého okolí. Autorovi článku vadilo téměř vše: umístění krematoria téměř uprostřed města u nejživější ulice, jeho nepodařený architektonický vzhled i vysoká cena stavby. Zejména však vnitřní uspořádání, které údajně způsobovalo zamoření okolí nesnesitelným zápachem a kouřem. Vzájemné výpady přívrženců a odpůrců kremace v tisku neutichly a pokračovaly i v letech následujících, přičemž neubylo na razanci ani na vulgaritě. Katolické listy se zaměřily také na ztrátovost provozu krematoria. S černou nadsázkou se doporučovalo provozní ztrátu hradit tím, že by se v obřadní síni krematoria konaly také svatby. V zimních měsících nejlépe hned po nějaké kremaci, neboť pak jsou všechny místnosti dobře vytopeny.
Popisek k ilustraci:
Pohlednice s krematoriem a moravskoostravským hřbitovem při ulici 28. října (dnes sad Milady Horákové). Krematorium bylo zbouráno v roce 1979.
Připravil Archiv města Ostravy